Rektum Kanseri ve Kalın Bağırsak Kanseri Nedir?

KALIN BAĞIRSAK VE REKTUM KANSERİ

Yediğimiz yiyeceklerin ve içeceklerin sindiriminin bir kısmı kalınbağırsak ve rektumda sindirilir. Kalın bağırsağın uzunluğu yaklaşık olarak 1,5 m’dir. Rektumun (başka bir deyişle kalın bağırsağın son kısmı) uzunluğu ise 15 cm’dir.

BAĞIRSAK KANSERİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Yediğimiz besinler kanser olma riskimizi arttırabilir. Aşağıda belirtilen maddeler bağırsak kanserine yakalanma riskinizi arttırabilir.

|-|Çok fazla et tüketimi|
|-|Az sebze tüketimi|
|-|Sigara kullanımı|
|-|Alkol kullanımı|
|-|Günlük hayatınızda hareket azlığı|
|-|Fiziksel egzersiz yapmama|
|-|Genetiksel olarak risk taşıma|

BAĞIRSAK KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sürekli olarak bir periyot halinde zaman zaman kabızlık ve/veya ishal oluyorsanız, bu durum bağırsak kanserinin belirtisi olabilir. Sebebi bilinemeyen kilo kaybı, büyük tuvaletiniz de kan görülmesi, kansızlık belirtileridir. Dışkınızın hepsini yapamama rektum (kalın bağırsağın son kısmı) kanserinin belirtisi olabilir. Hastalığın ileriki evrelerinde hastalarda ağrı olabilir. Bağırsağın tıkanmasına neden olan bağırsaktaki büyük tümör bağırsak dolanmasına (tarmslyng) neden olabilir.

HANGİ TEDAVİ UYGULANIR?

Ameliyat, kemoterapi ve ışın tedavisi (radyoterapi) bağırsak kanserinin tedavi yöntemleridir. Rektum kanserinin ve kalın bağırsak kanserinin tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır. Bu durumu sonucu olarak bu iki farklı kanserin tedavisi birbirinden farklı olarak açıklanmaktadır.

KALIN BAĞIRSAK (KOLON) KANSERİ İÇİN HANGİ TEDAVİ UYGULANIR?

Ameliyatla kalın bağırsaktaki kanser tümörü ve tümörün her iki kısmındaki bağırsağın bir kısmı alınır. Birçok hastada tümör ve tümörün her iki kısmındaki bağırsağı aldıktan sonra bağırsağın ucu birbirine eklenerek bağırsak devamlılığı sağlamak amacıyla dikilir. Baz hastalarda bağırsak karından dışarıya bağlanabilir buna kolostomi denir. Kalın bağırsağın tümörlü olan kısmı alındıktan sonra kalan kısmın ameliyatla ön karın duvarına dikilip açılmasına kolostomi denir. Dışkı bu yapay çıkış yolundan stoma ile (ağız kısmı) dışarı atılır. Ameliyatla yapılan kolostomi hasta da geçici de olabilir kalıcı da.

Kemoterapi

Kemoterapi hastaya damar yolu ile verilen kanser hücrelerini ilaçla tahrip edip yok etmeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Hastaya damar yolu açılarak serum şeklinde verilir. Yapılan teşhisten sonra hastalığın tüm vücuda sıçradığı sonucuna ulaşılırsa ameliyattan önce hastaya kemoterapi verilir. Kemoterapi ameliyattan sonra da verilebilir, ameliyattan sonra kemoterapi verilebilmesi için lenf bezlerini de kanser sıçramış olmalıdır.

Kemoterapinin yan etkileri

Kemoterapi alan hastanın kanser hücrelerinin etkilenmesinin yanında hastanın vücut hücreleri de etkilenebilir. Hastanın normal vücut hücreleri etkilenirse, hasta bazı yan etkiler yaşayabilir bunlar yorgunluk, iştah kaybı, bulantı ve kusmadır. Saç dökülmesi de görünen yan etiklerdendir ama saç dökülmesi hasta da kalıcı olmaz tedavi bittikten sonra saç yeniden uzar. Nadir olarak görülen yan etikler ise avuç içi derisinde ve ayak tabanında oluşan kızarıklık , deride soyulma, gözlerde sulanmadır.

REKTUM KANSERİ İÇİN HANGİ TEDAVİ UYGULANIR?

Sadece kalın bağırsağın en uç kısmına yerleşmişse ve yayılmamış ise ameliyat edilirsiniz. Ameliyatta doktorlar rektumun hepsini veya büyük bir bölümünü çıkarırlar. Bağırsağın her iki ucu da ameliyattan sonra birbirine bağlanır. Genellikle doktorlar bağırsağın iyileşmesine ortam hazırlamak için geçici olarak kolostomi yaparlar. Eğer tümör anüse çok yakın bir yerde ortaya çıkarsa dışkılamayı kontrol eden kas kısmının hepsinin alınması gerekir. Bu neticede takılan kolostomi kalıcı olarak takılır. Kanser bağırsakla sınırlı kalmayıp vücudun diğer kısımlarına sıçrarsa ameliyat yapılmadan önce kemoterapi ve ışın tedavisi uygulanır. Uygulanan tedavilerden sonra tümör ameliyat ile çıkartılır.

Diğer bir tedavi yöntemi olarak ışın tedavisinde kanserli olan bölgeye ışın verilerek kanser hücrelerinin öldürülmesi sağlanır. Tedavi süresi birkaç dakika sürer ve bu tedavi süresince bir şey hissedilmez. Tedavinin yan etkisi olarak ileriki aşamalarda ortaya çıkan dışkı kontrolsüzlüğü yaşanabilir hasta bir süre bez kullanabilir.

Yazıyı İndirmek İçin Tıklayınız: rektum kanseri ve kalın bağırsak kanseri.docx (16.1 KB)