Kendimi Nasıl Hissediyorum?

Kendimi nasıl hissediyorum? Sanırım bu soruyu kendime, gerektiği kadar sormuyorum. Oysa hayatın her saniyesinde: farklı bir his, farklı bir ruh hali kendini gösteriyor. Biz bir televizyon isek, hislerimiz kumandamız oluyor. Belki hiç dikkat etmiyoruz, belki de hayatın kargaşası içinde, ne hissediğimizi düşünecek kadar bile vaktimiz yok. Galiba sırf bu yüzden hislerimizi yaşıyoruz ancak fark edemiyoruz. Bu makaleyi okuyana kadar, “Kendimi nasıl hissediyorum?” diye sormayanlardan isen, bu makalenin devamı sana hitap ediyor demektir.

Kendini sorgula

İnsanın kendine sorular sorması ne kadar güzel bir şey. Tabi ki bu sorular insanı geliştiren ve faydalı düşündüren sorular ise. “Kendimi nasıl hissediyorum?” diye kendini sorgulayan biri, muhakkak “Kendimi nasıl hissetmeliyim?” diye de kendini sorgulayacaktır. Demek istediğim: Her soru bir diğerine gebedir ve her soruda yeni bir şey öğrenmek, yeni bir düşünceye sahip olmak mümkündür. Aksi taktirde kendini sorgulamayan biri, gündelik bir yaşam sürer. Geceyi ve gündüzü bilir. Hayatının bir dönemine geldiğinde ise “Eyvah geçti zaman, bir an bile anlamadan” diye feryat eder. Bu kişiler aynı zamanda yemesine içmesine ve sporuna da özen göstermez. Çok çabuk hasta olup, çok fazla sağlık sorunu yaşar.

Düşünce ortamı oluşturmak

Ben kimseye iyi hissetmenin sırrını veremem. Çünkü bazı insanlar kitap okurken iyi hisseder, bazı insanlar televizyon izlerken. Bu durumda herkesi analiz etmek icap eder. Fakat öyle bir ihtimal olmadığı için çok paravan ip uçları vermeye özen göstereceğim. Düşünce ortamı oluşturmak, bir çok insana kendini tanıma, sorgulama ve geliştirme şansı sunar. Sizinle aynı fikirde ve kültürde olan insanlarla oturup muhabbet etmek, düşünce ortamınızda iyi hissetmenizi sağlayabilir. Fakat sizinle karşı düşüncede olan insanlarla belli bir seviyede, onları anlayacak bir şekilde, iletişim kurmanız da yanlış bir düşüncedeyseniz sizin için uyarıcı olabilir. Her anlamda bir düşünce ortamınızın olması, sizin için faydalı ve geliştirici olacaktır.

Fark edin

Bir günde yediğiniz yemek toplamda kaç kalori eder? Bir günde kaç saat uyuyorsunuz? En son ne zaman bir şeyleri merak ettiniz? Bunlar hep hislerinizi etkileyen durumlar. Yani yeterince yemek yemeyen biri: gergin ve agresif olabilir. Aynı zamanda uykusunu alamayan kişiden de gün içinde mükemmel performans beklenemez. “Ben şuan kendimi nasıl hissediyorum?” diye sorduğunuzda olumlu bir cevap almak istiyorsanız, her şeyi fark eden biri olmanız gerekmektedir. İnce eleyip sık dokuyan bir insan olmak, ömrünüzün kalan kısmında iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Kendini iyi hisseden bir ben

Bu makale sonucu ortaya çıkan sonuç: Ne hissettiğini bilen insanların, kendini sorgulayan, düşünen ve fark eden bir yapıya sahip oldukları. Bunları düşünen insanlar kötü hissettiği zamanlar da, hemen çözüm yolu ararlar. Bu süreçte düşünme ortamı devreye girer. Bu evreyi atlatan insanlar ise fark etme, yani karar verme aşamasına gelir. Öyle yada böyle, bir şekilde kendilerini idare edip sorunlarla yüzleşebilirler. Mantıklı hareket edip ne yaptığını bilirler. Peki sen hala bu soruyor sormadın mı?

Kendini nasıl hissediyorsun? :slight_smile: