Sağlıklı gıda analizi nasıl yapılır ?

Gıdaların taze ve saglikli oldugunu nasil anlariz? Tabiki bir ekmek almaktan bahsetmiyorum :slight_smile: Tavuk veya peynir tarzi seylere deginmek istiyorum ancak halkimizin bu konuda genel teknikleri var. Once onlardan biraz bahsetmek gerekir. Mesela ekmek alirken bazen goruyorum, ekmegi bir ote bir beri cevirenimi dersin, ezip bukenimi dersin ve butun buldari eldivensiz yapanimi dersin, gercekten insani ekmekten sogutan hareketler. Benim en cok komigime giden karpuzu kavunu almadan onceki haller. Karpuzu once bir guzel tokatlariz. Egerki iyi ses geliyorsa o karpuz şerbet küpüdür. Ve her evde en iyi karpuz secen biri muhakkak vardir. Acilin yoldan diyip devreye girmesi tartismasiz bir karizmadir ama secilen karpuzun kotu cikmasi butun havayi sondurebilir. :slight_smile: Kavunu secerken ki o meshur hareketi herkes bilir. Tekrar etmeye gerek yok. Yani bunlar bu gune kadar bir cogumuzun bildigi temel ve yanlis aşılanmış yöntemler. Belkide dogrudur. Ya sizce ? :slight_smile:

Tavuk eti analizi

Daha once kacak et nasil anlasilir gibi bir konu acmistim. Orada kacak ve normal etin farklarindan biraz bahsetmistim ama bu konuyada malul olduguna gore biraz ele alalım. Kirimizi et uzerinden degil beyaz et uzerinden gidelim bu kez. Dogal ve taze bir tavuk eti sarımsı bir renkte olmamali. Daha cok pembeligini yitirmemis etler taze et oluyor. Ayni zamanda bazi tavuk etlerinin ustu benek benek olur. Neden diye cok dusunurdum. Bu konu icin yaptigim incelemede denk geldim. Malesef hizli uretim icin hormonla uretilen hayvanlarin eti boyle oluyormus. Is isten cok gecti ama en azindan artik ogrenmis oldum. Sizde buradan ogrenmis olduysaniz ne mutlu.

Süzme peynir analizi

Suzme peynirde cok sık rastlanan bir hile icine nisasta karistirilmasi. Hani bazen yok artik desekte kolay yoldan zengin olmak isteyen insanlari durduramiyoruz. Peki nasil anlarim suzme peynirin icinde nisasta olup olmadigini? Bir damla iyot damlatiyoruz peynire. Egerki leke derin ve mavi olursa malesef nisasta katilmis bir urun aldiniz demektir. Ama egerki iyoton damladigi yer sarardiysa veya kahverengiye yakin bir renkse, siz isi bilenlerdensiniz. :slight_smile:

Bal analizi.

Aslinda bal analizi yapmak cok kolay. Bir tabagin icine suzun bali. Egerki bal cabucak dagiliyorsa tabaga bilinki katki vardir. Dogal ve gercek bal kesinlikle kolay kolay dagilmaz ve akiskan degildir.

Dondurulmus meyve ve sebze analizi.

Iste geldik en zor yada imkansiz diyebilecegimiz bir noktaya. Dondurulmus meyve ve sebzeri analiz etmek cok zor. Cunku elinize aldiginiz urun yeni uretilmis gibi gorukur. Tadi ekşimiş veya ici curumus olabilir oysa. Bence bu urunlerin ucuza satilmasi lazim. Mundar olsun diyemeyiz cunku. Ama insanlara bu yılın mahsulu gibi satmakta dolandiricilik olur. Bu konuda da saklama kabinda veya kabinin kenarinda buz yuvalari olusmus urunlerden uzak durmakta fayda var diye dusunuyorum.

Taze balık analizi.

Taze baliklari aslinda kolay bir sekilde analiz etmek mumkun. Baliklarin pullari pırıltılı degilse veya gozleri griye yakin bir hal almissa. O balik gecen yil dondurulmus olabilir.

Dondurma analizi

Evet aslinda bunu pek incelemedim. Cunku ben kahraman marasliyim ve bizim yorenin en mushur lezzetidir dondurma. Bizim oradakileri baz alarak ornek vermem gerekirse, sert olan dondurma tazedir derler. Taze kelimesi aslinda yeni ve yumusak olarak da algilanir ama dondurmada isler biraz ters. Sert olan dondurma taze dondurmadir. Ve cabuk erimeyen. Birde iyi dondurma eriside sıvı olmuyor, macun gibi oluyor. Sahte dondurmalar ise eriyince tamamiyle sıvı oluyor.

Siz nasil analiz edersiniz?

Ben kendi arastirmalarimca ve bilgilerim dogrultusunda bazi urunler hakkinda bilgi verdim. Hepsini anlatmaya kalksak biliyorum ki makale uzar gider. Ancak sizinde kendi yontemleriniz varsa ve paylasmak isterseniz konunun altina yazmaniz rica olunur.

Herkese saglikli ve keyifli forumlar

Besin zehirlenmesi genellikle hafif geçirilmekle birlikte ölümcül de olabilen yaygın bir hastalıktır. Kişi bakteriler veya toksinlerle bozulmuş yiyecek veya içecekleri tükettiğinde zehirlenme meydana gelir. Bir yiyecek veya içeceğin bozulmuş olduğunu söylemek zordur. Çünkü görüntü, koku ve tatta herhangi bir değişiklik meydana gelmemiş olabilir. Besin zehirlenmesi tek bir kişiyi veya aynı bozulmuş yiyecekten yemiş bir grup insanı etkileyebilir.

Tavuk ve kırmızı et ürünlerinde dondurulmuş olarak aldıktan sonra buzu çözülen gıdayı tekrar dondurmak yapılan en büyük yanlışlardandır. Dondurulduktan sonra çözülen gıdalar bakteri üretir. Bu gıdayı tekrar dondurmak besin zehirlenmesine yol açacaktır.