Yavrumun nefesi, yürüyen ayakları olamadım

Malatya’da henüz 5 aylıkken SMA teşhisi konulan oğlu ile hayatın zorluklarına göğüs geren Ayşe Bahçalı (37), diğer çocuklarının da aynı hastalıkla doğma ihtimali nedeniyle eşi tarafından terk edilince, oğluna hem annelik hem babalık yapıyor.

Yaklaşık 12 yıl önce evlenen Ayşe Bahçalı ve eşinin evlilikleri, Mehmethan adını verdikleri oğullarının doğumuyla taçlandı. Mehmethan’ın gelişiminden şüphelenen çift, hastaneye başvurduklarında 5 aylık oğullarının SMA Tip 2 hastası olduğunu öğrendi.

Mehmethan’ın tedavisine başlayan çift, oğulları 4 yaşına geldiğinde tetkik için hastaneye başvurdu. Doktorlar çifte, her ikisinin de SMA taşıyıcısı olduğunu ve doğacak diğer çocuklarının da aynı hastalıkla dünyaya gelme ihtimali bulunduğunu söyledi. Genç çift, bunun üzerine ayrılma kararı aldı ve baba evi terk etti.

Yaklaşık 6 yıldır oğluna hem annelik hem de babalık yapmak zorunda kalan fedakar anne, tek göz odalı evlerinde hayatın zorluklarına göğüs germeye çalışıyor. 2 ay önce konuşma yetisini de kaybeden Mehmethan’ın, yeniden “anne” diye sesleneceği günün hayalini kuran Ayşe Bahçalı, hayatını adadığı oğlunun yeniden konuşabilmesi için hastanelerin kapılarını aşındırıyor.

“Nefes olamadım”

Maddi imkansızlıklar nedeniyle görme engelli babasına ait küçük bir evde yaşadıklarını aktaran Bahçalı, oğlunun yaklaşık 2 ay öncesine kadar daha sağlıklı olduğunu ve konuşabildiğini belirtti.

Bahçalı, “Oğlum 2 ay önce hastanede kollarımda rahatsızlandı, kalbi durdu. Sonra yavrum konuşmasını kaybetti. Bazen beni dinliyor, bir şeyler anlatmaya çalışıyor, bazen de boş boş bakıyor. Hastanede kollarımda rahatsızlanmadan önce ‘anne nefes alamıyorum, oksijen cihazını aç. Anne biliyor musun artık makineler nefes vermiyor bana, sen kendi nefesini versene’ dedi. Anne olarak yavruma bir nefes olamadım, yürüyen ayakları olamadım.” diye gözyaşı döktü.

Tüm hayırseverlerden oğlu için dua isteyen ve engelli annesi olmanın zorluğuna işaret eden Bahçalı, şöyle konuştu:

“Sağlıklı çocuğu olan anne çocuğunun yürümesine seviniyor, ben oğlumun ‘anne’ demesine seviniyorum. Sağlıklı bir anne çocuğunun elini tutup mağazaya giderek sevdiği kıyafetleri aldığı zaman seviniyor, ben oğlumu götüremiyorum ama alıp giydiriyorum diye seviniyorum. Bir anne oğlunun meslek sahibi olmasına seviniyor, ben yavrumun Allah katında nefes almasına sevindim.”

Bakan Tüfenkci umut ışığı oldu

Oğlu için sosyal medya üzerinden yardım kampanyası düzenlediği hatırlatan Bahçalı, bir süre önce Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin kendilerini ziyaret edip, ihtiyaçlarının giderilmesi ve Mehmethan’a daha iyi bakılabilmesi için destek sözü verdiğini söyledi.

http://aa.com.tr/tr/yasam/yavrumun-nefesi-yuruyen-ayaklari-olamadim/817579

2 Beğeni

Ayşe Bahçalı, oğlu Mehmethan’ a gıda olarak hemen GAPS diyeti ne bailamalı. 5 gün sadece ilikli dana kemiğini en az 4 saat haşlayarak 4 ya da 5 öğün suyunu içirmeli iliğini yedirmeli. Bu arada çiğ ya da pişmiş başka bir şey vermemeli. Geç kalmadan başlarsa çocuğu ile tekrar konuşmaya başlayabilir.
Eğer haberleşme bilirsek diyetini planlayabiliriz.
Ayşe hanımla nasıl iletişim kurabiliriz??

