Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Birol Bey uygun maske seçiminde öncelikli değerlendirilmesi gereken doktorun önerdiğidir. Ama tabii ki doktor hangi maskeyi kullanacağınızı tam anlamıyla söylemez. Bunun için bir medikalciden yardım almanız gerekebilir. Kullanıcının öncelikle doktor önerilerini dikkate alması sonrasında da maskelerin konfor özelliklerini inceleyerek seçim yapması gerekir. Deneyerek yüzünüze en uygun maskeyi seçebilirsiniz. Eğer İzmir’de iseniz bir gün bizi ziyaret edebilirsiniz, maske seçimi konusunda daha fazla yardımcı olmak isteriz.

AŞAĞIDAKİ YAZI SESAN FİRMASININ WEP SİTESİNDEN AYNEN ALINMIŞTIR. SATICILARI HEDEF ALARAK TARAFIMDAN AYNEN AKTARILMIŞ OLUP ,BU BİLGİLERİ VEREN FİRMAYI YÜREKTEN KUTLARIM.

Uyku doktoru kullanılacak papı ve hangi değerleri kullanılacağını yazdıktan sonra papı temini için iletişimde olduğu satıcıya bu papın hastaya götürülmesini söyler. Pap satıcısı papı ayarlar ve hastaya verir.Hasta papı nasıl kullanacağını tam manasıyla bilemez.zira hiç kullanmadığı bir cihazla karşı karşıyadır. Öğrenmek istediği bilgiler için dr. ile iletişe geçse bile sonuç alamaz. Satıcı hasta ile fazla lgilenemez, Bazen meşkuliyetinden telefonlarına bile çıkamadığı gibi mesajların da cevap veremez. Hasta pap ve maskesiyle başbaşa kalır. Oysa aşağıda Sesan firmasının wep sayfasında aktaracağım o kadar bilgi veriliyor ki bunun hasta tarafından öğrenilmesi satıcının işi değilmidir?Bu bilgileri sattığı hastaya neden öğretmez? amac satıcıya pap ve maskeyi satıp işini bitirmektir.Yıllardır pap ve maske kullanan bir uyku bozukluğu hasta olarak bu bilgileri Sesan firmasının yardımı ile öğrendiğimde satıcıların görevlerini yapamadıklarını çok iyi anladım. Şimdi bu bilgileri yazıyorum. Belki bir satıcı okur da görevinin yalnızca cpap ve maske satmak olmadığını anlar:
CPAP-BPAP Cihazlarının Bakımı

CPAP-BPAP cihazlarının kullanım ömrünü uzatmak ve kullanıcıya daha temiz hava ulaşmasını sağlamak için temizlik ve bakımların düzenli olarak yapılması gerekir. Öncelikle filtrelerin temizliği yapılmalıdır. Filtrelerin ömürleri, kullanım süresine ve cihazın filtre kalitesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Öncelikle cihazların olabildiğince temiz ve tozsuz bir ortamda kullanılması gerekir. Ayrıca dış bölümde bulunan filtrenin, kullanım kılavuzunda belirtilen sürede düzenli olarak, kullanıcı tarafından değiştirilmesi sağlık açısından önem kazanmaktadır. Cihazların, marka modeline göre tek veya çok kullanımlık filtreleri vardır. Tek kullanımlık filtreler yıkandığında partikül tutma özelliğini yitirdiği için kirlendiğinde yenisiyle değiştirilmelidir. Çok kullanımlık filtreler ise 3-4 günde bir yıkanıp kurutulup tekrar kullanılabilir. Bu filtrelerin de 3 ayda bir yenisiyle değiştirilmesi önerilir.

