Modern çağın hastalığı

Son günlede hasta olmadığınız halde, sürekli kas ve baş ağrısı çekiyorsunuz; her fırsatta dinlensenizde bir türlü tam anlamı ile kendinize gelemiyorsunuz. İşte durum tam olarak böyle ise modern çağın hastalığı olan, yorgunluk sendromu yaşıyorsunuz demektir.

Kronik yorgunluk aslında kolay teşhis edilebilen bir hastalık türü değildir. çünkü bir çok hastalıkta aynı belirtiler baş gösterebilir. eğer herhangi bir soun yoksa ve bu belirtiler varsa bu yorgunluk sendromu diyebilirsiniz. herhangi bir sorun olmadığını nasıl anlarım diyorsanız, sağlık kontrolünden geçerek diyebilirim.

Uzman Dr. Akif NURİ DOĞAN’ın açıklamasına göre bir takım teorilerle bu durum anlaşılabilir ancak tıb dilinde henüz bu sorunun asıl nedeni belli değildir. Yorgunluk sendromunu bozuk bağışıklık sistemi ile alakalandıran Dr. Doğan özellikle otuz ile elli yaşı arasında bu sorunun görüldüğünü söylüyor. Ayrıca Yorgunluk sendromunu grip hastaluığına benzetiyor. En çok görülen belirtiler ise konu başında geçtiğim gibi, baş ağrısı ve kas ağrısı. Aşırı stres yaşayan kişilerde diğerlerine nazaren daha çok görülmekte.

Yorgunluk sendromu yaşıyorsam nasıl anlarım?

Teorilere dayanan bazı nedenleri olan bu hastalığın, kendini belli eden bazı açıklarıda var elbet. Uzm. Dr. Doğan’ın açıklamalarını sunalım.

İlk olarak altı aya dayanan bir mazisi olduğunda bu hastalığı teşhis edebilirsiniz. yani aslında bu erken teşhis mümkün değil demekmidir bilmiyorum. biraz sonra anlayacağız. neden altı aya dayanan bir mazisi olunca anlarız diyor Dr. Doğan onu söyleyelim önce. Altı ay boyunca uzun uzun dinlenmenize rağmen kendinizi sağlıklı ve dinç hissetmiyorsanız, bu ilk belirtidir.

Yaşadığınız yorgunluğa baş ve kas ağrısıda dahi ise buda yorunluk sendromunun bir belirtisi olabilir.

Günlük olarak yaptığınız aktiviteleri yapamaz olduysanız buda yorgunluk sendorumunun bir belirtisidir.

Her hangi bir egzersiz sonrası ağrıların 1 saatiçerisinde azalıp geçmesi gerekir. Fakat bu ağrılar 24 saat geçmesine rağmen azalıp geçmiyorsa, yorgunluk sendromu ilk sinyali yaktı demektir.

Unutkanlık ve konsantre bozukluğuda bu hastalığın belirtileri arasında yer almakta. ancak günümüz insanı hayatı biraz yoğun yaşadığı için bu belirtiyi kestirebilmesi çok zor.

Sersemlik hissiyatı içindeyseniz eğe buda bir mesaj olabilir.

Bendede çok olan bir durum. beş veya sekiz saat yani bir insanın ihtiyacı olduğu kadar uyku uyuyor fakat uykunuzu alamıyorsanız buda ciddi bir belirtidir.

Ses ve gürültüye aynı zamanda aşırı aşığa çok fazla tepki gösteriyor ve duyarlı oluyorsanız malesef buda belirtidir.

Tanı ve tedavisi nasıldır?

Bazı hastalıkların tanımı için bazı testler yapılır. bunlara spesifik testler diyebiliriz. Yorgunluk sendromunun tanı sürecinde bu testlere başvurulmaz. En az dört semptonu yan yana görülmesi lazımdır. Daha öncede altını çizdiğimiz uzun süreli yorgunluk hissiyatı teşhis açısından önemlidir. Tedavi edilebiliri tedavideki amaç semptonu minimim seviyeye çekmektir. Yorgunluk sendromu çeken hastaların ortak özelliği tedavi ile düzelen piskolojik ve depresyona dayalı sorunlarının olmasıdır.

Tedavi

Davranışsal ve kişiye özel egzersizler ile teavisi mümkündür.

Sağlıklı beslenmede tedavide etkili rol oynar.

Uyku yönetim tekniklerinide yabana atmamak gerekir.

Ağrıar ve yorgunluk için, onarıcı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Kısaca kronik yorgunluk

Makale boyunca ne anladık diye kendimizi sorgulamamız gerekir. tabi makaleyi okuduysak :slight_smile: Bu günki yaşantılara baktığımızda bir pc veya bir tablet karşısında saatlerce vakit geçiren insanlar görüyoruz. ben bile nu makaleyi hazırlarken kaç saat pc başında durdum anlatamam. faydalı veya faydasız bir şekilde bu ekranın karşısında olmak zorunda oluyor insanlar. Bence bu ekranlar insanın uyku düzenini ve yaşam kalitesini düşürüyor. eğer ortada bir nimet varsa bundan olumlu olarak faydalanmak gerekmektedir. Belki benim gibi düşünmeyen bir çok inan vardır. yada benim düşüncemi destekleyen. Her ne olursa olsun okuyan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. herkese sağlıklı forumlar dilerim.

Hepimiz bazen yorgun düşeriz. Ancak kronik yorgunluğu olan insanların daha karmaşık ve zorlu bir sorunu var. Nedeni bilinmeyen kronik bir rahatsızlıkları var. Kronik yorgunluğa neden olan şey hakkında hala çok az şey biliyoruz. Birçok insan kesinlikle onu damgalar. İşinizde sizi daha az üretken kılar, düzenli olarak günler geçirmek zorunda olunca ilişkilerin veya kesintilerinizin tadını çıkartamazsınız.

Kronik yorgunluk sendromu tanısını doğrulamak için tek bir test yoktur. Benzer semptomlara sahip diğer sağlık problemlerini dışlamak için çeşitli tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir. Kronik yorgunluk sendromu tedavisi semptomların giderilmesine yöneliktir.