Kırık testi (Hikaye)

Merhaba. Sizlerle kıssadan hisse olan bir hikaye paylaşmak isterim. Okumaktan keyif alacağınızı düşünüyorum. Haydi başlayalım.

Bundan çok çok öncesinde su olmayan bir köyde bir adam yaşar. Bu adam su ihtiyacını evine uzak bir çeşmeden karşılar. Bir sopanın iki ucuna birer testi bağlar ve sopayı omzuna yükler. Böylelikle her gittiğimde iki testi su getirir çeşmeden. Ancak testilerden biri çatlaktır ve çeşmeden gelene kadar suyun yarısını sızdırır yere, sadece yarım kova su getirebilir eve kadar.

Gel zaman git zaman, bu şekil de su ihtiyacını giderir adam. Bir gün akşam eve geldiğin de testilerden suyu alıp bir köşeye bırakır adam. Sonra sağlam olan testi kırık olana “Sahibimiz beni daha çok seviyor” der. Kırık olan testinin canı pek sıkılır bu söze “nereden çıktı bu şimdi” der. Sağlam testi “sen eve yalnızca yarım testi su getirebiliyorsun, oysa ben öylemiyim? Bütün suyu taşıyabiliyorum” diye cevap verir. Kırık testi üzüntüden ağlayacak gibi olurken sahibi bunu farkeder ve sağlam testiye iki çift laf eder.

"Ey sağlam testi, ben ikinizi eşit derecede seviyorum. Kırık testi belki eve sadece yarım kova su taşıyabiliyor. Ancak hiç düşündünmü, çeşmeden gelirken. Senin olduğun taraf kurak çöl gibiyken kırık testinin olduğu taraf da neden güller açar?

Engelli insanları hor görüp üstünlük hayalleri kuranlar için güzel bir kıssadan hisse. İnsanlar ancak takvada üstündür ve güzellikleri bakanlar değil sezenler görür.

Saygı ve sevgilerimle
Sağlıkcakla kalın
Keyifli forumlar