1 Beğeni

Merhaba. Ayşe hanımın iletişim bilgileri şu an bende yok. Eğer bulabilirsem size iletirim. Bahsettiğiniz diyet nasıl bir fayda sağlayacak. Daha detaylı açıklayabilir misiniz?

Barsak florasını tedavi edecek ve hastalığı iyileşecek

1 Beğeni

Celil bey, GAPS Diyeti; GAPS Tedavisinin en temel unsurudur. Bozulan bakteri dengesini (disbiyozis) düzeltmek; hasarlı, yaralı, ülserli, ateşli, sızıntılı bağırsak (leaky gut syndrome) duvarını ve bağırsak epitel dokusunu iyileştirmek için uygulanan özel bir beslenme programıdır.

GAPS hastalarına uygun olan diyet, genel olarak Spesifik Karbonhidrat Diyetine dayanmaktadır. Bu beslenme programında; patojen bakterileri ve mantarları besleyen, nörotoksin üreten yiyecekler, işlenmiş gıdalar tamamen diyetten çıkarılır. Dost bakteri adını verdiğimiz probiyotik desteği sağlayan fermente yiyecekler ve probiyotik destekleri ise diyetin vazgeçilmezlerindendir.

GAPS Beslenme programı, kısa bir zamanda bağırsak hasarını giderdiği ve böylece sızıntıları engellediği için; sindirilmemiş yiyeceklerin, toksinlerin, ağır metallerin kana geçişini durdurur.
Bu durumun sonucu olarak hem beynin, hem de tüm doku ve organların toksinlenmesi ortadan kalkacağı için; diyetten kısa bir süre sonra psikiyatrik ve fizyolojik semptomlar da ortadan kalkacaktır. Yani; epileptik, şizofrenik, disleksik, depresif, manik vb. tüm psikolojik semptomlar yanında; alerji, egzema, anemi vb. fizyolojik semptomlar da giriş diyetinin ilk aşamalarında ortadan kalkmaya başlar.
Çünkü; sızıntılı bağırsak duvarı iyileşerek, beyni ve tüm bedeni zehirleyen toksin geçişi durur. Semptomlar ortadan kalksa bile, bakteri dengesinin sağlanması ve tedavinin tamamlanması için giriş diyetinden sonra en az bir yıl kadar Tam Diyet sürdürülür.

Daha sonra, birer birer diyet boyunca izin verilmeyen gıdalara geçilir, semptomlar kontrol edilerek diyette kalır veya geçici bir süre tekrar diyete ekleyerek GAPS Diyetinden tamamen çıkılır.

Düzenleyen; Aysel Eroğlu-

2 Beğeni

GAPS diyeti rejim değil, sağlık için sağlıklı beslenme şeklidir ve önce hasta olan barsaklar tedavi ediliyor.

1 Beğeni

açıklama için teşekkürler. bu diyeti bilmiyorum ama bağırsak florasıyla ilgili birçok yayın okudum. bayağı ciddi bir konu aslında.

1 Beğeni

Evet. Bu konuda Türkiye’ de sertifikalı doktorların sayısı artmakta. Ben de bu diyete inanan emekli hemşirelerden ve kendi tedavisi için uygulayanlardan biriyim

bilgilerinizi paylaşırsanız memnun oluruz.

2 Beğeni

Merhaba arkadaşlar. SMA hastalığı için sadece ilaç parası yardımı değil, ailelere gıda yardımı da yapılmalıdır. Çünkü gıda ile bir çok hastalık önlenebilir. Özellikle kadının hamile kalmadan önce, hamilelikte ve hamilelik sonrası süt emzirme döneminde protein ağırlıklı beslenmesi çok önemli dönemlerdir.
Kadının hamilelik öncesinde barsak florasının tedavi edilmesi gerekir

1 Beğeni