Türki̇ye Solunum Araştırmaları Derneği̇ Uykuda Görülen Solunum Bozuklukları Horlama Ve Uyku Apnesi

(Celil Çağlar ÖZLÜ) #115

Birol bey merhaba. tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Buna benzer sorunları yaşayanlara yardımcı olacaktır mutlaka.

(BİROL DİZDAR) #116

Uzun süredir hava kaçağı yapmayan maske arıyorum. Elimde 5 adet maske var. 2 Sİ 1 gecelik diğerleri daha uzun denemeli… Hava kaçağına engel olamadığımdan parametreler çok kötü çıkıyor .Ben de gündüz perişan bir durumdayım. Bu kadar fazlamaskenin tamamından netice alamamışsam sorun acaba bende mi diye düşünüyorum. Maske denemelerine devam etmek mecburiyetindeyim.

(BİROL DİZDAR) #117

Uyku sırasında cpap ile igili maske kullanımında ve tercihinde nelerin gerekli olduğınu çok geniş bir şekilde yazdım.Burada tekrar etmek istemiyorum. Ancak çok önemli olduğu için bazı faydalı olacak birkaç fikir vereyim. Tavsiye edilen cpapla kullanılacak maskenin hava kaçırmaması en önemli özelliğidir.Aksi halde cpapdan verim alamadığnız gibi daha da kötü bir şekilde uyku sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Cpap satıcıları aynı zamanda maske satıyor.Ancak kullanacak hasta hangi maskenin kendisine uygun olacağını nasıl anlasın. Maske satıcıları test amaçlı maske bulundurmak zorundadırlar .Hasta bu maskeleri deneyip en uygununu kendisi bulacaktır. Alınan ve denenenip de rahat edilmeyen maskeyi iade etmek pek mümkün değildir. Bu nedenle de tekrar ediyorum maske satıcılaı test amaçlı maske bulundurmak zorundadırlar . Eğer faydalı bir iş yapmak istiyorlarsa…Ancak bu konuda o kadar satıcı fazlalaştığı için rekabet gereği bir süre sonra benim fikrime gelecekler .İlk gelen çok maske satar.

(BİROL DİZDAR) #118

Anlamadığım bir konu var. Burada 350 tl ye satılan bir maskenin aynısı yurt dışı fiyatı 95 dolar. Ayrıca da navlun ve gümrüğü de var Bunu bilen biri anlatsın. Bu garip ve anlaşılmaz fiyat farkı neden ?

(Celil Çağlar ÖZLÜ) #119

merhaba Birol bey. görüşlerinize katılıyorum. Maskeler yurt dışında üretildiği veya dövize endeksli olduğu için fiyatları da gün geçtikçe artmaktadır maalesef.

(BİROL DİZDAR) #120

Sorum anlaşılmadı galiba. Yurt dışında çok yüksek fiyatla satılan
maskeler Türkiye’de aynı maskeler çok daha ucuz neredeyse yarım
fiyat.Bunu anlayamıyorum.

(BİROL DİZDAR) #121

Bu forumda Respironics paplarda solunum algılaması olduğuna dair bir fikrim vardı. Bu fikrimi de çıkan loglarla izah etmeye çalıştım. İlgililerle de bu durumu tartışarak konuyu derinlemesine konuştum. Cihazlardaki bu algılama sorununu mahkemeden açacağım bir tesbit davasıyla kesinliğe kavuşturmayı belirtmernin yanı sıra Sağlık Bakanlığına da bu konuda tetkik ve araştırma yapmasını talep edeceğimi düşündüğümü yazmıştım. Ancak buralardan çıkacak ve benim haklı olduğumu bildirecek bir sonuç çıksa dahi bunun bana ne faydası olur diye düşündüğümde sağlığımla ilgili hiçbir sonuç alamayacağımı bildiğimden bu teşebbüslerimden vaz geçtim. Zira resmi makamlarca respironics paplarda üretimden doğan bir solunum algılaması olduğuna dair bir karar uyku tıbbında paplarla ilgili bir kaosa neden olabilirdi. Zaten resmi makamlarca da böyle bir araştırma yapmanın da imkansızlığa varan bir çalışma olabileceğini tahmin etmek hiç de zor değildi. Zaten uyku nedeniyle daha da bozulan sağlığım böyle şeylerle uğraşmamı mümkün kılmıyordu. Şu andaki durumum gibi…

(Celil Çağlar ÖZLÜ) #122

merhaba. ülkemizdeki fiyatların dışarıya göre yüksek olmasının bazı sebepleri:

  • Döviz kurunun değişkenliği
  • Stok maliyeti
  • KDV ve gelir vergisi
  • Gümrük vergileri
  • Ülkemizde uygulanan yönetmelikler nedeniyle oluşan masraflar
  • Günümüz ekonomik koşullarında firmaların ayakta kalabilmek için yüksek karlılık gözetmesi
  • Kredi faizleri

Bu maddeleri arttırabiliriz. İthal edilen ürünlerin fiyatlarının yüksek olmasının bazı sebeplerini listelemeye çalıştım.

