Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Paplarla ilgili bir denetleme yapılıp da komisyon olarak uyku doktorları da seçilirse ki öyle olması gerekir. sonuç şöyle çıkar: biz papların verdiği parametreleri dikkate almayız.Bizim için önemli olan uyku gecesinin sabahında hastanın kendisini nasıl hissetiğidir. Bu açıklamayı gittiğim tüm dokorlardan işitmişimdir. Çünkü doktorlara papların verdiği parametrelere ne kadar güveniyorsunuz diye sorduğumda hep bu açıklamayı yapmışlardır. Buradan pap değerlerinin doktora yol gösterdiği şeklindeki kesin kanaatin ne kadar sağlıklı olamadığı ortaya çıkar. Uyku doktorları pap değerlerine göre hasta tedavisi yapmazlar. Bu konuda yukarıdaki bir alıntıdan siteye aktardığım bir makaleden kısa bir bölüm var. Makaleyi yazan dr.Oğuz Köktürk ve dr. Tansu ULUKAVAK ÇİFTÇi. Bu yazının okunmasını tavsiye ederim.

Yukarıda yazdığım yazının doktorların pap değerleriyle tedavi ve teşhis yapmadıkları sonucuna vardığımızda acaba doğru bir teşhisi mi anlatmak istiyorum. 2 yıl boyunca tedavimin yapılamaması nedeniyle 5 adet çok tanınmış uyku doktorlarına gittiğimi devamlı yazıyorum. Nerdeyse tüm doktorlar gerek test için gerekse de teşhis ve tedavilerini sonunda raporladığı pap cihazlarının bir süre kullanılmasını ve elde edilen logların kendilerine gösterilmesini istiyorlar. Mademki papların verdikleri değerlerle hastanın tedavi edilmediğini söylemelerine rağmen neden uyku loglarını görmek istiyorlar?

Papların test ve teşhis amaçlı kullanılması sonucu pap ekranlarında görülen değerlere kesin olarak doğru veri verdiklerine inanmamaları gerekir. Bunun çok geniş görüntülerini açıklamalarımda log dğerleriyle polisomnografi ve titrasyon sonucu raporlanan gerek cpap çeşitlerinde gerekse de tedavi ayarlarında or taya çıkan farklılıkları çok uzun olarak açıkladım.
Bana kalırsa pap üreten firmalar eskiden olduğu gibi ekranlarına basınç değeri ve rampa ,yanında da nemlendirici menüsü koyup solunum parametrelerini koymamaları daha uygun olabilir.Eskiden böyleydi.Buğünkü teknoloji papların solunum algılamasını kesin olarak doğru yapamadıkları zaten kabul ediliyor.İleride pap teknolojısının çok ilerlemesiyle belki de polisomografi ve titrasyon yapılmasına gerek duyulmayacak teşhisi koyabilecek duruma gelinebilir.

pap cihazlarının şu anki primer fonksiyonu hekimin ayarladığı parametrelerle hastaya solunum desteği sağlayarak yaşadığı solunumsal problemi yok etmektir. diğer özellikleri bu fonksiyondan sonra gelir. aslında pap cihazları şu an itibariyle direkt olarak teşhis için kullanılmıyor. raporlama özelliği sayesinde ortaya çıkan veriler hekimin karar almasında onu yönlendiriyor. sadece pap cihazlarıyla yapılan teşhis ve tedavi yanlış olabilir. uyku teşhis cihazlarıyla birlikte pap kullanarak hastalık daha detaylı yorumlanabilir. tek başına pap şu an için yeterli değil gibi görünüyor. sizin dediğiniz gibi teknoloji geliştikçe belki sadece pap cihazlarıyla çok kolay bir şekilde uyku testi yapılabilir hale gelecektir.

Aşağıdaki yazı :Tüberküloz ve Toraks Dergisi 2002; 50(2): 317-334
Uykuda Solunum Bozuklukları Dizisi: 14
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu
CPAP/BPAP Tedavisi
Oğuz KÖKTÜRK*, Tansu ULUKAVAK ÇİFTÇi tarafından yazılan bir makaleden alınmıştır:

AutoCPAP titrasyon amaçlı da kullanılabilir. Po-
lisomnografi eşliğinde uygulanması şart değildir.
Hava akımı sınırlanması, yani apne-hipopnelere
karşı duyarlı sensörler içeren bu cihazın basıncı,
uyku boyunca ÜSY’de değişen rezistansa göre
artar ve azalır. Ertesi sabah veriler değerlendiri-
lerek hasta için gerekli median basınç değeri
saptanmış olur. Saptanan bu sabit basınca göre
ayarlanan CPAP’la tedaviye başlanır.

