CPAP-BPAP Cihazları Nasıl Kullanılır?


(İREM AKKAYA) #1

resmed-at-home-cpap

Uyku apnesi, koah ve benzeri solunum hastalıklarında, vücudun oksijen alışverişini sağlamak için bazı yardımcı cihazlar kullanılır. Bu cihazlardan bazıları yapay akciğer görevi görürken bazıları ise havadaki oksijeni ayrıştırarak hastanın sağlıklı bir solunum yapmasını sağlar. Hastalıkların daha ileri seviyelere taşınmaması için bu cihazların bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

CPAP Cihazı Nedir?

Cpap uyku esnasında solunumda sıkıntı yaşayan kişilerin, üst solunum yollarını açarak daha rahat bir şekilde solunum yapmasını sağlayan bir cihazdır.

Bu cihaz hastanelerin yoğun bakım ve acil servislerinde sıklıkla kullanılır. Gelişen teknoloji sayesinde hastanelerde olduğu gibi evde de kullanılmaya başlanmıştır. Evde kullanırken tıbbi bir müdahalede bulunacak kişi olmadığı için kullanımına ve bakımına son derece dikkat edilmelidir.

CPAP Cihazı Nasıl Kullanılır?

Cihazı kullanılırken, cihazın nerede konumlandırıldığı önemlidir. Cihaz, motorun hava almasını önleyecek şekilde bez veya halı gibi nesnelerin üzerine konmamalıdır.

Cihazın kullanımı maske yardımıyla olur. Genelde üst solunum yolu tıkandığı için nazal maske ile kullanılması önerilir. Kullanımına başlanmadan önce yetkili teknik servis tarafından cihazın basınç ayarları yapılır. Daha sonra maske kurulumu yapılarak cihaz kullanıma hazır duruma getirilir. Yetkili teknik servis ayarları yaptıktan sonra hasta, maskeyi ayarlar ve sadece cihazın açma düğmesine basarak cihazı kullanmaya başlar. Hastanın cihazla ilgili yapacağı tek şey filtre ve nemlendirici temizliğidir. Filtrenin 2 haftada bir temizlenmesi gerekirken cihazın su kabının her gün temizlenmesi gerekir. Bunun dışında yapılacak tüm bakımlar senede 1 defa teknik servis tarafından yapılır.

BPAP Cihazı Nedir?

Bpap cihazları, cpap cihazlarına alternatif olarak geliştirilmiştir. Cpap cihazından farklı olarak iki yönlü hava basıncı sağlar. Non-invazif şekilde kullanımı mevcuttur.

BPAP Cihazı Nasıl Kullanılır?

Bpap cihazının da kullanımı cpap cihazından pek farklı değildir. Yetkili teknik servis tarafından cihazın gerekli ayarlamaları yapıldıktan sonra, kullanılacak olan maske türü seçilir ve cihaza takılır. Bpap cihazı nazal maskenin yanı sıra ora-nazal maske ile de kullanılabilir. Uzun süreli bir kullanım sağlayabilmek için bakımına da dikkat edilmelidir.