Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Çözüm Hipnoterapi

IMG_0022

Alışveriş bağımlılığı yerli yersiz hiç ihtiyacımız yokken bir şeyler almamızdır. Bu durum karşısında kendimize kontrol edememezdir. Alışveriş ve tüketim olanakları arttıkça günümüzde alışveriş bağımlılığı da artmaktadır.

Alışveriş bağımlısı alışveriş yaptığı takdirde rahatlar ve kendini mutlu hisseder. Aşırı derecede alışveriş yapmak ister ve zihni sürekli bununla meşguldür. Böyle bir problem yaşayan bireyler sürekli alışveriş yapma isteği duyar. Alışveriş yaparken her ne kadar keyif alsa da alışveriş sonrası suçluluk pişmanlık ve boşuna almışım gibi bir içgüdüye kapılır.

Alışveriş bağımlılığı genelde Kişinin kendini yalnız hissetmesi ve depresyona girmesi ile ortaya çıkar. Alışveriş bağımlılığı hayatı birçok anlamda olumsuz etkilemekte, bu olumsuz etkilerin başında ekonomik sıkıntılar gelmekte. Henüz açılmamış paketler evde dururken bile alışveriş yapan insanlardan bahsediyoruz. Belki de hiçbir zaman kullanmayacağı şeyleri sadece dolaba koymak için alan insanlardan bahsediyoruz. Araştırmalara göre bazıları da sadece alışveriş poşetlerini gördükçe rahatlar. Bu kişilerin aletlerinin saklanması veya fiyatını düşük söylemesi de oldukça trajikomik bir durumdur.

Alışveriş bağımlısı İnsanlar genellikle sosyalleşmek arkadaşları ile muhabbet etmek yerine bir yerde oturup çay içmek yerine alışveriş yapmayı tercih ederler. Bu durumda onları Gün geçtikçe İçine kapanık bir insan haline getirir.

Bu kişiler ekonomik sıkıntıda olduğu zaman indirimleri takip eder ve Gerektiği zaman borç bile bulur öyle alışveriş yaparlar.

Alışveriş bağımlısı kadınlar ve erkeklerin ilgi alanı değişmekte. Mesela Kadınlar genellikle elbise ayakkabı makyaj malzemesi alırken erkekler cep telefonu bilgisayar ve teknolojik aletlere yönetebiliyor yönelebiliyor.

Hipnoterapi ile alışveriş bağımlılığı soruna bir çözüm getirilebilir. Hastanın bilinç altına inerek bu içgüdüleri Kontrol etmesi sağlayanabilir. Yaklaşık 2 ay önce yazdığım hipnoterapi ile alakalı makalemi de okuyabilirsiniz. Umarım herkes için faydalı bir konu olmuştur. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

Alışveriş bağımlısı olan insanlar genel olarak ihtiyaçlarından fazla bir biçimde para harcıyorlar ve kendilerini bu yolla rahatlatmaya çalışıyorlar. Bu kişiler genel olarak bilinçli bir biçimde hareket etmiyorlar. Alışveriş bağımlılığı tıpkı alkol ve uyuşturucu gibi ciddi bir hastalıktır ve tedaviye ihtiyacı vardır.

Alışveriş bağımlılığın en büyük sebebi bence kredi kartlarıdır. Kredi kartlarıyla yapılan alışveriş nakit olarak yapılmadığı için, insana para harcamıyormuş hissi veriyor. Yeni alınan eşyalar sonucunda insanlar, ceplerinden nakit olarak bir para çıkışının olmadığını gördüğünde o eşyayı bedavaya almış hissine kapılıyorlar. Bilinçaltına yerleşen bu düşünce sonunda ortaya bir bağımlılık çıkıyor ne yazık ki.