Türkiye’de Fiziksel Engelli Olan İnsanların Yaşadığı Zorluklar

Fiziksel engelli olan kişilerin yaşamakta olduğu çeşitli sağlık ve psikolojik sorunları var. Ancak onların yaşadığı en büyük sorunlar çevredeki bilinçsiz insanlar nedeniyle oluyor. Engelleri aşmak için mücadele eden fiziksel engelliler bilinçsiz insanlar, mimari bozukları ve pek çok diğer etken nedeniyle hayatlarındaki engelleri aşabilmede büyük sorunlar yaşıyor. Peki, Türkiye’de fiziksel engelli olan insanları yaşadığı zorluklar nelerdir?

Merdiven

Engelli bireylerin yaşamakta olduğu en büyük sorunlardan biri merdivenler. Bu nedenle merdivenlerin yanına muhakkak onların kullanabileceği rampalar koyulmalıdır. Ayrıca zemin kattan başlayan asansörün mevcut olması da büyük bir destek sağlayacaktır.

Toplu Taşıma Araçları

Son yıllarda özellikle bazı şehirlerde gelişim gösterse de engellilerin en önemli sorunlarından biri de otobüsler. Engellileri taşımak için gerekli olan rampaların bulunduğu otobüs sayısı oldukça az. Bu nedenle bu sistemin kurulu olduğu otobüs sayısı en kısa süre içerisinde arttırılmalıdır.

Taksilere Alınmayan Engelliler

Taksi Odaları Başkanları, taksi şoförlerini uyarmalı ve engellileri arabalarına almayan şoförler olur ise ceza kesileceğini şoförlere bildirmelidir. Bu kararlar oda karar defterlerine yazmalı ve cezaları tahsil etmelidir.

Engelli Araçları

Engelli araçları alabilmek satmak ya da değiştirmek oldukça zordur. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Böylelikle engelliler de kolaylıkla araçlarını değiştirebilir.

Engelli Plakası

Engellilere verilmiş olan plakalardaki engelli işaretinin kaldırılması ve onlara ait araçları başkalarının da kullanabilmesi gerekir. İstenilen araç alınamıyor ya da satılamıyor. Bu konuda gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Park Yeri Sorunu

Engelliler ne yazık ki onlar için ayrılmış özel park yerlerine araçlarını park edemiyor. Alışveriş Merkezleri ve daha pek çok yerde engelliler için ayrılmış park yerleri mevcut. Ancak diğer kişilerin bu park yerlerine bilinçsiz bir şekilde araçlarını park etmesi sorunlara neden oluyor.

Engelli Şoförler

Trafikte ne yazık ki tüm insanların sinirleri gergin ve son derece sabırsız. Bazı engelli şoförlerin hareket kabiliyetleri sınırlı olması nedeni ile yavaş hareket edebiliyorlar ya da araçtan inemedikleri için belirli durumlarda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu durumlarda diğer şoförlerden çok kötü laflar işitebiliyorlar bu konu toplumsal bir sorun ve tedavisi eğitimle mümkündür.