Bu fikir karşısında şaşımamak mümkü değil. Bu fike itirazı olmayan uyku doktorları var mı acaba. Bu yazıyı daha evvelde siteye koymuştum .yeri geldiğinde tekrar koyma gereği duydum.
Bir yerde de doktorlar haklı.Bana titrasyon uygulayan en son uyku teknisyeni’’ apne olduğumu anladığımda otomatik bir cpap aldım. Onun ayarlarıyla kullanıyorum. Çok da rahatım. Polisomnografiye ve titrasyona ne gerek var’’ diye kendi durumun anlatmıştı.
Bana da test için verdikleri otomatik Respironics cpap da change-stokes solunum bozukluğu %73 e kadar çıktı. Oysa 4 doktorun bende CSR olmadığıma dair raporları var.

İşte benim tüm sorunum burada

Uyku doktorları papların uyku gecesinin sabahı verdikleri parametreleri kesin olarak doğru kabul etmedikleri ancak belki de kendilerine yol gösterici bir değer taşıdıklarını , bu değerlere göre tedavi yapmadıklarını söylemeleri çok isabetli olmaktadır. Teknoloji bu pap değerleriyle hasta tedavi edebilecek gelişmeyi hünüz göstermedikleri gibi yanlış solunum değerendimeleri yaparak da doktorları yanlış teşhis ve tadavi yapmalarına da neden olabilirler. Ancak anlaşılmayan bir husus doktorların hastalarına gerek tedavi ve gerekse de test amaçlı bu cihazları kullanmaları sonunda elde edilen uyku loglarını görmek istemeleri. Mademki bu değerler sağlıklı olmayabilecek bir değerlemede de bulunabilirse neden öyle bir uygulamayı yaparlar?Kanaatimce Bu deneme -yanılma metodu ie hasta tedavisi yapmak olarak algılanabilir. Bu da uyku tıbbına ve bilime uygun olmayabilir.

Ben yazmaktan ve anlatmaktan bıktım. Sözün bittiği yerdeyim. Sorunu sağlık bakanlığına iletip, çekiliyorum. Mail adresim sitede var . Bundan sonra Uyku sorunu olan veya bana soru sormak isteyenlerle irtibat kurabilirim.

Uyku apnesi için kullanılan bazı cihazlar vardır. Bu cihazları kullanırken tedaviye destek olması açısından bakımlarına dikkat edilmesi gerekir. Bu bakımlar düzenli yapılmadığı takdirde, tedavi süreci de çok iyi bir şekilde ilerlemez. Aynı zamanda cihaz kullanırken de maske seçimini iyi yapmak gerekir. Maske yüze tam uyum sağlamadığı durumlarda hava kaçağı olabilir bu da tedavinin durması demektir. Cihaz kullanımı zor ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Olabildiğince hassas davranmak gerekebilir.

İrem hanım selamlar,
Sesan’da hangi görevde ve ne sıfatla bulunduğunuzu bilmyorum. Cpap maskeleri konusunda bir bilgi verdiğinize göre uyku ile ilgili bir departmanda çalıştığınızı zannediyom. Ancak bilgi ve tecrübeniz hakkında değerlendirme yapacak durumda değilim. maskeler hakkında söylediklerinizi çok olumlu karşıladım. Maskelerin hava kaçıdığını nasıl anlayacağız. Bunları sıra ile anlatayım.1. maskenin hava kaçırdığını uyku dışında deneme olarak takdığınızda bunu anlayabilirsiniz. 2. uykuda kaçırıyorsa bunu nasıl anlayacaksınız A- basınçlı hava maskeden çıkarken hava kaçışı ses çıkarabilir sesi ondan anlayabilirsiniz B–yüzünüze veya özellikle nasal maskelerde gözünüze hava üflendiğini hissedersiniz C- uykunuzu ses kayıt cihazına alır ertesi sabah dinlediğinizde hava kaçağını net duyar ve hissedersiniz. Hava maskeden kaçarsa ses yapar. Bazen fısıltı bazande daha bariz şekilde D- cpaplı uyurken çıkan pap sesi dışında bir ses evde başkaları tarafından da anlaşılabir.
Diğer bir ve belki de en önemlisi pap ekranında kaçak oranı yazılıdır. Hafıza kartınıı bilgisayara takıp uyku parametrelerine baktığınızda LEAK yani kaçak oranı size durumu bildirecektir. Respironics cihazları ile edindiğim biligi ve deneyimi aktarıyorum. Diğer cihazlarla ilgili bilgiim yok. Ancak bu veri, tüm gelişmiş paplarda olması gerekir.
Şimdi gelelim işin can damarına: Yukarıda hava kaçağını açıklarken en sağlıklı tesbitin ertesi günü hafıza kartınnda hava kaçağını gösteren parametredir diyebiliriz. Bu gözle görülen yazılı kesin kanıt niteliğini taşır.Ancak çok önemli bir şart var.O da papın verdiği parametrelerin doğru olmasıdır. Eğer bu sitede yazdığım gibi papların verilerinde hata varsa kaçağın oranında da bir hata olmaması mümkün değildir. Bu durumda karşılaştığım bir olayı anlatayım:.Anlatacağım Respironics paplarda görülen paramerelerde hata oladuğuna dair iddiamı gösteren yeni bir kanıt niteliğindedir.
Bipapst cihazı kullanıyorum. Sabah kalktığımda uykulu ve aşırı yorgunum. Oysa gece 7 saat uyanmadan uyumuşum. Sabah papın hafıza kartını bilgisayara takıyorum. bol miktarda Apne ve hipopne olmuşum. Hava kaçağına bakıyorum değer çok düşük sanki hiç kaçak olmamış: uykuda geçen süreyi ses kayıt cihazına almıştım onu dinlemeye başlıyorum. Devamlı hava kaçağı sabaha kadar sürmüş ancak papın hafıza kartında kaçak görülmüyor. Bu durum şunu gösteriyor .Papların hafıza kayıtları ve benim bu sitede iddia ettiğim gibi papların solunumu algılamalarında hata var… İşte bu sitede kanıtlarıyla bunu ispat ediyor ve idda ediyorum.

Birol Bey öncelikle tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Kullandığınız marka cihazda hava kaçağı olabilir, cihaz bunu kaydetmiyor ise cihazı aldığınız yere bunu bildirmeniz gerekir. Ama cihaz kullanmanıza rağmen sabah yorgun ve uykusuz kalkıyorsanız hava kaçağından ziyade değerleriz değişmiş olabilir. Bunu da doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Cihaz dediğiniz maske olsa gerek. Maskede hava kaçağının nasıl anlaşılacağını yukarıda anlattım. Cihaz ayarları değişirse sabah yorgun ve uykulu olarak uyanabileceğimi yazmışsınız Bu benim için mümkün değil. Zira titrasyon yapıldığı ertesi gecenin sabahında sorun başladı.Bu da titrasyonun sağlıklı bir şekilde yapılmadığını ve buna göre verilen basınç değerlerinin de isabetli olmayışı. Bu konuyu doktora anlattım. Beni tatmin ve tedavi edici hiçbir açıklamada bulunmadığı gibi kendisiyle iletişimi engelleyici mesajlar aldım.Bu durumda tanışacağım bir doktor rkalmadı.Zaten bu gittiğim 6. doktordu. Diğerleriyle de iletişim kurmam mümkün değil. Sizin anlayacağınız kendi kendimi tedavi etmek durumuyla karşı karşıyayım. Ancak en önemli bir konuyu birkez daha açıklayayım. Gittiğim doktorlar bende change-stokes solunum bozukluğu olmadığını raporlamasına ve bilgilendirmesine rağmen kullandığım tüm otomatik cpaplarda çok yüksek değerde CSR solunum yani periyodik veya diğer adı ile change-stokes çıkıyor. Bu durumu ne doktorlar,ne cpap satıcıları ne de ben anlamamız mümkün olmuyor. Bu nedenle ben Respirıonics paplarda-özellikle otomatiklerde-solunumu yanlış algılama sorunu olduğunu hem iddia ediyorum hem de ispat. Bu durumu mahkemede açacağım bir tesbit davasıykla açıklığa kavuşacağını düşündüm.Ancak bu davanın çok uzun süreceğini ve sonucunun da nasıl olacağını bildiğim için bu yola gitmeyip sorunu Sağlık bakanlığına ileticeğimi firmanın en üst düzey sorumlusuna da bilidirdim. Yani sizin anlayacağınız sorun çok başka. Ancak diğer bir sorun maskelerimin hava kaçağı yapması.Bu konuda Celil beye özelden mesaj atacağım. Buğün maskelerle ilgili bilgi vermiş ve maske resimleri koymuş. Benim bu maskeleri deneyip hava kaçağı yapmayan bir maske de karar kılmam gerekiyor. Bunu nasıl yapacağız. Siz Celil beye de anlatabilirseniz daha iyi olur. Test amaçlı maskeleriniz varsa bana nasal maske olması şartıyla gönderirseniz ben birer gece bunları dener en iyisini alırım. Bllmiyorum ne dersiniz?

solunum maskesi pap tedavisindeki belki cihazdan bile önemli bir unsur. bahsettiğiniz kava kaçağı dahi tedaviyi ne kadar olumsuz etkiliyor tecrübeyle sabit. farklı maskelerle cihazı kullanıp uyandığınızda kendinizi kötü hissediyorsanız büyük ihtimalle maskeyle ilgili bir sorun yaşıyorsunuzdur. ayrıca cihazlar oldukça sessiz çalışır ancak maskede hava kaçağı varsa cihaz bunu kompanse edebilmek için motorunu güçlendirerek daha fazla hava göndermeye çalışır. Böylece cihazın ses seviyesi de artar.

Uyku apnesi bir hastanın hava kaçırmayan bir maske kullanması konusunda çok isabetli yazılar yazıyorsunuz.Ancak hastanın böyle bir maske seçmesi nasıl olacak. Yani hangi maskeden yarar sağlayacak. Bu sorunun maske satıcıları yardımcı olmaları gerekir. En isabetli yol ise maske kullanan hastalara test amaçlı maskeler bulundurması maske seçme imkanı vermesi ve bu maskeleri gece boyunca kullanılması gerekir. Aksi takdirde maskesi hava kaçıran ve buna mani olamayan hasta devamlı maske değiştirerek kendine uygun bir maske aramakla hem moral hem de maddi bakımdan kayıpla karşılaşacaktır. Benim gibi . 6 adet maske değiştirdim. Hava kaçağına tam engel olamadım.Sonuçunda da cpapdan gereği gibi yarar sağlayamıyorum.

Uygun maske kullanımı, uyku laboratuvarında yapılan uyku testleri sonucunda belli olur. Hem yüzünüze hem de cihaza uyumlu maskeyi doktorun belirlemesi gerekir. Aksi takdirde yanlış maske kullanımı tedavi sürecini başlatmak yerine daha ileri seviyelere taşıyacaktır.

Uyku testini doktorlar eğer kişi daha evvel maske kullanıyorsa bu maske ile titrasyon yaparlar. Doktorlar maske seçiminde hastanın fikrini almak zorundadırlar. Hakları da var .Kendileri kullanmıyorlarsa hangi maskenin apne hastasına uygun olduğunu pek bilmezler. Bu hasta ‘‘kaçak nasıl anlaşılır’’ adı ile anlattığım usullerle iyi maskeyi secebilirler. Titrasyonda hastanın başında doktor bulunmaz .Teknisyen bulunur. Onların hava kaçırmayan maskeyi tesbiti etmeleri daha isabetli olabilir…Ancak Teknisyenlerin kendi fikirlerini söylemesi pek mümkün olmadığndan onlar bu işlere karışamazlar.Hava kaçağının olması maskenin iyi seçilemediğini gösterir. Maske seçiminde oluşan kaçağının hastanın uykusunda çok öemi vardır.Maske satıcıları hastaya test olarak kullandıkları maskeleri varsa onlar verecek ıdr. ve teknistenlerin dahli olmadan hasta tarafından bizzat kendisi seçecek ve .Hasta deneme yapacak.en iyi maskeyi o bulacak. Bu yapılan büyük bir hizmettir ve aynı zamanda da çok gereklidir. Bundan çekinmeyin. Maske seçimi dr ve teknisyenlerin yaptıkları bir iş değildir.Yapsalar dahi olumlu sonuç alamazlar…Bu kıonuda çok büyük bir tecrübe geçirdiğimden yazılanlara inanıp,eğer hastalara yardım etmek istiyorsanız firmanızda birer değişik maskeleri bulundurup bunları hastalara verip birer gece takmalarına müsade edin.Göreceksiniz hasta kendine en uyan maskeyi kolaylıkla seçecektir.Gerek uyku ve gerekse de maskelerle ilgili hertürlü soruyu sorarak edindiğim tecrübeyi rahatlıkla anlatır. İnsanlara da hizmet etmiş olma mutluluğunu yaşarım.Tekrar söylüyorum: maskenin hava kaçırmaması çok önemlidir. Hatta kullanılan cpapdan da önemlidir dersem yalan söylememiş olurum. O kadar değişik maske var ki hasta bunların hangisini tercih edeceğini ancak deneme sonunda karar verebilir. Onlara maske deneme imkanı ve bilgisi verilmeli.

Sesan firmasından deneme yapılarak maske seçimi mümkün
olmadığını okudum. Çok büyük bir eksiklik. Maske cpap kullanan uyku sorunu olan hastalar için çok önemli bir aparat. Hasta kendisine en iyi gelen , gerek kullanış ve gerekse de hava kaçırma konusunda kendine uygun maskeyi nasıl alacak? teknisyenler işini bitirince zaten hastayı bir daha göremedikleri gibi hasta ile iletişimleri de dr.larca yasaklanmış. Dr ise ancak tecrübe ile maske tavsiye ederler ki bu hasta için isabetli olmayabilir. Hasta uygun maskeyi bulmak için bu durumda maske satın almak zorundadır. Bu da olacak bir iş değldir.Bu nedenle maske satıcıları test amaçlı maske bulundurmaları çok önemli bir hizmettir.

Bipap kullanılmasını gerekli kılan yukarıda saydığınız hiçbir şart bende mevcut olmamasına rağmen gittiğim son yani 5.doktor bana titrasyon sonucu pibap cihazı verdi. Acaba sizin tavsiyeleriniz mi isabetsiz yoksa dr. mu yanılmış olabilir? Zira çok yüksek basıncı bile rahatlıkla tolere ediyorum.,nefes verirken hiçbir zorluk çekmiyorum ve ayrıca da KOAH denilen hiçbir sorunum da yok.Doktora’’ bende ne gibi bir solunum bozukluğu gördünüz ki bana bipapst verdiniz’’ diye sorduğumda tatmin edici bir cevap alamamıştım. Bu cihazdan fayda görmediğimden cpap moduna çevirerek kullanmayı tercih ettim. Doktora da bunu bildirim. O da bana’‘sen hangisinle rahat ediyorsan onu kullan’'şeklinde bir mesaj gönderdi. Zannederim doktorun fazla bir görevi olduğundan benimle ilgilenecek vakti pek yoktu. Zaten kendisi de buna yakın bir açıklama yapınca tedavi işi bana kaldı. 6. bir doktora gitmemin bana fayda sağlayacağından artık ümidim kalmamıştı.

Maskeyi seçimini deneyerek yapmanız sizin için daha sağlıklı olabilir. Eğer kullandığınız maskeden gerekli verimi alamıyorsanız, tüm yüz maske dediğimiz maskeleri tercih edebilirsiniz. Tüm yüz maske genellikle yoğun bakımlarda kullanılır. Evde de kullanıma uygundur. Yüzü alından çeneye kadar komple kaplar. Bu nedenle tüm yüz denilmektedir. Ora-nazal maskeleri kullanamayan veya maskeler nedeniyle cildinde yara oluşan kişiler için de uygundur. Medikalcinizde bir tüm yüz maskesi deneyip sonucuna bakabilirsiniz.

Ne yazık ki fikrinize tam katılamayacağım. Nedenlerini yukarıda anlattım. Ancak doktorun kerndisi apne oluyor da maske kullanıyorsa o zaman hastaya da maske seçimi hakkında isabete yakın fikir verebilir. Dr. maskenin hava kaçırdığını veya sorun çıkardığını nereden bilecek. Ancak diğer hastalardan duyduğunu veya belki parametreye bakarak anlayabilir. DR. tavsiye edebilir…Hasta ise bizzat kullanıcıdır.Deneme yapma imkanına sahiptir.Nasrettin hoca fıkrasını unutmayalım.Ayrıca da bu işlerde çok deneyim geçiren bir hasta olarak dr. hastanın maske seçimiyle ilgilenmez.Hasta bir sorunla karşılaşınca maske satıcısı ile iletişim kurar derdini onlara anlatır. Buna ek olarak şunu söyleyebilirim. Uyku tıbbında cihaz ve maske satıcıları hastaya en çok yardım eden kesimdir. Bir de bilgili ve tecrübeli ise bu hasta için büyük bir şanstır.Ancak satıcılar dr.ile ters düşmekten çok çekindiklerinden tıbbi konulara pek girmek istemezler.