Yeşil Çay Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?


(Orhan Bilgi) #1

IMG_5013

-Yeşil çay özünde bulunan polifonlar bilinen en güçlü antioksidanlardandır ve yeşil çay hülarasında bulunan yararların kaynağıdırlar.
Antioksidanların kanseri, kalp hastalığını, yaşa bağlı görme bozukluğu ve yaşlanmaya eşlik eden pek çok başka hastalığı ve durumu önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur.
Yeşil çayda bulunan polifenolik bileşikler arasında epigallokateşin ve epigallokateşin gallat en önemli etkili bileşenlerdir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
· Yeşil çayın faydaları arterosklerozu önlemede yardımcı olur. Yeşil çayı büyük miktarlarda kullanan kültürleri mukayese eden birkaç toplum temelli çalışma yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu kuvvetle önermektedir.
· Yeşil çay özünün hayvanlar ve insanlar üzerindeki bir dizi çalışmada HDL- iyi kolesterolü yükseltirken toplam kolesterolü düşürdüğüortaya koyulmuştur.
· Yeşil çay hülasasındaki antioksidanlar kanseri önlemede yardımcı olur. Japonya gibi yeşil çayın düzenli olarak tüketildiği ülkelerde kanser oranı yeşil çay içmeyen ülkelerden sürekli olarak daha düşüktür. Araştırmacılar, vücudun kansere karşı savaşında önemli bir silah olarak yeşil çaydaki polifonları işaret etmektedirler.

· Yeşil çay antioksidan etkisi bakımından C vitamininin 100 katına eşit bir tür fitokimyasal olan, polifenoller yönünden oldukça zengindir. Yapılan laboratuvar deneyleri bu bitkideki kateşin adlı polifenolün yeni kan damarlarının oluşumunu engelleyebileceğini göstermektedir. Bazı bilim adamları urları erken evrelerinde besinden yoksun bırakan bu tür bir engellemenin kanserin önlenmesinde etkili olabileceğini ifade etmişlerdir.
·Kateşinin kanserli dokuların gelişiminde ve büyümesinde etkin işlevi olan ürokinaz enzimini tuttuğu ifade ediliyor. Ürokinaz insan ve birçok memelinin idrarında bulunan, fibrini eritici etkiye sahip bir enzim.
·Araştırmacılar kateşinin, epigallocathechin – 3 gallate olarak bilinen biçiminin, insandaki kanser türlerinde yaygın olarak görülen ürokinazı etkisizleştirici şekilde tepkime gösterdiğini tespit etmişlerdir. Fareler üzerinde yapılan deneyler, ürokinazı tutan kateşin etkinliğinin, deney hayvanlarındaki tümörleri küçülttüğünü, hatta tamamıyla yok edebildiğini göstermiştir.
·Kyushu Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırmada EGCG maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapışıp kenetleyerek etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmacılar EGCG’nin, kanser hücrelerinin üzerinde laminin denilen ve tümörün yayılmasını sağlayan alıcıları bulunması halinde etki gösterdiğini belirtmişlerdir.
· Yeşil çay özü diyabet oluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bir kez oluştuktan sonra ilerlemesini yavaşlatır. Bir çalışmada, araştırmacılar diyabet olmaları için üzerlerinde genetik mühendisliği uygulanmış fareleri yeşil çay özü ile beslediler. Yeşil çay hülasası ile takviyeli diyet uygulanan fareler beklenen sürede diyabeti geliştirmedi.
· Kateşin (yeşil çay hülasasındaki aktif madde), viral hepatit tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çalışma yeşil çay içen kişilerin karaciğer rahatsızlığı geliştirme olasılığının içmeyen kişilerinkinden daha az olduğunu bulmuştur.
· Fransa’da yapılan ve sonuçları Plos One adlı dergide yayınlanan araştırma, yeşil çayın Down sendromlu farelerdeki nörolojik belirtileri ortadan kaldırdığını göstermiştir. Araştırmacılar, 21. kromozom tarafından kodlanan ender enzimlerden biri olan Dyrk1A’nın faaliyetini azaltmak için Down sendromlu farelere yeşil çay vermişler ve anne karnından itibaren her gün yeşil çay verilen farelerde, tüm nörolojik belirtilerin ortadan kalktığı gözlenmiştir.
· Yeşilçaydan üretilen kremler akne tedavisi içinde kullanılmaktadır. Yeşil çayın cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu olmasından dolayı bir çok kozmetik üründe yeşil çay kullanılmaktadır.
· Yeşil çayın kalori yakımını hızlandırarak kilo vermede yardımcı olması bir diğer yeşil çay faydası olarak belirtilebilir.

Yeşil Çayın Zararları Var mı?
Yeşil çayın içinde kafein olmasından dolayı çok içilmesi uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.
Pıhtılaşma sorunu olanların doktora danışarak kullanmaları önerilir.
Yeşil çay folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden hamilelerin kullanmaması gerektiğini belirten uyarılar vardır. Yine emziren kadınlar, içeriğindeki kafeinden dolayı yeşil çayı fazla tüketirlerse bebeğin uyku düzeni olumsuz etkilenir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?
Yaklaşık 80 derece sıcak suda 3-4 dk demlendikten sonra şekersiz olarak içilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?
Çay ya da tablet olarak kullanılabilir. Günde 3 fincan yeşilçay 200-300 mg kateşin içerir. Ancak içilen çaydaki kateşin oranı çayın kalitesine, demleme süresine ve tekniğine bağlı olarak farklılık gösterebilir.
%80 çay polifenolleri ve %50 epigallokateşin gallat taşıyan standardize tablet ya da kapsüllerin günde 3 defa 100-150 mg dozlarda kullanımı öneriliyor.

Sizin Sağlığınıza :heart:


(İREM AKKAYA) #2

Yeşil çayda bulunan bileşenlerin, nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceği ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabileceği de bilinir.