(BİROL DİZDAR) #123

ülkemizdeki fiyatlar dışarıya göre pahalı değil bilakis çok ucuz. Yurt
dışında 95 dolarlık maske burada aynı maske 350 tl . Ben bunun
nedenini soruyorum.

(Celil Çağlar ÖZLÜ) #124

merhaba. demek istediğinizi anladım. yurt dışındaki siteler de perakende fiyatlarıyla satıyorlar. örneğin avrupada bulunan bir ülkede ürün 95 euro ise bu onların para birimine göre 95 birim para şeklinde değerlendirilmeli. biz ise TL olarak kazanıp TL olarak değerlendiriyoruz alışverişlerimizi. ürünün yurt dışındaki sitelerde 95 euro ya satılması ülkemize ithal edildiği toptan fiyat değil. kendi bölgesindeki perakende birim fiyat olarak değerlendirebiliriz. bir ürünün 1 tane alınmasıyla 1000 tane alınması arasında çok büyük fiyat farkı oluşması normaldir. yurt dışındaki web sitelerinde görülen fiyatlar perakende fiyatları olduğu için TL’ye çevrildiğinde çok yüksek geliyor bize. ancak kendi bölgesinde 95 birim para olarak değerlendiriliyor tüketici gözünde. üreticiler her ülkenin ekonomik koşullarına göre farklı fiyat politikaları uyguluyor. bu nedenlerle ürün ülkemizde TL bazında daha uygun olabiliyor.

(BİROL DİZDAR) #125

Uyku konusunda araştırmaya devam ediyorum. Donanım sitesine üye olarak girdim. Burada uyku apnesi ile ilgili geniş bilgiler var. Hastalar arası iletişim çok yerinde. Faydalanıyorum. Yalnız 3 yıldır prof.ünvanlı uyku doktoruna gittim. Bu doktorlardan 3 tanesi OA larda dışında oluşan apne hastalıkları için ASV cihazı verilmenin hatalı olduğunu hatta verenleri kınadıklarını bildirmelerine mukabil 1 adet dr. ASV cihazı verdi. Doktorlar arasında teşhis ve tedavilerde bu kadar fark olmaması gerekir.Bu durum uyku tıbbı bakımından ülkenin henüz gerekli bilgi ve donanıma ve de tecrübeye sahip dr.ların olmadığını mı gösteriyor? eğer durum böyleyse vahim bir manzara ile karşı karşıyayız demektir. Acaba ben böyle bir durumla mı karşı karşıyayım diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Sonuç hastalara ASV cihazı verilme konusu uyku tıbbında uyku doktorları arasında çok büyük bir sorun. Zira ASV cihazı çok pahalı olduğundan devlete maddi bir külfeti de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda parasıyla satın alan hastaya da…

(BİROL DİZDAR) #126

Doktorların değişik teşhis ve tedavilerinden olacak bende şöyle bir fikir belirdi: Haber kanallarında okuduğumuz bir habere göre hemşirelere de reçete yazma yetkisi verilecekmiş. Hemşireler hastayı muayyene edecek hastalığını teşhis edecek ve tedavi için reçete yazacak. Uyku tıbbında uyku teknisyenlere de uyku sorunu olan hastaların teşhis ve tedavisinde ve rapor yazmalarında ve tedavi için reçete yazmalarına neden izin verilmez.
Uyku teknisyenleri hastanın başında sabaha kadar bekleyerek ve izleyerek polisomnografi veya titrasyon yaparlar. Polisomnografi ve titrasyon hazırlığında sensörlerin takılması ve hastanın hazırlaması safhasını doktorlar bilemez. Doktorlar uyku teknisyenlerin bulduklarını ve raporladıklarını reçete ederler. Bu reçete yazma yetkisini de uyku teknisyenlerine verilmesinin ne sakıncası var. Uyku teknisyenleri Sleepy-Head programından da yararlanarak belki de bu durum daha sağlıklı ve isabetli bir reçetenin yazılmasına neden olacaktır. Bu konuyu önce uyku teknisyenleri derneği yetkililerle görüşüp daha sonra onlardan alacağım bilgilerle Sağlık bakanlığına ileteceğim. Horlamanın ve uyku apnesi hastalığının çok yaygın olduğunu biliyoruz. Para ödemeden Devlet hastahanelerinde uyku testi için çok uzun süreler sonra randevu veriliyor. . Özel doktorların ise muayyene , polisomoğrafi ve titrasyon için hastalardan hayli yüksek ücret aldıkları da araştırma yapan herkezin malumudur.Diğer bir sorun da uyku sorunu olan hastanın hangi bıranştaki doktora gidileceğini bilmemesi , daha açık bir ifadeyle belli olmaması. Hasta uyku sorunuyla ilgili hangi doktora giderse gitsin uykusunu takip edecek teknisyendir. Uyku teknisyenlerine bu yetki verilirse çok yararlı bir hizmet yapılmış olacak.

