Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

Manuel cpap cihazında CSR leri gösteren br menü yok. logdaki aşağıdaki parametrelerİ görüyorum. CHANGE-STOKES solunum olsaydı bu değerlerde bir değişim görülebilir mi?
CA :0,0
OA :0,4
H :1.4
AHİ :1,8

Yukarıdaki soruna cevap verilmesi çok önemli.Uyku doktorlarından özellikle rica ediyorum.

merhaba. sadece cihaz verilerine göre kesin bir bilgi aktarmak zor olacaktır. basınç değerini değiştirerek denediğinizde, uyandığınız zaman kendinizi daha iyi hissediyor olabilirsiniz. OA değeri büyük ihtimalle Obstructive Apnea’nın ilk harfleridir. Yani tıkayıcı apne olayını gösterir.

Bazı hastalarda uyku pozisyonuna göre apne seviyesi değişkenlik gösterir. Bu durumda otocpap kullanımı önerilmektedir. Herkeste aynı şekilde olmayabilir. Çoğu hasta hangi pozisyonda yatarsa yatsın yaklaşık olarak aynı apne seviyesinde rahatsızlık duyabilir. O nedenle bu konuda genelleme yapamayız.

Bana yukarıda sorduğum soruya çok ünlü ve değerli, 2 adet uyku doktorundan mail’le açıklama geldi. Onlara göre CA değeri sıfırsa sizde CSR yani change-stokes olma ihtimaliniz yok .Olsa bu CA değeri sıfır çıkmaz sonucu doğuran çok kısa not göndermişler. Ancak sorun şurda : bu değerleri aldığım cihazın yerine 1 günlüğüne test için orjinal bir cpap aldım. Çünkü bu cpap de CSR menüsü vardı. Kullandım.Sabah baktığımda % 58.2 değerinde CSR menüsünde bir takkam gördüm. Bu durumda bende mi bir sorun var? yoksa cpapda mı? Ekran görüntüsünün linkini yazıyorum. https://i.hizliresim.com/Y653La.png

58,2 % of night in CSR’nin kullanım kılavuzundaki karşılığına ve açıklamasına bakmamız gerekiyor. Bahsettiğiniz cihazı tekrar deneme şansınız yok mu? 4-5 gün kadar. Hem de kullanım kılavuzundan terimleri ne şekilde kısalttıklarını ve bu kısaltmalarla hangi verileri kastettiklerini kontrol edebilirsiniz.

CSR İfadesi change-stokes yani periyodik solunum demektir. Bu olay çok eski zamanda farkında olduk 2 yıldır bu sorunlarla uğraştık… Cpaplarda teknik bir arıza olduğunu ve yanlış solunum değerlendirmeleri yaptığını zannediyorum… Ayrıca da firmanın üst düzey yöneticilerle de paplarında üretim hatası olabileceğini söyledim… Satıcı ve diğer ilgililer hiçbir açıklamada bulunamadılar. Ben de konunun satıcıları mağdur etmemek için bu işin Üzerine gitmedim. Zira pap satıcıları çok yardım sever ve değerli insanlar onların herhangi bir şekilde zor durumda kalmalarını istemedim.Sessizliğe büründüm. Ancak olay şimdi yeniden gündeme geldi. Satıcıya durumu çok açık bir şekilde kanıtlayarak anlattım. Polisomnografilerden 3 adetinde bende kesinlikle CSR olmadığına dair dr.raporu var. Ancak cpap da CSR ler çıkıyor.
Bir sabah cpap sıfır verirken ertesi günü sabahı başka bir test cpapı 58.2 değer veriyor.Başka bir hastanın başına bu türlü bir garip durum geldi mi merak ediyorum. Bu siteye girip de bu olayı yorumlayabilecek bir bilgiç kişiye ihtiyacım var.Acaba sorun bende mi yoksa cpaplarda mı?zannederm siz de bu olayı ilk kez okuyorsunuzdur.Çünkü dr’lar ve satıcılar da bu duruma hayret ediyorlar. Bu durum gerçekten merak edilecek bir olay.

Siz büyük bir firmasınız. Zannederim uyku doktorları ile de aranız iyidir. Bu konuyu onlarla konuşabilirmisiniz. bir gün ara ile 2 cpap takılıyor.Birinde periyodik solunum görülmüyor diğerinde%58.2 oranın da görülüyor. Bunun nedeni ne olabilir? teknik bir arıza mı ? yoksa hastada mı bir tuhaflık var?Siteye kimse girmedi diye düşünmeyelim.İstersem linki tüm uyku doktorlarına atarak siteyi çok ilgiç duruma da getirebilirim. Bunu şimdilik pek düşünmüyorum. Dr.larla birebir mail ile iletişim kurmayı deniyorum.

