Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

image

Merhaba arkadaşlar. Bu makalede migren hakkında biraz bilgi sahibi olmamızı hedefliyorum. Hepimizin bildiği kadarıyla sıradan bir baş ağrısı değil migren. Kadınlarda erkeklere nazaren üç kat daha fazla görülmekte. Ve en az bel ağrısı kadar sık yaşanmakta. Peki migrenin çözümü varmı? Neler yapılabiliriz biraz irdeleyelim.

Migren nedir ve nasıl tanımlanır?

Biliyoruz ki hepimizin başı gürültü stres ve benzeri nedenlerden dolayı kolaylıkla ağrıyor. İşte bu yüzden migreni teşhis etmek bir hayli zorlaşıyor. Bu nedenle migren e teşhis koymak uzun bir zamn alır ve uzman bir doktor tedavisi gerektirir. Bazı insanlar da çok sık bazı insanlarda ise ayda yılda bir olur bu ağrı nöbetleri. Çok sert bir şekilde atak halinde yansır bu ağrı. Sadece ağrı halinde değil, beraberinde başka ağrılarla birlikte kendini gösterir migren ağrısı. Yani uzmanlara göre migrenin tanımı bu şekilde.

Migrenin nedenleri nelerdir?

Migren genel olarak genetik bedenlerde baş göstermektedir. Yakınlarınız migren ağrısı çekiyorsa hemen hemen sizin de yakalanma şansınız iki kişiden biridir. Eğer anne ve bana migren ise çocuk büyük ihtimalle migren hastalığı görecektir. Bir diğeri de hormonal değişiklere bağlı olarak migren hastalığı naş gösterebilirmiş. Uzmanlar migren nedenlerini böyle sunuyor.

Migren belirtileri.

Migrenin sıradan bir baş ağrısı olmadığını söylemiştim. İşte bu yüzden ilk belirti şiddetli baş ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra sabit olarak bir bölgeye odaklı baş ağrısı da migrenin belirtileri arasında. Göz kenarında veya şakak bölgesinde oluşan ağrılardan migren sinyalleri olabilir. Bütün bunların yanı sıra duygusal anlamda dengesizlik, konsantre bozukluğu, dalgınlık ve agresiflik hali migren belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bunlarla birlikte baş ağrısı esnasında kişi sese karşı aşırı rahatsızlık duyuyorsa ve ufacık bir sese bile tahammül edemiyorsa buda ciddi derece bir migren belirtisi olabilir.

Migren çeşitleri nelerdir?

Bir filozof derki sorun neredeyse çözüm de oradadır. İşte bu yüzden migreni tedavi edebilmek için ilk olarak hangi çeşit migren olduğunu kestirmek çok önemlidir. Migren iki çeşit olarak çıkıyor karşımıza. İlk olarak auralı ikinci olarak aurasız olarak. Burada önemli bir bilgi vermek istiyorum. Aura hakkında. Aura şiddetli baş ağrısı öncesi kendini gösteren nörolojik belirti anlamına geliyor. Bu belirtiler görsel ve duygusal olabiliyor. Yani göz kararması, yerli yersiz öfkelenme veya neşelenme gibi örnekler verebilirim. Aura nedir çözdüğümüze göre devam edebiliriz.

Migreni destekleyen faktörler nelerdir?

Hepimiz biliyoruz ki hiç bir şey durup dururken meydana gelmez. Eğer ki bir yerde aksama varsa bunun illaki bir sebebi vardır. İşte migren aksamasında rol oynayan faktörler. İlk olarak dengesiz beslenmek ve düzensiz yaşamak diyebilirim. Bunu biraz daha açalım. Mesela yeterli derecede su içmemek. Günde yeterince yemek yememek veya yeterince fazla yemek diyebiliriz sağlıksız beslenme konusunda. Düzensiz yaşam konusu ise daha çok uyku düzeni olmayan ve stresli bir hayatın içinde bulunan insanlar için söylenebilir. Eğer böyle durumlar içinde yaşıyorsanız bunlar migreni destekler. Bunun yanı sıra genel olarak tatlı diyebileceğimiz ürünler örnek çikolata, kakao, baklava gibi bazı yiyecekler de migreni destekleyen faktörler arasında. Tatlı olmayan besinler arasında ise peynir baş göstermekte.

Migren tedavisi mümkün mü?

Bu alt başlığa şöyle başlayalım. Derdi veren Allah dermanını da verir. Bazı hastalıklara çözüm bulunmuş değil ancak kesin onlarında dermanı yine doğada saklı. Migren tedavisi için öncelikle bir uzmana danışıp derdinizi anlatmamız gerek. Kendi kendimize tanım yapmanız pek mümkün değil. Doktor inceleme yapıp migren çeşidinizi size söyler ve gerekli ilaçları yazar. Eğer ilaçlar kar etmiyorsa ve haftada çok sık ayak yaşıyorsanız, ilaç tedavisi yerini cerrahi yöntemlere bırakır.

Sizinde çevrenizde migren ağrısı yaşayanlar varmı?

Sizinde çevremizde migren ağrısı yaşayan varsa veya siz böyle bir ağrı ile yaşıyorsanız. Ne gibi tedaviler ve nasıl yöntemlerden fayda gördünüz makale altına yazmanız rica olunur. Şimdiden katkı sağlayan ve okuyan herkese teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim :slight_smile: