Göğüs Ağrısına Dikkat

images (5)

Göğüs ağrısı, nadiren meme kanseri işaretidir; çünkü bu tür bir hastalık gelişim sırasında ağrıya neden olmaz ve bu belirti, çok gelişmiş vakalarda, tümör zaten iyi geliştiğinde daha sıktır.

Bu nedenle, çoğu durumda göğüs ağrısına aşağıdaki gibi daha az ciddi durumlar neden olur:

Hormonal değişiklikler , özellikle menstrüasyon öncesi veya sırasında;

Benign kistler , göğüste küçük nodüllerin varlığı ile karakterizedir. Burada belirtilere bakın ;

Fazla süt emziren kadınlar söz konusu olduğunda;

Hormonal faktörler , özellikle ergenlik döneminde ve menstrüasyon
öncesi veya günlerinde.

Ayrıca göğüs ağrısı, gebeliğin bir işareti olabilir, çünkü bu semptom gebeliğin ilk üç ayında çok yaygındır. Bu şekilde, hamile kalmaya veya menstrüasyonda gecikmeye çalışan kadınlar, bu olasılığı doğrulamak için gebelik testi yapmalıdır.

Göğüste ağrı hissedince ne yapmalı?

Göğüste bir miktar ağrı hissederseniz göğüsteki nodül varlığını araştırmak için göğüs muayenesi yapabilirsiniz ve herhangi bir göğüs tespit ettiyseniz veya ağrı kalırsa bir mastologla randevu almanız gerekir; böylece memeyi inceleyebilir ve gerekirse bir mamograf sipariş edebilir.

Kansere bağlı göğüs ağrısı vakaları nadiren görülse de, doktora gitmek her zaman önemlidir, çünkü ağrının nedeni bu tedaviyi kolaylaştırmak ve iyileşme şansını artırmak için kanseri mümkün olan en kısa sürede tanımlamaktır.

Göğüs ağrısının kanser belirtileri

Çoğu durumda kanser herhangi bir ağrıya neden olmamasına rağmen gelişme sırasında ağrıya neden olabilen, inflamatuvar meme kanseri olarak bilinen nadir bir türü vardır. Bununla birlikte, bu tür kanser aynı zamanda memeye deşarj, baş aşağı meme başı, şişme veya kızarıklık gibi diğer karakteristik belirtilere neden olur.

Göğüs ağrısının psikolojik sebepleri de olabilir. Genellikle panik atak durumlardında göğüste bir sıkışma meydana gelir ve bu bazen kalp kriziyle karıştırılır. Panik atak ile kalp krizi arasında ki en temel fark da ağrının yayılmasıdır. Eğer göğüs ağrısı bir süre sonra vücuda yayılmaya başlıyorsa kalp krizidir. Hemen sağlık ekiplerine haber verilmelidir.