Acil Sağlık Hizmetleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları 2

Soru:

Salı günü çocuğum rahatsızlandı ve eşim doktora götürdü. Acilden giriş yapıldı ancak bizden 44 TL aldılar. Neden bu ücreti alıyorlar? Durumdan şikayetçiyim.

Cevap:
Acil haller hizmetlerinde sigortalılarımızdan ek ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Sigortalıdan alınan ücret için ellerindeki belgelerle hastanenin bulunduğu ildeki SGK İl Müdürlüğü’ne yazılı müracat etmeleri gerekmektedir.

Soru:

Eşim SSK’lı olarak çalışıyor. Elini kestirdiği için 12 Kasım Cuma günü acilden giriş yapıldı. Acilde yapılan işlemlerden dolayı tarafımızdan 119.50 TL ücret alındı.Bu işlemin kanuni dayanağı var mı öğrenmek istiyorum?

Cevap:
Acil hal hizmetlerinde sigortalılarımızdan ek ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Sigortalıdan alınan ücretler için ellerindeki belgelerle hastanenin bulunduğu ildeki SGK İl Müdürlüğü’ne müraacat etmeleri gerekmektedir.

Soru:

“Bodrum’da gece hastaneye gittim.Tampon ve serum takıldı.Bir saat kadar kaldım.
860 TL ücret aldılar.Bu kadar alınması lazım mı?”

Cevap:
Kurumumuzla sözleşmeli sağlık hizmet sunucularınca acil hal hizmetlerinde sigortalılarımızdan ek ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Anılan hastanenin kurumla sözleşmesi olmaması halinde sigortalıdan alınan ücretler için ellerindeki belgelerle hastanenin bulunduğu ildeki SGK İl Müdürlüğü’ne müracat etmeleri gerekmektedir…Bu durumda sigortalıya SUT fiyatları üzerinden geri ödeme yapılacaktır.

Soru:

“28.11.2010’da acilden hastaneye giriş yaptım.İsal vakası olarak.Serum takıldı. Pazar akşamı olduğundan faturayı kaşelemediler. Serum için 80 TL,muayene için 50 TL ücret aldılar.Bu durumun incelenmesini istiyorum.”

Cevap:
Acil hal hizmetlerinde sigortalılarımızdan ek ücret talep edilmemesi gerekmektedir. Sigortalıdan alınan ücretler için ellerindeki belgelerle hastanenin bulunduğu ildeki SGK İl Müdürlüğü’ne müracat etmeleri gerekmektedir.