Günü dolana, bedava sağlık.

Yaş bekler, sağlık beklemez.

Bugünün şartlarıyla emeklilik bir hayli meşakatli bir durum. Ben gunum dolsa dahi yasim dolmadan emekli olamiyorum. Yasim dolsa bile o yastan sonra daha kac yil maas alabilirim ki ? Dunyada insanlarin yasama ortalamasi zaten gun gectikce dusmekte. Butun bunlar canımı bir hayli sıkarken bir nebzede olsa icimizi rahat ettirecek bir haber paylasmak istiyorum. Artik gunu dolan ancak yasi dolmayanlar ucretsiz saglik hizmeti goreceklermis. Yani eskiye nazaren emekli maasi alamayan emekli durumu hasıl olmakta. Birisi gelip bicak gibi size emekli maasi vermiyorum derse bu zorbalik olur. Ama once yasi yukseltip sonra saglik hizmetini sizlere sunmasi ise kibarlik oluyor. Bu konudan pek hosnut olmadigim cok belli sanırım.

Benim emeklilikten yana hic bir umudum yok

Şimdi bir cok insan bana oyle deme o yaştada lazim diyecektir. Evet, bende biliyorum o yastada lazim oldugunu ancak, dunyada insanlarin yasama ortalamasi zaten azalmakta. Ölüme yakin maas almak veya maas almadan ölmek demek bu yaş sınırı. Gunu yukseltseler yine anlardim, ki onu da boyle dağ kadar yuksek tutamazlardi. Bu konuda duzenleme olmasini cok temenni ediyorum ama olacagini pek sanmiyorum. Yani saglik hizmeti de bedava edildigine gore bu sistemin garanti 100 yili var. Bu yuzden benim emekli olmaktan yana hic umudum yok.

Çelişkili bir durumda var;

Evet 427 TL civari olan primler silinecek, aylik 53 tl. Olarak olarak hesaplanacak diyordu okudugum haberde. Hic durumu olmayanlar ve odemeyenler de saglik hizmetinden fayda gorecekmis. Burasi guzel bir husus ama bu celiskilere resmi gazetede yayimlanmadan kulak asmamak lazim. Sonucta boyle bir duzenlemenin geldigini resmi sonuclar kesin kılar.

Siz bu haberi nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Sizlerinde dusuncesini merak ediyorum. Bazen kendi kendime soruyorum acaba haksızlıkmı ediyorum eleştirirken? Yoksa herkes benim gibimi düşünüyor ? Yani zamaninda 44 yasinda gununu doldurup emekli olmus bir insan dusunuyorum. Saglik hizmeti ve emekli maasi yatiyor. Bu gun 44 yasinda gununu doldurmus bir insan sadece saglik hizmeti alacak maas 60 yasinda. Bayanlar da daha erken tabi. Yani bizim sene 1980 lerde 90 Larda yasayan insanlardan neyimiz eksik ? Ulke olarak da ekonomi olarak da o gunlere nazaren cok daha iyi gosteriliyoruz. Peki neden o gunun insanlari kadar rahat yasayamiyoruz? Veya o kotu ekonomi de halk bu hizmeti gorurken bu gun goremiyor ? Bunlarin hepsi soru isareti. Umarim hersey gonlumuzce ve milletimizin bekasıyla olur.

Herkese keyifli forumlar, sağlıcakla kalın