Hasta Karyolası Evde Bakılan Hastaya Konfor Sağlar Mı?


(İREM AKKAYA) #1

Hasta%20Karyolas%C4%B1%20Evde%20Bak%C4%B1lan%20Hastaya%20Konfor%20Sa%C4%9Flar%20M%C4%B1

Hasta karyolası evde bakımı gerekli hastalar için üretilmiş bir yatak çeşididir. Normal yataklardan farklı birçok özelliği mevcuttur. Hareket etmekte zorlanan hastaların rahat hareket etmesini amaçlayan hasta karyolalarının da birçok farklı seçeneği mevcuttur. Hasta yataklarının birinci önceliği evde bakılan hastaların konforunu sağlamaktır. Hastanın yataktan düşmemesini sağlamak amacıysa sağ ve sol taraflarında bariyerleri bulunur ayrıca hastaların kolay taşınmasını sağlamak amacıyla hasta yatakları tekerlekli üretilmektedir. Normal yataklardan farkı özelliklere sahip olması açısından hastaların konforunu arttırmaktadırlar. Hasta yatakları her bütçeye ve hastaların ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilir.

  • Manuel hasta karyolaları

Motorlu ve manuel olarak iki çeşidi bulunan hasta karyolaları mevcuttur. Manuel yataklar da kendi içinde tek taraflı ve iki taraflı olarak ayrılır. Manuel yataklar hareket ettirilmesi zor olmayan hastalar için kullanılmaktadır. Konfor acısından motorlu karyolalara oranla daha düşük standartlara sahiptirler. Hastaların yemek yemesini kolaylaştırmak amacı ile sadece baş tarafı kalkan modellerdir. Günümüzde tercih edilme oranı en az olan hasta yatağı çeşididir. İki taraflı manuel yatakların ise hem baş hem de ayak kısmı kalkabilir. Ayak kısmının kalkması için el gücüne ihtiyaç vardır. El kuvvetine ihtiyaç duyulması sebebiyle konforu düşük hasta yatağıdır. Manuel yataklar kilolu hastalar için kullanılması pek uygun olmayan yatak çeşitleridir.

  • Motorlu hasta karyolaları

Kullanımı en yaygın olan hasta yatağı çeşididir. 2,3 ve 4 motorlu hasta yatakları mevcuttur. Kullanım rahatlığı acısından tercih edilen bu yataklarda herhangi bir el kuvvetine ihtiyaç yoktur. Özellikle yatağa bağımlı hastalarda çokça tercih edilmektedir. 2 motorlu yatakların baş ve ayak kısmı belirli bir motor yardımıyla hareket ettirilebilir yapıya sahiptir. Elektrikli bir sistem yardımıyla kumanda ile kontrol edilebilir. İlk motor yatak başı ikinci motor ise ayak kısmını hareket ettirmeye yardımcı olur. 3 motora sahip olan hasta yatakları bakımı çok zor hastalar için tercih edilmektedir. Hareket etmesi kısıtlı veya imkansız olan hastaların konforu düşünülerek üretilmiş hasta yataklarıdır. Asansörlü hasta yatağı olarak da adlandırılmaktadır. Yatak 2 motorlu özelliğinden farkı olarak yükselip alçalma özelliğine de sahiptir. Alçalıp yükselmesi hastayı başka bir yatağa transfer etmeyi kolaylaştırmaktadır.