Birol bey, inanın birçok acayip durumla karşılaşabiliyoruz. Benzer bazı sorunlarla karşılaşan kişiler mutlaka bu yazdıklarımızı görecektir ve iletişime geçecektir diye düşünüyorum. tanıdığımız hekimlere şikayetinizi ileteceğim ancak net bir yanıt alabilir miyiz bilemiyorum.

Sorunu detaylı bir şekilde İstanbul’daki Respironics destek hattına ilettim.

Siz paplar üzerinde uyku gecesinin gündüzünde oluşan parametrelerin doğruluğuna ne derece inanıyorsunuz? bu konuda fikriniz nedir? Eğer inanılmıyor fikri çok ağırsa titrasyon da bu cihazlarla yapıldığına göre , titrasyon sonuçlarına da şüphe ile bakılması sonucunu doğrmaz mı? doğurursa bu hastanın tedavisinin isabetinden şüphe edilir bir hal almaz mı?

Ayrıca uyku içinde oluşan solunum grafiglerinden teşhis koyulması mümkün mü?

PAP cihazları titrasyon sırasında birinci öncelikli olarak uzaktan basınçları değiştirilerek uygulanmaktadır. Basınç değişikliği yapıldıktan sonra tıbbi bilgi için uyku analizi polisomnografi cihazıyla yapılmaktadır. PAP cihazının hafızasına kaydedilen bilgiler sadece destekleyici olabilir. Başlı başına teşhis koymak için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle Titrasyon sırasında PAP cihazının kullanılıyor olması tedavi kararına şüphe düşürücü bir nitelik getirmeyecektir.

Titrasyon yapımında teknisyenlerin tam düzgün bir rapor çıkarabilmesi için titrasyonun S 9 VPAP TX cihazı ile yapılması çok yerinde olacaktır. Zira bu terapi cihazı bünyesinde tüm uyku modlarını bulundurduğundan yapılan titrasyonda kullanılan pap moduunun dışında bir solunum bozukluğu tesbiti durumunda hastayı uyandırıp pap değişikliğ yapılmasını önler. Hasta titrasyonun bir bölümünde uyandırıldığı halde tekrar uykuya geçmesi çok zordur. Bu nedenle yukarıda söylediğim cihazla yapılması çok gerekli olabilir. Ancak bu cihaz muayyenehanelerde bulundurulmuyor. Zira çok pahalı. Çapa Tıp uyku ve Çerahpaşa uyku lebaratuarlarında olduklarını zannediyorum.

merhaba. evet haklısınız. tüm modları içeren bir cihaz kullanıldığında hasta uyandırılmadan farklı moda geçiş yaparak titrasyona devam edilebiliyor. farklı marka cihaz da kullanılabilir ancak tüm modları bulunduran modelleri oldukça pahalıdır.

Zaten 2 yerde varmış .Biri Çapa tıpda diğeri de galiba Çerrahpaşa’da. Ancak yapılan tüm tetkikler ve verilecek cihazlar parasız olması çok büyük imkan. Ancak benim durumum çok karışık ve acil oduğundan bu imkanı kullanabilmem imkansızdı.

Uyku sorunu olan insanların bu siteye girerek yardım istemeleri veya yardım edebilmeleri çok önemli.

Bu siteye girsinler benden yardım istesinler. bu beni çok mutlu edecektir. Biraz olsun yardım edebilirsem ne mutlu bana. Belli olmaz bakarsın bir mucize olur bana yardım da edebilirler.Size de ilginizden dolayı teşekkür ederim. .

Bana soru sormak veya bilgi vermek isteyenler [email protected] adresine mesaj atabilirler.

rica ederim. umarım yazdıklarımız size ve başkalarına yardımcı olur.

Uyku konusu çok karışık bir durumda devam ediyor. Yazdığım maillere cevap verilmiyor.

Bu site yalnızca benim uyku hikayemin anlatıldığı bir siteye dönüştü. O halde 2 yıldır karşılaştığım tüm olayları açıkca anlatmaya başladığımda bir uyku apnesi hastanın başına neler geldiğini ilgiyle izleyeceksiniz.