Acil Sağlık Hizmetleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları 3

Soru:

Acil girişlerde hastaneler tarafından ücret talep edilmeyeceği konusunda bilgiye sahibim; fakat yengemi 12.03.2012 tarihinde acilden giriş yaparak muayene ettirdik. Hastane bizden 290 TL ücret talep etti. Aldıkları bu ücret yasal mı?

Cevap:
Acil hallerde hastadan ücret alınmamaı gerekmektedir.Hasta GSS li ise SGK il Müdürlüğüne GSS’li değilse Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.

Soru:

6 yaşındaki çocuğumu yüksek ateş ve isal nedeniyle acil olarak hastaneye götürdüm. Hastane acil olduğu halde bizden ücret olarak 60.60 TL talep etti. Acil girişi olduğu halde bizden alınan bu ücret yasal mı?

Cevap:
Hastalardan acil hallerde ücret alınmaması gerekmektedir. Kişinin GSS liği var sa elindeki belgelerle SGK il Müdürlüğü’ne GSSli değilse Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.

Soru:

Tansiyonum yükseldiğinden dolayı acile gittim, benden ücret talep ettiler. Gerekli incelemenin yapılmasını istiyorum.

Cevap:
Şikayetçinin GSS li ise SGK il müdürlüğüne GSS li değil ise Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğüne müracaatı önerilmelidir.

Soru:

Acilden hastane gittiğimde muayene ücreti talep ettiler. Acil olarak giriş yaptılar. Ücret ödemeden çıktık eve geldiğimizde ödeme yapmamız için aradılar. Şikayetçiyim.

Cevap:
Acil sağlık hizmetlerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bunun için hastanenin bağlı bulunduğu SSGM’ye başvurmak gerekmekte.

Soru:

Hastaneye acilden giriş yaptık, karın ağrısı şikayeti ile gittim. Çıkışı da acilden yaptık. Israrlarımız sonucu fatura aldık. Toplamda 100 TL ödedik. Faturada günlük yatak ücreti gözüküyor; fakat acilden giriş yaptık.

Cevap:
Acil sağlık hizmetlerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bunun için hastanenin bağlı bulunduğu SSGM’ye başvurmak gerekmektedir.