Alternatif Tıp Nedir?


(Ali Ciftci) #1

Alternatif Tıp

Alternatif tıp, klasik tıbbın etkisiz kaldığında veya klasik tıbba başvurmadan önce kullanılan farklı yöntemler bütününe denir. Kocakarı ilaçları, kırık çıkıkçılar, şifalı otlar, merhemler, çaylar, hipnoz, psikolojik etmenler alternatif tıbbın içerdiği iyileştirme yollarındandır. Alternatif tıp, tarih boyunca sürekli gelişmiştir, günümüzde büyük bir kısım bu yollar yerine hastanelere ve doktorlara başvursa da hala alternatif tıbbın işe yaradığına şahit olan ve alternatif tıbba güvenmeye devam eden insanlar da vardır. Özellikle az gelişmiş bölgelerde, kırsalda, her zaman hastane ve doktor bulunamayacak yerlerde mecburiyetten gelişmiştir ve hala gelişmeye, kullanılmaya ve işe yaramaya devam etmektedir. Genellikle doğanın mucizevi bitkileri kullanılarak yapılan ilaçlar, merhemler klasik tıbba da büyük yardımlarda bulunmuştur. Gelişmiş eczacılık alternatif tıptan türemiştir. Kesin sonuç verip vermeyeceği tahmin edilemeyen alternatif tıp yöntemleri, uzmanlar tarafından geliştirilerek klasik tıbba da kazandırılmıştır. Aktarların, kırık çıkıkçıların hala ülkemizde önemli yer tuttuğunu söylemek gerekir. Şifalı bitkiler konusunda oldukça geniş bir kataloğa sahip olan coğrafyamızda klasik tıbbın çözemediği bazı problemler dahi çözülmüştür. Birçok doktor da alternatif tıbbın doğru kullanıldığında klasik tıbba büyük bir yardımcı olduğunu kabullenmiştir. Alternatif tıp tercihi genellikle umutsuzluk durumundan ortaya çıkar ve birçok hastayı psikolojik açıdan iyileştirmesi diğer hastalıklarına karşı da ilaç niteliğinde etki etmesini sağlamıştır. Hastaya yeni bir umut kapısı olan alternatif tıp, klasik tıpta hala çözümü bulunamamış hastalıkları tedavi etmede de kullanılmaktadır. Yine de her hastayı iyi edemediği gibi durumu kötü etme şansı da bulunur.

Alternatif Tıbbın Faydaları

Alternatif tıpta kimyasal olmadan hazırlanan birçok ilaç, merhem, şifalı çay bulunmaktadır. Bunlar birçok hastalıkla, sorunla, yarayla savaşabilme özelliğine sahiptir. Antik zamanlarda şamanların aynı zamanda şifacı olmasının sebebi de alternatif tıbbı etkili şekilde kullanmalarıdır. Simya bilimiyle de yakından ilgisi bulunur.

Fiziksel hastalıkların birçoğu alternatif tıp sayesinde kısa sürede çözülebilir. İşini iyi yapan alternatif tıpçılar bulunduğunda her türlü yüzeysel yaraya merhem ve ilaç, açılma ve yüzey kanamalarında etkili olabilecek ilaçlar kullanılabilir. Kırık veya çıkıklarda yine insanların tercih kapılarından biri olur alternatif tıp, günümüzde bu iş artık tercih sıralamasında oldukça gerilese de, çabuk iyileşme vaadi birçok insana umut verir ve bazı zamanlarda bu da işe yarayabilir. Yine de kırık ve çıkık durumlarında çok iyi tanıdığınız bir uzman yoksa klasik tıp çok daha iyi bir tercih olur.

Akut hastalığına, enfeksiyonlara ve psikolojik sorunlara karşı yöntemleri de bulunur ve birçoğu klasik tıptan daha çabuk sonuç verir. Kalıcı sonuç elde etmek de mümkündür.

Alternatif Tıbbın Zararları

Alternatif tıp, doğru kullanıldığında büyük bir lütuf olsa da, yanlış kullanımı onu bir lanete çevirebilir. Uzmanı olmayan bazı kişilerin şifa dağıtma amacıyla iyi insanı çok daha kötü yaptığı zamanlar olmuştur. Alternatif tıp, günümüz teknolojisinin oldukça gerisinde kaldığı ve şartlara ayak uyduramadığı için de tercihler arasından silinmeye yüz tutmuştur.

Alternatif tıbbın bazı yöntemleri yabani otlar ve bitkiler kullanır. Bu bitkilerin zehirli olanları olduğu gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bitkiler de kullanılır. En ufak doz değişimleri felaketle sonuçlanabilir. Bazı hayvanlardan da yararlanabilen alternatif tıp, ilaç ve merhem yapımında üst düzey dikkat gerektirir. Eğer yeterince dikkat oraya verilmezse bu ilaç ve merhemler de zehirleyici olabilir.

Alternatif tıp, bazı insanlar için klasik tıbbın çok önünde görülür. Asıl tedavi yöntemlerini uygulamak istemeyip sadece alternatif tıp yöntemleriyle iyileşeceğine inanan insanlar bulunmaktadır. Alternatif tıbbın klasik tıbba yalnızca bir alternatif olduğunu unutmamak gerekir.

Yazıyı indirmek için: Alternatif Tıp Nedir.docx (13.8 KB)