Isıtıcı nemlendirici haznesinin temizliğini de kullanıcılar yapabilir. Nemlendirici hazneleriyle ilgili en çok aldığımız şikayet kireçlenmeyle alakalıdır. Kireçlenme hem kötü bir görüntüye hem de tıkanmaya sebebiyet verir. Kireçlenmeyi önlemek için kaynatılıp soğutulmuş veya saf su kullanabilirsiniz. Şebeke suyu kullanırsanız çok kısa bir sürede kireçlenme sorunu yaşayabilirsiniz. Hazne temizliğini elma sirkesiyle yapabilirsiniz. Bu sayede kireçlenmeyi giderebilir ve hijyen sağlayabilirsiniz. Ayrıca, nemlendirme haznesindeki suyu her kullanımdan sonra değiştirmenizi öneriyorum. Uzun süre bekleyen suyun içinde bakteri veya mikrop oluşabilir, bunlar solunumla direkt olarak akciğerlerinize ulaşabilir ve enfeksiyona sebebiyet verebilir.
Kullanılan maskenin temizliği de sağlık açısından çok önemlidir. Kirlenen maskede kötü kokular oluşabilir ve bu durum cihazı kullanmanızı etkileyebilir. Nemlendirici haznesinde olduğu gibi maske üzerinde de bakteri veya mikrop oluşabilir. Ayrıca, kirlenen maske çabuk yıpranır ve hem hava kaçağına hem de cildinizde kızarıklığa veya yaralara neden olabilir. Düzenli olarak temizlenen maskeler bir yıla kadar sorunsuz kullanılabilir. Maske bakımını kalıntı bırakmayan özel dezenfektan spreylerle yapabilirsiniz. Bu sayede maskeniz hem vücut kirlerinden hem de bakteri ve mikroplardan arınır. Nemlendirici haznesi veya maske gibi aksesuarların temizliğinde kesinlikle kalıntı bırakmayan kimyasal maddeler kullanmanız gerekir; aksi halde, solunum sistemi geri dönüşü olmayan zararlar görebilir.

Kullanıcının yapabileceği temizliğin dışında cihazın düzenli olarak teknik servis tarafından kontrol edilmesi ve bakımının yapılması gerekir. Ortaya çıkabilecek birçok sorunun önlenmesi için bu bakımın üç ayda bir yapılmasında fayda vardır. Konusunda uzman teknik ekibimiz bu işlemi her marka model cihaz için belirli bir kalite standardında uygulamaktadır. CPAP-BPAP cihazlarının bakımı için uyguladığımız kalite standardımız aşağıda yer almaktadır:

Öncelikle cihaza uygulanacak işlemler hakkında kullanıcıya detaylı bilgi verilir.
Bakım işleminin üç ayda bir yapılması önerilir.
Bakım esnasında ölçüm ve test cihazlarının kullanılması gerektiği için işlemler servisimizde yapılır.
Kullanıcı şikayetleri dinlenir.
Maske ve solunum devresi cihaza takılıyken cihaz çalıştırılır, çalışma şekli incelenir ve olağan ses seviyesi kontrol edilir. Aynı kontrol solunum devresi ve maskesi cihaza takılı değilken de yapılır.
Cihazın uyguladığı hava basıncı kalibrasyon cihazı ile test edilir.
Cihazın ısıtıcı nemlendiricisi aktif hale getirilerek kontrol edilir.
Bu maddeye kadar olan kontrollerde cihazın çalışma şeklinde bir sorun görülürse veya cihazda arıza tespit edilirse kullanıcıya bilgi vererek tamir süreci başlatılır.
Cihazda arıza yoksa bakım işlemlerine devam edilir.
Nemlendirme haznesi cihazdan sökülür ve içinde oluşan kireçlenme temizlenir. Ayrıca haznenin içi dezenfekte edilir.
Cihazın içi açılır, dezenfektan sprey ve basınçlı havayla temizlenir.
Cihazın içinde bulunan elektronik aksamda sorun olup olmadığı ve soketlerin iyi bir şekilde yerine oturduğu kontrol edilir.
Cihazın motoru, hava kanalları ve tuşları temizlenir.
Cihazın içinde ve dışında bulunan tüm filtreler yenisiyle değiştirilir.
Cihazın kasası kapatılır, tüm aksesuarları takılır ve çalışma şekli kontrol edilir. Ayrıca, uyguladığı hava basıncı kalibrasyon cihazı ile tekrar test edilir.
Cihazın güncel parametreleri hasta raporu ile karşılaştırılır, yanlışlık varsa düzeltilir.
Saat ve tarih ayarları kontrol edilir, yanlışlık varsa düzeltilir.
Cihazın dış kasası ve kablosu dezenfektan ile temizlenir.
Sökülen tüm kirli filtreler imha edilir.
Yapılan işlemlerle ilgili servis tutanağı hazırlanır ve kullanıcıya gerekli bilgiler aktarılır.

SESAN FİRMASININ YAPTIĞI HİZMETLERDEN DOLAYI KENDİLERİNİ KUTLAR TEŞEKKÜR EDER DİĞER BU NEVİ İŞLERLE İLGİLİ ŞİRKETLERİN ÖRNEK ALMALARINI DİLERİM. 15 YILDIR UYKU APNESİYİM BU BİLGİLERİ YENİ ÖĞRENDİM.HERHALDE ''PROSPEKTÜS VERİLİYOR ORADAN OKUR ÖĞRENİRSİN DİYEREK SAVUNMA YAPTIKLARINI :KARGAÇIK BURGACIK YAZILARI SAATLERCE OKUMA ZAHMETİNE GİRSİNLER ''DİYE DÜŞÜNÜYORLARDIR. BELKİ DE HAKLIDIRLAR.

Birol bey teşekkürler. kaynak: http://sesanltd.com.tr/cpap-bpap-bakimi-kalite-standardi/

Uyku hikayeme devam edeceğim.Ancak bazı konular var aydınlığa kavuşmasını bekleteceğim.

Yorumlarınızı bekliyoruz Birol Bey

Yazacağım bilgileri daha evvel bu sitede yazmışımdır. Tekrar olacak ama yine de bir başlangıç yapayım. Sitede daha evvel yazdığım gibi benim paplarda bir üretim hatası olduğuna dair bir düşüncem var.Bu iddiam uyku loglarının değerlerine dayanıyor. Bu konu üzerine şirketin yetkilisi ,4 dr un raporlarını ve uyku loglarını Amerika’da çok önemli bir solunum değerlendirmesi yapan bir kuruluşa gönderdi. Bu kuruluştan gelen cevabı yazıda bana göre benim iddiamı çürüten bir bilgiye rastlamadım. Benimle ilgilenen firmanın üst düzey bir yetkili bana Respironics markalı ve dreamstation tipli otomatik bir cpap gönderdi. 31 aralık tarihinden itibaren bu cihazı gerek manuel ve gerekse de otomatik şekliyle kullanmaktayım. Çıkan değerler o kadar birbiriyle ilgisiz ki buna nasıl bir açıklama yapılacağını bekliyorum. Bu da benim bu paplarda üretim hatası olduğuna dair iddiamı ne yazık ki kesinliğe kavuşturuyor. Ancak ben her yazışmam da bende bir tıbbi veya fiziksel bir sorun olması ihtimalinden de bahsediyorum. Benimle ilgili kanatimi karşı şmdiye kadar cpap satıcılarından ve gittiğim 6 doktordan böyle bir açıklama duymadım. İnşallah benimle ilgili bir sorun vardır.Aksi halde dünya çapında ün yapmış çok büyük bir firma zor bir durumda kalabilir. Mahkemeden bu papların hatalı olup olmadığına dair bir tesbit davası açma yanında sorunu Sağlık bakanığına da götürmeden fimanın bu makinaları ithal eden Phlips firmasını distripüterine ve ayrıca firmanın yurt dışı üretim yapan birimine bu konuyu götürmeyi düşünüyorum. İnanın tüm isteğim bende bulunan bir sorun nedeniyle papların hatalı parametreler vermesi. Belki tedavinin şekli de olumlu bir yöne çevrilir.

