Uyku Apnesinde En Çok Tercih Edilen Tedaviler


(Ata Kerem Akman) #1

Çağın önemli uyku sendromlarından birisi, uyku apnesidir. Orta yaş kadın ve erkeklerde görülebilen rahatsızlık, gençlerde de görülmeye başladı. Bunun en büyük sebebi de, artan obezitedir. Hastalığın nedenlerinden birisi, dengesiz beslenmeye bağlı aşırı kilo alımıdır. Dolayısıyla, uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de, diyettir. Kişideki apnenin sebebi aşırı kilodan kaynaklı ise, tedavide diyet önemli bir unsurdur.

Apne tedavisi için uygulanan değişik yöntemlerde vardır. Apne sırasında aşırı horlamanın söz konusu olması nedeniyle burun açıcı sprey veya bant gibi ürünler kullanılabiliyor. Ancak bunlar ileri düzey bir apne sendromu yaşayan kişilerin uygu kalitesini asla arttırmaz. Kişinin sigara kullanması, alkol alması ve aşırı stresli bir iş ortamında yer alması gibi sosyal koşulları da apneyi tetikleyen nedenlerdir. Kişinin sigara ve diğer alışkanlıklarını terk etmesi apne için çözüm olabilir.

Yatma şekline dikkat edilmelidir

Yatma sırasındaki pozisyonda önemlidir. Sırtüstü yatmak yerine sağ tarafa doğru uzanmak ve bu şekilde uyumak daha doğrudur. Apne sırasında nefesin yavaşlaması ve tamamen kesilmesi kalp krizi gibi riskleri artırıyor. Bu nedenle ileri düzeyde rahatsızlık çeken kişilerin doktora başvurmaları ve gerekiyorsa cerrahi bir müdahale yapılması gerekebilir. Cerrahi müdahalenin sebebi, üst solunum yollarındaki aşırı darlıklardır. Buranın enfeksiyon kapması gibi ihtimaller apneyi tetikleyebilir. Dolayısıyla kişi KBB bölümünde tetkik edilmelidir.

En çok uygulanan yöntem nedir?

İleri derecedeki apne sendromlarını çözmek için birtakım cihazlar söz konusudur. Bu cihazla üst solunum yollarının açık kalmasını sağlayacak şekilde pozitif hava basıncı sağlar. Cihazlara takılı bir şekilde uyumak ilk etapta zorluk yaratabilir ancak kısa sürede alıştıktan sonra sıkıntının yaşanması mümkün değildir. Bu cihazlarla zaman içerisinde apne sendromunu ortadan kaldırır ve kişinin cihaz kullanmadan rahat bir uyku çekmesini sağlayabilir. İlgili cihazın maskesinin silikondan imal edilmesi, yüze oturması ve hassas olması gibi özellikleri konfor sağlıyor. Tamamen otomatik çalışan cihazların uyku apnesi tedavisinde tercih edilmesi sorundan kurtulmak için isabetli bir yoldur.