Kronik Hastalıklardan Korunmanın Yolları Nedir?

Kronik rahatsızlıklar yaşam kalitesini düşürüyor. Beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklar gibi nedenlerden dolayı kronik birtakım rahatsızlıklara yakalanmanız mümkündür. Ancak alışkanlıklarınızı değiştirmeniz halinde kronik rahatsızlıklardan korunabilirsiniz. Almanya’da yapılan araştırmalar da, bunun bir göstergesidir. Yapılan araştırmalar ve uzmanlardan derlediğimiz bilgilerle dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde açıklayabiliriz:

  1. Sigarayı bırakın: Kanser ve kalp krizi gibi toplumda kronik hale gelen rahatsızlıkların başaktörü sigaradır. Sigara içenlerin kansere yakalanma riski içmeyen gruba göre çok daha yüksektir. Dolayısıyla sigarayı bırakmanız alabileceğiniz en sağlıklı kararlardan birisidir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmamak da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

  2. Egzersiz yapın: Uzmanlara göre bir haftada ortalama üç buçuk saatin egzersiz hareketlerine ayrılması gerekiyor. Böylece daha esnek ve dinç bir vücudun söz konusu olması mümkündür. Ayrıca stresten uzak bir ruh hali ve dolayısıyla stresin yol açacağı hastalıklardan korunmak da işin diğer bir faydasıdır. İş hayatında hareketsiz bir yaşantıya sahip kişilerin vücut kitle indekslerini koruyabilmeleri oldukça zordur. Özellikle bu kişilerin egzersiz yapma konusunda istekli olmaları gerekiyor.

  3. Sağlıksız besinlerden uzak durun: Beslenme vücut sağlığıyla doğrudan alakalı bir durumdur. günümüzde rafine edilen ve işlenen gıdaların varlığı insan sağlığını tehdit ediyor. Özellikle diyabet hastalığının yaygınlaşmasının sebebi, işlenmiş gıdalardır. Kanser riskini de artıran gıdaların tüketimi vücut fonksiyonlarına zarar veriyor. Dolayısıyla rafine edilmiş şeker, un ve benzeri gıdalar yerine daha doğal gıdaların tercih edilmesi lazımdır.

  4. Lifli ürünler tüketin: Diyabet ve kolon kanseri gibi rahatsızlıkları önlemek için dengeli bir beslenme şarttır. Lifli meyve ve diğer gıda ürünleri sayesinde vücudun sağlığı koruyabilirsiniz. Alkol tüketiminden kaçınılması da kronik rahatsızlıklardan korunmak için önemlidir. Böbreklerin iflas etmesi, sindirim sistemi bozuklukları ve sinir sisteminde medyana gelecek birtakım rahatsızlıklar alkol ve uyuşturucu kullanımın yol açtığı rahatsızlıklardır.

Sonuç olarak mutat alışkanlıklarınızı bırakmadan kronik rahatsızlardan korunabilmeniz pek de mümkün değildir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz mekanları keşfetmek, yeni deneyimler kazanmak, sosyal olmak ve sürekli öğrenme alışkanlığı edinmek kaliteli bir hayat için yapmanız gerekenler arasındadır.

Bütün hastalıklardan korunmanın en önemli yolu güçlü bir bağışıklık sisteminden geçer. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise sağlıklı bir beslenme ile olur. Vücut gerekli vitaminleri ve proteinleri aldığında daha dirençli olacaktır. Bu olayda sebze ve meyvelerin rolü büyüktür. Tamamen doğal besinler tüketilerek aslında çoğu hastalık önlenebilir.