İROL DİZDARHERMES75

2g

15 YILDIR UYKU APNESİYİM. SON 3 YILDIR 5 DOKTORA GİTTİM. BENDE CHANGE-STOKES SOLUNUM OLUP OLMADIĞINI TESBİT ETİRMEK İÇİN. ZİRA KULLANDIĞIM CPAPLARDA AŞIRI DERECEDE CSR SOLUNUM ÇIKIYORDU. ANCAK 5 DOKTOR DA BENDE CSR SOLUNUM OLMADIĞINA DAİR TETKİK SONUCU RAPOR VERDİLER. BUNA RAĞMEN PAP PARAMETRELERİNDE ÇOK YÜKSEK CSR DEĞERLERİ ÇIKIYORDU. BU DURUMDA PAPLARDA SOLUNUM ALGILAMA BOZUKLUĞU VAR VEYA DOKTORLAR KONULARINDA EHİL DEĞİL.İŞTE SİZE DÜNYA UYKU GÜNÜNDE UYKU TIBBININ HAZİN GÖRÜNTÜSÜ,

Uyku sorunu dışında ciddi rahatsızlıkarım var.Bu nedenle de uyku konusunda çalışmalarıma ara verdim. İnşallah iyileştiğimde (eğer iyileşirsem) uyku ile ilgili araştırma ve soruşturmalarıma devam ederek bu vesileyle faydalı olmak istiyorum.

Birol bey merhaba. tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Buna benzer sorunları yaşayanlara yardımcı olacaktır mutlaka.

Uzun süredir hava kaçağı yapmayan maske arıyorum. Elimde 5 adet maske var. 2 Sİ 1 gecelik diğerleri daha uzun denemeli… Hava kaçağına engel olamadığımdan parametreler çok kötü çıkıyor .Ben de gündüz perişan bir durumdayım. Bu kadar fazlamaskenin tamamından netice alamamışsam sorun acaba bende mi diye düşünüyorum. Maske denemelerine devam etmek mecburiyetindeyim.

Uyku sırasında cpap ile igili maske kullanımında ve tercihinde nelerin gerekli olduğınu çok geniş bir şekilde yazdım.Burada tekrar etmek istemiyorum. Ancak çok önemli olduğu için bazı faydalı olacak birkaç fikir vereyim. Tavsiye edilen cpapla kullanılacak maskenin hava kaçırmaması en önemli özelliğidir.Aksi halde cpapdan verim alamadığnız gibi daha da kötü bir şekilde uyku sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Cpap satıcıları aynı zamanda maske satıyor.Ancak kullanacak hasta hangi maskenin kendisine uygun olacağını nasıl anlasın. Maske satıcıları test amaçlı maske bulundurmak zorundadırlar .Hasta bu maskeleri deneyip en uygununu kendisi bulacaktır. Alınan ve denenenip de rahat edilmeyen maskeyi iade etmek pek mümkün değildir. Bu nedenle de tekrar ediyorum maske satıcılaı test amaçlı maske bulundurmak zorundadırlar . Eğer faydalı bir iş yapmak istiyorlarsa…Ancak bu konuda o kadar satıcı fazlalaştığı için rekabet gereği bir süre sonra benim fikrime gelecekler .İlk gelen çok maske satar.

Anlamadığım bir konu var. Burada 350 tl ye satılan bir maskenin aynısı yurt dışı fiyatı 95 dolar. Ayrıca da navlun ve gümrüğü de var Bunu bilen biri anlatsın. Bu garip ve anlaşılmaz fiyat farkı neden ?

merhaba Birol bey. görüşlerinize katılıyorum. Maskeler yurt dışında üretildiği veya dövize endeksli olduğu için fiyatları da gün geçtikçe artmaktadır maalesef.

Sorum anlaşılmadı galiba. Yurt dışında çok yüksek fiyatla satılan
maskeler Türkiye’de aynı maskeler çok daha ucuz neredeyse yarım
fiyat.Bunu anlayamıyorum.

