Benim için okurmusun? (Düşünce, Görüş, İfade)

Merhaba. Bu gün görme engelli kardeşlerimizi, mutlu etmek için elimizi taşın altına koymalıyız. Aklım da onları gerçekten mutlu edecek bir proje var. Medikal Bulut aracılığı ile ilk olarak sizlere sunmak isterim.

Projenin adı "Benim için okurmusun?"

Bu projenin ilk hedefi: görme engelli insanlara ücretsiz bir şekil de sesli kitap ulaştırmak. Bunun yanı sıra gençlere okumayı sevdirmek. Ve duyarlılığı arttırmaktır. Peki nasıl bir yol izlenmeli? Sesli kitaplar nasıl oluşmalı ve nasıl dağıtılmalı? Telif hakkı sorunu nasıl çözülmeli? Gelin birlikte düşünelim.

Sesli kitapların oluşumun da izlenmesi gereken yol

Bir sosyal sorumluluk projesi olduğu için, ilk akla gelen gönüllü insanlar bulmak. Devlet konservatuvarın da okuyan insanlara benim için okurmusun çağrısı yapılabilir. Zaten konservatuvarlar da kayıt ekipmanları mevcut.

Bunun yanı sıra İsmek Radyo ve televizyon Programı bölümün de ücretsiz ders alan insanlara ders içeriği olarak okutulabilir.

Sesli kitaplar nasıl dağıtılmalı?

Kurye, kargo CD, Dvd gibi masraflara girilmemeli. İnternet üzerinden dağıtılmalı. Resmi bir arşiv sitesi kurulabilir. Görme engelli insanlar site üzerindem kullanıcı adı ve şifreleri ile istediği içeriği dinleyip indirebilir. Bu veya buna benzer bir sistem olmalı.

Telif hakkı ve yayın ücretleri

İlk etap da anonim eserler sesli okunabilir. İlgi ve beğeni arttıkça devlet tarafından veya hayır severler tarafından telif hakları ödenebilir. Bizim yazarlarımızın böyle bir projeden telif talep edeceklerini pek sanmıyorum ancak olduğu taktirde sistem böyle işleyebilir.

Bu projemi ilk olarak burada yayınlıyorum. Gerekli desteği alırsa duyarlılık adına güzel bir adım olacağına inanıyorum.

Okuyan herkese teşekkür ederim. Keyifli forumlar :slight_smile: