Trafik Kazaları İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

accident-151668__340

Soru:

Geçen sene kaza geçiren annem için özel hastanelerde yaptığımız masrafları geri alabilir miyiz? Bunun için ne yapmam gerek.

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde özel sağlık hizmet sunucularında trafik kazası nedeniyle verilen tedavi hizmetleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

Ben sürücüyüm. 5 yaşındaki çocuğa çarptım. Hastane benden 3.500 TL para istedi. Bu parayı ben mi ödeyeceğim?

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde, trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

1 yıl önce trafik kazası geçirdim. Tek taraflı kaza olduğu için SGK’ nın devreye girmediği tedavi gördüğüm hastaneden 4000 TL ödeme çıkarttılar. Senet imzalattılar. Ne yapmam lazım yeni yasaya göre artık SSK devreye giriyormuş ne yapmam lazım? Sosyal güvencem olduğu halde benden para talep edilmesi doğru mudur?

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde, trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmakta olup, sosyal güvenlik il müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Soru:

5- 6 ay önce yakınım trafik kazası geçirdi, hastaneden bizden para istendi, para olmayınca senet istendi, ödeme imkanımız olmadığı için Sağlık Bakanlığı’na başvurduk, senetleri almak için İl Sağlık Müdürlüğü sizinle görüşmemizi istedi, senetle ilgili af tasarısında bir af söz konusu mudur, bu ödeme nasıl yapılacaktır, konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde, trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır. Diğer yandan ilgili mevzuatta senet affıyla ilgili bir hüküm bulunmamaktadır.

Soru:

SUT yasasında trafik kazasındaki yararlandırmaya mağdur kalıyoruz. Hastaneden 997.048 TL alıyorlar. Sigorta yeni yasaya göre sigorta bize 149.00 TL ödeyeceğini söylüyor. Hastanede kanun geçmediği için ise benden 997.048 TL istiyorlar. Konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde özel sağlık hizmet sunucularında trafik kazası nedeniyle verilen tedavi hizmetleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

Tek taraflı kusurlu olmayan tek başına gerçekleşen trafik kazalarında ve şahıs müracaatında özel rehabilitasyon merkezlerinden yararlanıldığında fizik tedavi için bunu Kurum bunu torba yasaya göre karşılar mı bilgi almak istiyorum.

Cevap:

6111 sayılı yasa (torba yasa) gereği trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri Kurumca karşılanmaktadır. Kişi, Kurumla sözleşmeli sağlık hizmet sunucusunda endikasyonu olması şartıyla rehabilitasyon hizmetini alabilecektir.

Soru:

Yoğun bakımdan çıkartılıp normal odaya çıktı. Hasta yoğun bakımdan çıktıktan sonra normal odaya geçirilirse ücret ödenir mi? Yoksa yoğun bakım hastasından ücret alınmaz mı?Kanun gereği hangi durumlar hastadan hastane ücret alamaz?

Cevap:

Yoğun tedavi hizmetlerinde ilave ücret alınması Sağlık Uygulama Tebliğine aykırıdır. Ancak klinikte verilen hizmetler için özel hastaneler ve vakıf üniversiteleri ilave ücret alma hakkına sahiptirler.

Soru:

Oğlum trafik kazası geçirdi. Hastanede tedavi oldu ameliyat olacak. Trafik kazası olduğu için SGK trafiğin ödemesini söyledi. Yeni yasaya uyuyor ;ama zamanım yok genelge çıkmadığı için iki tarafta ödemiyor? Emekli Sandığı’na tabiyim. Koklear inkılanp tedavisi olması gerekiyor. Ne yapmam gerekmektedir?

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

8 Kasım 2010 da trafik kazası yaptım. Babamdan Bağ-kurdan faydalanıyorum. Fizik tedavi için Özel Hastaneye gittik. SGK ile anlaşmalı. Trafik kazası sonucunda olduğu için Ba-kurdan yararlanamazsınız denildi ve ücret alındı. Torba yasada bu konuyla ilgili bir gelişme var mıdır? Ücret ödemeden bağ-kurdan yararlanılabilir mi?

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde özel sağlık hizmet sunucularında 6111 sayılı Yasanın yayımlandığı 25/02/2011 tarihinden önce trafik kazası nedeniyle verilen tedavi hizmetleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

Kaza yapan kişi şoför. Kazada suçlu olduğu için hastane bakım ücretlerini kurum karşılamayacağını ifade etti. Bu ne kadar doğru?

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde trafik kazası nedeniyle verilen tedavi hizmetleri kusur oranına bakılmaksızın Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

Daha önce çocuğum için bez yardımı alıyordum. Ancak 1 yıldır alamıyorum. Trafik kazası olduğundan dolayı alamıyorsun denildi bu doğru mudur? Bez kullanabilir raporumda var. Almak istiyoruz. Konuyla ilgili bilgi istiyorum. Eşim SSK çalışanı.

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri (tedavi, tıbbi malzeme, ilaç bedelleri) Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

BAĞKUR emeklisi trafik kazası geçirdi. Adli tıpa sevk edildi sevkten sonra Özel Hastaneye gittik ücret almadı özel hastane ve daha sonra başka bir özel hastaneye gittik ve bize trafik kazasının karşılanmadığı belirtti ve ücret istediler.Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

Ablam trafik kazası geçirdi fizik tedavi görmesi şart. Ancak devlet hastanelerinde sıra yok ancak özel Fizik Tedavi ve Dal Merkezi’nin SGK ile anlaşması olduğu halde trafik kazalısını SGK ödemiyor alamayız diyor. Doğru mu?

Cevap:

08/02/2012 tarihinde Kurumca yayımlanan 2012/5 sayılı Genelge çerçevesinde Kurumla sözleşmeli sağlık hizmet sunucusunda trafik kazası nedeniyle verilen sağlık hizmet bedelleri Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda Kurumca karşılanmaktadır.

Soru:

2008 yılında trafik kazası yaptım. Kaza sonucunda karşı şahısın tedavi masrafı hesaplanarak SGK tarafından adıma icra davası açılmış. Ben bu davayı e-devlet sitesinden öğrendim ve sorumlu bir vatandaş olarak icra dairesine gittim ve benden istenen 447,25 TL. yi yatırdım. Daha sonra ödeme evraklarını alarak trafik sigorta şirketime başvurdum. Onlarda bana 6111 sayılı yasa gereğince ödeme yapamayacaklarını ve bu kanun gereği SGK’nın bana dava açamayacağını ve benden para isteyemeyeceğini söylediler. SGK yaptığım sözlü müraacaatta ise keşke parayı yatırmasaydınız neden parayı yatırdınız bize danışsaydınız 6111 sayılı kanun gereği biz parayı toplu olarak ilgili sigorta şirketinden aldıklarını söylediler. Benim maduriyetimide gideremeyeceklerini bildirdiler. Böyle bir geri ödeme işlemi yapamayacaklarını beyan ettiler. Yazılı başvuruda bulunmamı ama sonucun değişmeyeceğini bildirdiler. SGK’dan şikayetçi olduğumu belirtir. Yüce kurumunuzdan ise şikayetimle ilgilenmenizi ve maddi manevi maduriyetimin giderilmesi için istekte bulunmaktayım.

Cevap:

6111 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce meydana gelen trafik kazalarına ilişkin ödemesi tamamlanmış işlemlerle ilgili Kurumumuzca yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.