(BİROL DİZDAR) #127

Uyku teknisyenlerinden bir haber gelirse bu siteye koyarım.
Uyku hikayemi bir kez daha baştan okuduğumda olayın olağan üstü bir karmaşık manzara arz ettiğni gördüm. Bir örnek verirsem : geçen sene ekim ayında Bipapst cihazını 14 basınçla kullandığımda eğer maske hava kaçağı yapmazsa konfor sağlayacağımı yazmışım. Demekki o zaman yaptığım deneme ile bu sonuca varmışım.Oysa şimdi aynı durumda bir testde tıkayıcı apne oranı çok yüksek değerlerde çıkması sonucu gündüz perişan bir durumda uykulu ve yorgun oluyorum. Bu nedenle de cpap kullanmayı terk ettim. Bipap st yi kullanıyorum. Çok yüksek oranda hipopne çıkıyor. Tam tedavi etmiyor. Bu konuyu en son gittiğim bana bipapst cihazını titrasyon sonucunda reçete eden 5. doktora bildirdim. Eğer mesajımı okursa belki açıklama yapar.

(Celil Çağlar ÖZLÜ) #128

Birol bey tecrübelerinizi paylaşmanız çok iyi oluyor. Bu tip bilgilere ihtiyacı olan insanlar faydalanacaktır.

(BİROL DİZDAR) #129

Uyku teknisyenlerinden bir haber çıkmadı. Cevap verme gereğini duymamış olabilirler veye fikir onlara cazip gelmemiştir. Vaya başka nedenler de olası dahilinde. Onlara tavsiyem konularında bilgi ve tecrübelerinde aşama yapmaları ve uyku sorunu olanlara yardım edecek düzeylere yetişmeleri. Gece uykularının çok önemli olduğunu bilirim. Ancak bu mesleği seçmişlerse işi biran bitirip uyumayı düşünmemeleri. Sağlıklı uyku testleri yapabilmeleri için çaba harcamaları gerekir.

(BİROL DİZDAR) #130

Uyku teknisyeni olabilmek için gereken süreler çok az Bu süreler sonunda .yeterli donanım ,bilgi ve tecrübe edinilmesi pek mümkün değil. Basit tıkayıcı uyku apnesi yanında santral apne ,komlex apne ,miks apne ve change stokes solunum bozukluklarının da çok iyi bilinmesi gerekir.

(BİROL DİZDAR) #131

Uyku teknisyenleri polisomnografi ve titrasyon yaptıkları hastalarla neden iletişim kurmazlar. Son titrasyonda ''bana hangi papla ve maske ile titrasyon yaptığını teknisyene sormak istediğimde telefonlarıma çıkmadığı gibi mesajlarıma da cevap vermedi.Oysa sorulacak ve öğrenilecek o kadar bilinmeyen vardı ki .Zira tüm tetkik boyunca beni takip eden kendisiydi.

(Celil Çağlar ÖZLÜ) #132

Birol bey merhaba. Uyku teknisyenlerinin hastalara bilgi vermiyor olmasının sebebi tedavi sürecini etkilememek olabilir. Sonuçta yapılan testlere göre ilgili doktor teşhis ve tedavi belirliyor. Tedavi süreci buna uygun devam ediyor. Uyku teknisyenleri ilgili raporlar veya test süreciyle ilgili yorum yaparsa hastayı yanlış yönlendirebilir endişesiyle böyle bir uygulama yapıyor olabilirler.

(BİROL DİZDAR) #133

Açıklamalarınız çok yerinde ancak bana uymuyor.3 yıl içinde gittiğim 5 dr. da ayrı teşhis ve tedavi yapıp da sonuç karmakarışık olursa uyku teknisyenleri belki de çok daha faydalı olabilir diye düşündüm.

(BİROL DİZDAR) #134

Hikayeme ara vermemin nedeni bazı gelişmelerin olmasıdır. Kullandığım paplardan verim alamayınca test amaçlı asv aldım.4 gün kullandım.Hiçbir verim alamadım. Zaten sonucu biliyordum .Belki bir süprizle karşılaşabilirdim.
İnternette yaptığım araştırmada paplarla ilgili uzun bir yazı buldum. Yazıyı tamamen inceldim.DR bende çok güvenilir ve bilgili olduğuna dair bir izlenim bıraktı. Bana yardım etmesini istedim.Lutfetti mesajlarıma açıklama getirdi. Bu doktora karşı güvenim çok artığından çok kısa sorunlarımı anlattım. ‘‘Keşki en baştan bu dokora gitseydim’’ diye de ne kadar şansız olduğumu anladım. Her zaman söylerim: iyi doktora düşmek şans işidir.
Sizce de öyle değil mi? Size maskelerle ilgili bir tavsiyede bulunmuştum. Uygulamayı düşünüyormusunuz? zaten uyku apnesi hastaların bazıarında alıp da kullanamadığı ve iade edemediği maskeler var.Bunları size gönderse ,elinizde test amaçlı maske toplanmış olur. Ben bile 2 adet gönderebilirim. Ne dersiniz?