İzmir Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu seferde evde bakılan hastalar için bir proje başlattı. Evde hasta bakımında zorlanan hasta yakınlarına bir nebze de olsa yardımda bulunacak bu projede; hasta temizliği, psikolojik destek, yara bakım gibi birçok hizmet bulunmakta. Tamamen ücretsiz olan bu hizmetler; hasta bakım hemşireleri, psikolog, sosyolog, hasta bakıcı ve doktorlar yardımıyla sağlanıyor.

Yara bakım ve psikolojik destek her hastaya verilirken, hasta temizliği ve hastanın evde bakımı için ev hanesinin maddi gelir durumuna bakılıyor. Eğer hastaya bakacak kişi bulunmuyor ve hasta tek başına hayatını idame ettiremiyor ise bütün hizmetlerden yararlanabiliyor. Ayrıca evde bakım parası alan hastaların da bu hizmetlerden yararlanabileceği açıklandı.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin Evde Bakım Hizmeti’nden yararlanmak için; 02322933228, 02322934597 ve 02322931871 nolu numaraları arayarak başvuru yapılabilir. Telefon ile yapılan başvurudan sonra eve gelen ekipler hastanın ve hasta bakan kişilerin durumunu inceler ve uygun bulunursa hasta bu hizmetlerden yararlanabilir. Başvuru için:

  • Hane içinde yaşayanların maddi durumunu gösteren bir belge

  • Çalışıyorsalar iş yerinden belge

  • Emekli ise SGK’den belge

  • Hasta engelli ise engelleri raporu

  • Hastanın kimlik fotokopisi gereklidir.