Mandalina'nın faydalarını biliyormuydunuz?

Mandalinanın kanser başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini biliyor muydunuz? Belki de mandalinanın bilinmeyen faydalarını öğrenme vakti gelmiştir. Ne dersiniz?

O en çok tüketilen turunçgil meyvesi

Turunçgiller Ailesi arasında en çok tüketilen meyve şüphesiz mandalinadır. Mandalina meyvesi yaprak dökmeden yetişmesiyle de bilinmektedir. Lezzet açısından tatlı olduğu için, birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Aynı zamanda birçok kozmetik ve bakım ürünlerinde, mandalina ve mandalina kabuğu görmek muhtemeldir. Mandalinayı vitamin bakımından ele aldığımızda, C ve E vitamini açısından zengin olduğunu görülmektedir. Mandalina insan sağlığı için büyük önem taşır.

Kansere karşı bir siper “Mandalina”

Dünya üzerinde yapılan araştırmaların neticesinde, mandalinanın bol miktarda içerdiği C vitamini, karaciğer kanserine yakalanma riskini gözle görülür bir oranda düşürmektedir. Eğer ki kansere karşı bir siper arıyorsanız, mandalina doğru tercih olacaktır.

Mandalina, dirençli vucut için olmazsa olmaz

Mandalinanın bağışıklık sistemini dengelediğini ve vücut direncini arttırdığını biliyor muydunuz? Peki bunu nasıl yapıyor? diye soracak olursanız , tabi ki içinde bulunan C vitamini sayesinde diyebilirim. Ekstra bilgi olarak ise C vitamini bol olan meyveler, soğuk algınlığı ve grip gibi bazı hastalıklara karşı direnç göstermeniz de yardımcı rol oynar.

Kolestrolün yükselmesin

Mandalina aynı zamanda kötü kolesterolün yükselmesini engelleyen bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte kalp ve damar tıkanıklığını riskini gözle görülür derecede düşürmektedir. Eee, hâla 1 kilo mandalina almadınmı? :slight_smile:

Mandalina ile kilo vermek kolay

Mandalina içinde bulunan bol miktarda lif sayesinde, uzun süre tok tutma özelliğine de sahip. Aynı zamanda bağışıklık sistemi dengellediğini söylemiştik, metabolizmanın çalışmasını da hızlandıran mandalina kilo vermek isteyenler için ideal bir tercih.

Cildinizi sıcaktan korur

Mandalinanın içerdiği bpl miktarda C vitamini sayesinde, insan cildini güneş ışınlarından ve sıcaktan koruduğu da gözlenmektedir. Bu nedenle birçok cilt bakım ve kozmetik ürününün içinde, mandalinaya yer verilmektedir.

Saç dökülmesine dur diyor

Mandalina saç dökülmelerine karşı etkili bir meyve. Ayrıca saç derisinin güçlenmesi konusunda yardımcı rol oynar.

Okuyan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

Ayrıca mandalina içerisinde bulundurduğu lif maddesiyle tüketiminde tokluk hissiyatı verir ve bu sayede diyet yapan kişilerin zayıflamasına yardımcı olur. Her şeyin fazla tüketimi zararlı olduğu gibi mandalinada da içerisinde bulundurduğu şeker, karbonhidrat gibi maddelerden dolayı aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Düzenli olarak tüketilecek bir, iki mandalina daha ideal olanıdır.

Her şeyde olduğu gibi mandalinayı da fazla tüketimde zararları olabilmektedir. Mandalinanın her yerde faydalarından bahsedilirken yaşı küçük çocukların tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Ufak çocukların tüketiminde vücutta kızarıklık, tahriş gibi olaylar görülebilir. Ayrıca ufak çocukların alerjisi de olabileceğinden dolayı önce hekime bir danışmak gereklidir.