Bu forumda Respironics paplarda solunum algılaması olduğuna dair bir fikrim vardı. Bu fikrimi de çıkan loglarla izah etmeye çalıştım. İlgililerle de bu durumu tartışarak konuyu derinlemesine konuştum. Cihazlardaki bu algılama sorununu mahkemeden açacağım bir tesbit davasıyla kesinliğe kavuşturmayı belirtmernin yanı sıra Sağlık Bakanlığına da bu konuda tetkik ve araştırma yapmasını talep edeceğimi düşündüğümü yazmıştım. Ancak buralardan çıkacak ve benim haklı olduğumu bildirecek bir sonuç çıksa dahi bunun bana ne faydası olur diye düşündüğümde sağlığımla ilgili hiçbir sonuç alamayacağımı bildiğimden bu teşebbüslerimden vaz geçtim. Zira resmi makamlarca respironics paplarda üretimden doğan bir solunum algılaması olduğuna dair bir karar uyku tıbbında paplarla ilgili bir kaosa neden olabilirdi. Zaten resmi makamlarca da böyle bir araştırma yapmanın da imkansızlığa varan bir çalışma olabileceğini tahmin etmek hiç de zor değildi. Zaten uyku nedeniyle daha da bozulan sağlığım böyle şeylerle uğraşmamı mümkün kılmıyordu. Şu andaki durumum gibi…

merhaba. ülkemizdeki fiyatların dışarıya göre yüksek olmasının bazı sebepleri:

• Döviz kurunun değişkenliği
  • Stok maliyeti
  • KDV ve gelir vergisi
  • Gümrük vergileri
  • Ülkemizde uygulanan yönetmelikler nedeniyle oluşan masraflar
  • Günümüz ekonomik koşullarında firmaların ayakta kalabilmek için yüksek karlılık gözetmesi
  • Kredi faizleri

Bu maddeleri arttırabiliriz. İthal edilen ürünlerin fiyatlarının yüksek olmasının bazı sebeplerini listelemeye çalıştım.

ülkemizdeki fiyatlar dışarıya göre pahalı değil bilakis çok ucuz. Yurt
dışında 95 dolarlık maske burada aynı maske 350 tl . Ben bunun
nedenini soruyorum.

merhaba. demek istediğinizi anladım. yurt dışındaki siteler de perakende fiyatlarıyla satıyorlar. örneğin avrupada bulunan bir ülkede ürün 95 euro ise bu onların para birimine göre 95 birim para şeklinde değerlendirilmeli. biz ise TL olarak kazanıp TL olarak değerlendiriyoruz alışverişlerimizi. ürünün yurt dışındaki sitelerde 95 euro ya satılması ülkemize ithal edildiği toptan fiyat değil. kendi bölgesindeki perakende birim fiyat olarak değerlendirebiliriz. bir ürünün 1 tane alınmasıyla 1000 tane alınması arasında çok büyük fiyat farkı oluşması normaldir. yurt dışındaki web sitelerinde görülen fiyatlar perakende fiyatları olduğu için TL’ye çevrildiğinde çok yüksek geliyor bize. ancak kendi bölgesinde 95 birim para olarak değerlendiriliyor tüketici gözünde. üreticiler her ülkenin ekonomik koşullarına göre farklı fiyat politikaları uyguluyor. bu nedenlerle ürün ülkemizde TL bazında daha uygun olabiliyor.

Uyku konusunda araştırmaya devam ediyorum. Donanım sitesine üye olarak girdim. Burada uyku apnesi ile ilgili geniş bilgiler var. Hastalar arası iletişim çok yerinde. Faydalanıyorum. Yalnız 3 yıldır prof.ünvanlı uyku doktoruna gittim. Bu doktorlardan 3 tanesi OA larda dışında oluşan apne hastalıkları için ASV cihazı verilmenin hatalı olduğunu hatta verenleri kınadıklarını bildirmelerine mukabil 1 adet dr. ASV cihazı verdi. Doktorlar arasında teşhis ve tedavilerde bu kadar fark olmaması gerekir.Bu durum uyku tıbbı bakımından ülkenin henüz gerekli bilgi ve donanıma ve de tecrübeye sahip dr.ların olmadığını mı gösteriyor? eğer durum böyleyse vahim bir manzara ile karşı karşıyayız demektir. Acaba ben böyle bir durumla mı karşı karşıyayım diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Sonuç hastalara ASV cihazı verilme konusu uyku tıbbında uyku doktorları arasında çok büyük bir sorun. Zira ASV cihazı çok pahalı olduğundan devlete maddi bir külfeti de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda parasıyla satın alan hastaya da…