Beni Tanımlama Tanı

image

Benim için ne yaptığın beni ne kadar fark ettiğinle ilgilidir. Günlük yaşam içerisinde’’ Engelli ‘’ bir kişi olduğumu söylediğimde, şöyle bir tepki ile okadar çok karşılaşmışımdır ki ben saymayı bıraktım.Hayır hayır sen kesinlikle 'engelli ’ değilsin…

Sonrasında bilindik ezber bir cümle 'herkes bir engelli adayıdır. ’ vs …Peki güzel bunu bana söyleyen duyarlı insanlar ne olduklarını bilerek ’ aday onlar ’ beni ve bir çok kader arkadaşımı teselli etme görevlerini yerine getirmenin vicdani rahatlığıyla yanımızdan ayrıldıkları anda kendi hayat sorumluluk ve koşuşturmalarıyla meşgul oluyor ve yollarına devam ediyorlar.

Elbette ki herkesin çeşitli sorun ve yerine gerirmesi gereken sorumlulukları var . Bunu anlamak benim için hiç zor olmuyorda anlayamdığım şey bize bir ad arayan zihniyetler başta devlet ve ilgili kolları olmak üzere bunun yanında vatandaşlardaki ’ engelli , özürlü , sakat , kısıtlı vb . Bir sürü tanım arayışı ve bunla birlikte farklılıkları sanki birer yetersizlik şekilde algılanması ve yaşam kalitelerimizi artırarak aslında insana verilen isim değil de değerlerin ülkeler ve dünya için fayda sağlayabileceğini hiç önemsenmezken bana sen 'Engelli ’ değilsin diye duyarlı insan ’ eğer ben engelli değilsem neden benim yaşamıma isim aramaktansa benim gibi benim kadar her şeye hakkı olan insan diye beni tanımlamıyorsunuz ???

Bu soruyu 4 yıl öncede merak edip kendi kayda aldığım bir videomda sormuşum. Bu sabah sosyal medya hesabımdaki hatırlatma üzerine o, videomu görmek istenler için sosyal medya hesap linkimide yazımın sonuna ekleyerek ve paylaşım yazımıda aşağda veriyorum.

Son olarak da tanım değil insana verilen değer , kıymette benim merak ettiğim sorumun cevabı bence tabi ki bu böyle 'ENGELLİ Ve ENGELSİZLİK BEDENLERİMİZDEN ÇOK ZİHNİYETLERİMİZDE , İNSANA VARDİĞİMİZ İNSANCA YAŞAMA HAKKINDA SAKLI VE KORKARIM UZUN ZAMANDA ORADA GİZLİ KALAXAK… TA Kİ BU ZİYNİYETLER FARKLILIKLARI FARK ETMEYE BAŞLAYINCAYA DEK… Ne olarak tanımlandığımla hiç ilgilenmiyorum. Özel gereksinimleri olan bir insanım ve yaşadığım ülkede kurumlar, kuruluşlar ve vakıf , dernekler , şahıslar tek tek birey olarak hepsinden önce devlet benim ne kadar farkımda ?

Beni tanımlarken ‘’ ENGELLİ ‘’ adı altında benim için ne yapılıyor ? yaşamımdaki engeller ne kadar kaldırılmaya , kolaylaştırılmaya çalışılınıyor ? işte ben tamda bunlarla ilgileniyorum. Sizlerde buyurmaz mısınız ? ? ! Redirecting...

1 Beğeni

Daha önce whatsap grup hattımız da muhabbetimiz olmuştu. Yürekten ve sevgiyle selamlıyorum. <3

1 Beğeni

engel zihinlerimizde.

1 Beğeni