CPAP-BPAP Cihazlarının Kullanıldığı Nasıl Anlaşılır? Cihaz Çıktısı Kim Tarafından Verilir?

Cihazlarının Kullanıldığı Nasıl Anlaşılır Cihaz Çıktısı Kim Tarafından Verilir

CPAP-BPAP cihazları uyku apnesi ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hastaya pozitif yönlü hava basıncı verir. Bu hava basıncı burun veya ağız-burun maskeleri ile hastaya iletilir.

Bu tip cihazlar hastaya doktor tarafından önerilir. Kişi öncelikli olarak bir uyku kliniğine yatar. Orada uyku bozukluğuna ve gece boyunca değerlerine bakılır. Bu değerlere göre hastaya bir cihaz reçete eder.

Bu cihazlar hastalar tarafından kullanıldıktan belli bir süre sonra doktor, cihaz tedaviye yardımcı oluyor mu veya hastanın değerlerinde bir değişiklik var mı diye kontrol etmek ister. Bunun sonucunda cihazdan hastanın değerlerini gösteren bir çıktı alınması gerekir. Cihazların tıbbi kullanım çıktıları satış merkezlerinden ve yetkili servislerden alınabilir. Bu tıbbi kullanım çıktıları hekimler tarafından incelenerek hastanın tedavi sürecinde izlenecek adımlara karar verilebilir.

Bunun dışında tıbbi cihazların ana ekranlarında kullanım saatlerini gösteren ibareler mevcuttur. Bu ekranlardan cihazların daha önce kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilebilir. Bu ekranlardan cihazların bakım periyotları da takip edilebilir. Örneğin 500 saatte bir bakım yapılması gereken cihazların bakım zamanları 500 ve katları şeklinde ayarlanabilir.

Cihazın ana ekranındaki kullanım saatini SGK bir defalığına kontrol eder. Eğer hasta cihazı 1300 saatten az yani günlük 4,5 saatten az kullandıysa, SGK hastadan cihazı geri alır.