Hastabaşı Monitörü Mindray iMEC 12 Teknik Şartnamesi

image

Hastabaşı Monitörü Teknik Şartnamesi

 1. Cihaz, bağlı bulunduğu hastanın, EKG/RESP, HR, SpO2, NIBP, 2-IBP, 2-ISI, parametrelerinin izlenmesine olanak verecek şekilde yapılmış olmalıdır. Bu özellikler standart olarak cihazda bulunmalıdır.

 2. Cihaz, en az 12 inç LED backlight-LCD veya color LCD özellikli en az 800x600 piksel çözünürlüğünde renkli ekrana sahip olmalıdır. Ekranda aynı anda en az 6 trase görülebilmelidir. Cihazda touch screen ekran özelliği standart verilmelidir. Ekran içinde kullanım kolaylaştırıcı tuşlar bulunmalıdır.

 3. Kullanıcı hatalarını önlemek için hastaya bağlanan kabloların cihaz girişleri farklı özellikte ve renk kodlu olmalıdır.

 4. Cihazdaki monitör ekranının hızı EKG parametresi için en az,6.25, 12.5, 25 ve50 mm/sn olarak seçilebilmedir. EKG genliği X0.125, X0.25, X0,5, X1, X2,X4 seçilebilmelidir. EKG filtre özelliği bulunmalıdır.

 5. Cihazda EKG, RESP, SpO2, NIBP, TEMP parametreleri için alt ve üst limitleri ayarlanabilir olmalıdır.

 6. Cihazın ekranı üzerinde en az 2 (iki) farklı EKG trasesi görülebilmelidir.

 7. Cihazda 3 (I, II, III) ve 4 veya 5 uçlu (en az I, II, III, aVF, aVL, AVR ) hasta bağlantı kablosu kullanılabilmelidir. ST ölçüm aralığı en az (– 2.0 mV ) - ( 2.0 mV) olmalıdır. ST noktalarını gösteren bir ekran bulunmalıdır. ST Referenas kaydedilebilmeli, ST için ISO ve J noktası ayarlanabilmelidir.

 8. Cihazda USB girişi bulunmalıdır.

 9. IBP için ölçüm aralığı en az (-50) – (+300) mmHg arasında olmalıdır. ART, PA, CVP, RAP, LAB, ICP veya benzerleri seçilebilir olmalıdır. Cihazda hasta vücudundaki sıvı dengesinin doğru yönetilebilmesi için hekimi yönlendiren PPV (Pulse pressure variation) veya SPV ( Sistolik pressure variation) özelliği bulunmalıdır.

 10. Cihazda ısı standart 2 kanallı olmalıdır. Cihazda ısı ölçüm aralığı 0-45 °C arasında olmalıdır. Cihaz iki değişik ısı değerini aynı anda ölçebilmeli ve Delta-T ısı farkı ekranda görüntülenebilmelidir.

 11. Cihaz tüm monitörlerde 100-240 V AC, 50/60 Hz şehir cereyanı ve en az 2 (iki) saat dahili batarya ile çalışmalıdır. Batarya süresi opsiyonel olarak arttırılabilmelidir. Bataryası olmayan firmalar her monitörle birlikte kesintisiz güç kaynağı vermelidir. Batarya lityum iyon özellikli olmalıdır.

 12. Cihazın monitörü yenidoğan, pediatrik ve yetişkin hastalarda kullanılabilmelidir.

 13. Cihazın monitörü portatif olmalı, ağırlığı 6(altı) kilogramı geçmemelidir.

 14. Cihazın monitörünün ekranında tarih ve saat görüntülenebilmelidir.

 15. Cihazın monitöründe izlenen tüm parametrelere ait grafiksel ve nümerik en az 72 saatlik trendi bulunmalıdır.

 16. Cihazda kalp atım hızı EKG’den en az 15-300 bpm arasında ölçülebilmelidir.

 17. Cihazda solunum frekans aralığı 1–150 resp/min arasında ölçülmeli ve ayarlanabilir apnea alarm özelliği bulunmalıdır. Solunum tarama hızı 6,25mm/s, 12,5 mm/s, 25 mm/s seçilebilmelidir.

 18. Cihazın SpO2 ölçüm aralığı en az % 1 ile % 100 arasında olmalıdır. SPO2 ve NIBP’yi aynı anda aynı kol ve bacakta izlerken, NIBP ölçümü bitene kadar SPO2 alarm durumunu kilitleme özelliği bulunmalıdır.

 19. Cihazda non-invasive kan basıncı osilometrik metod ile ölçülmelidir. Manuel ve belirli ölçüm aralıklarında otomatik ölçüm yapma özelliği olmalıdır.

 20. Cihazda non-invasive kan basıncı ölçümü yetişkin için 10-270 mmHg ve neonatal için 10 -135 mmHg aralıkları içinde olmalıdır.

 21. Cihazda ücreti mukabil ileride ihtiyaç duyulduğunda opsiyonel olarak en az 3 (üç) kanal bir yazıcı eklenebilmelidir.

 22. Cihaz, monitöründe ekran incelenmek üzere dondurulabilmelidir.

 23. Cihaz monitöründe ilaç doz hesaplama menüsü bulunmalı ve titrasyon tablosu oluşturabilmelidir.

 24. Cihazın kullanımı öğrenmek amacıyla demo modu bulunmalıdır.

 25. Tüm monitörlerde ekranda her bir trase farklı renklerde olmalıdır ve kullanıcının isteğine bağlı olarak EKG parametresi dışında her bir parametreye ait renkler değiştirilebilmelidir.

 26. Cihazın alarm ses seviyesi ve her parametreye ait alarm limitleri ayarlanabilmelidir. Alarm limitleri ekranda izlenebilmelidir. Alarm susturma süresi ayarlanabilmelidir.

 27. Cihazın monitöründe OxyCRG özelliği olmalıdır, mini trendler ekrandan izlenebilmelidir. Minitrend süresi ayarlanabilmelidir.

 28. Cihaz monitörleri HL7 standardına uygun olmalıdır ve opsiyonal olarak wi-fi özelliği ile merkezi sisteme bağlanabilmelidir.

 29. Cihaz ile birlikte verilecek kablo ve aksesuarlar aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • 1 adet 5 uçlu EKG kablosu

 • 1adet SpO2 parmak sensörü çok kullanımlık 1 adet SpO2 ara kablosu

 • 1 adet NIBP ara hortum

 • 1 adet NIBP manşon çok kullanımlık

 • 1 adet cilt ısı probu

 • 1 adet Orijinal duvar askı aparatı