Uyku Apnesi Hastalığının İnsan Psikolojisine Etkisi


(Ata Kerem Akman) #1

image

Modern hayatın ortaya çıkardığı en önemli rahatsızlıklar arasında uyku apnesi yer alıyor. Uyku sürecinde nefesin durması şeklinde tezahür eden uyku apnelerinin ölümle sonuçlanma riski de vardır. Kalbin zorlanmasına ve sonuç olarak durmasına neden olabiliyor. Gündelik hayattaki koşuşturmaca sonucunda dinlenmeye ihtiyaç duyan vücudun dinlenememesi gibi bir durum da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle uyku apnesi semptomlarına sahip kişilerin yaşam kaliteleri düşebiliyor. Bunların depresyon, aşırı dikkatsizlik, konsantre olmama ve agresiflik gibi durumlarla karşılaşmaları mümkündür.

Uyku apnesinin belirtisi nedir?

Uyku apnesi yaşayan kişilerin nefesinin durması veya uyku sırasında boğulma hissiyle uyanmaları önemli bir belirtidir. Ayrıca horlama da aynı şekilde diğer bir semptomdur. Eşinizin de nefesinizin durduğunu düşünerek sizi kaldırması gibi durumlar yaşanabilir. Uykudan kalkıldığında ağızda ve boğazda kuruluk söz konusu olabilir. Yine baş ağrısı ve kendini yorgun hissetme belirtiler arasında yer alıyor. Uyku apnesi, yaşam kalitesini düşürdüğü için insan psikolojisini de olumsuz şekilde etkiliyor.

İnsan psikolojisine etkisi nedir?

İyi bir uyku sürecinin söz konusu olamaması halinde konsantrasyon eksikliği yaşanabiliyor. Bu da, insanın kaygılı ve endişeli bir ruh haline bürünmesine neden oluyor. Çünkü iş hayatında veya eğitiminde başarısız olacağına dair kuşkuların çoğalması söz konusudur. Kaliteli bir uykunun alınamaması yorgunluk gibi durumlar yaratıyor. İş performansında ve motivasyonunda düşme yaşanabiliyor. Depresyona girmek de mümkündür. Bu da, insanın yaşam kalitesini oldukça düşürüyor.

Cinsel iktidarsızlık yaratabiliyor

Yine psikolojik etkisinden kaynaklanan bir sebep olarak; cinsel iktidarsızlık ve isteksizlik de meydana gelebiliyor. Eşlerin birbirine yakınlaşmasındaki güçlük nedeniyle ailevi sorunların yaşanması ve boşanmaların medyana gelmesi söz konusu olabiliyor. ufak ve asla kale alınmayacak gibi gözüken bir hastalıkmış gibi algılanmaması lazımdır. Bedensel ve psikolojik olarak olumsuz etkileri; hayat kalitesini ve yaşam zevkini ortadan kaldırılabiliyor. İnsanlarda karakter bozulmaları meydana gelebiliyor. Borderline gibi karakter bozuklukları sonucunda intihar eğilimi artabiliyor.
Sonuç olarak uyku apnesi yaşayan kişinin bedensel ve psikolojik sağlığını koruması için mutlaka tedavi olması şarttır. Böylece yaşam kalitesini korumuş ve yükseltmiş olacaktır.