Taşınabilir Oksijen Konsantratörü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?


(İREM AKKAYA) #1

Ta%C5%9F%C4%B1nabilir%20Oksijen%20Konsantrat%C3%B6r%C3%BC%20Al%C4%B1rken%20Nelere%20Dikkat%20Etmeliyim

Taşınabilir oksijen konsantratörü alınırken en önemli noktalardan biri hangi hastalığın tedavisinde kullanılacağıdır. Solunum yolu hastalıklarında kullanılan cihaz, tedavinin türüne göre değişmektedir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıdaki gibi sınıflandırmak mümkün.

Oksijen Yoğunluğu Ve Ölçümü

Oksijen konsantratörleri genellikle %30 ile % 90 arasında oksijen yoğunluğu oluştur. Büyük bir çoğunluğu 90 ve üstü oksijen yoğunluğu oluştursa da bazı konsantratörlerin yoğunluğu düşük olabilir. Bu düşük yoğunluk tedavi de yeterli gelmemesi mümkün. O yüzden alırken % 90 ve üstü yoğunlukta olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca cihazda bir arıza olup olmadığını öğrenebilmek için oksijen ölçümü de önemlidir. Oksijen ölçümü sık aralıklarla yapılması takibi için önemlidir. Böylece % 85’in altına düştüğünde bir problem olduğu anlaşılır ve kontrole gönderilebilir. Bu sebeple anlık ölçüm yapan cihazlar tercih edilmelidir.

Cihazın Modeli, Markası Ve Belgeleri

Bilinen, güvenilir bir marka olması tercih edilir. Model olarak ise hastalığa uygun bir model olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca güvenilirlik açısından önemli olan noktalardan biri de belgelerinin tam olmasıdır. Yasal olarak olması gereken onaylar alınmış ve belgelenmiş olmalıdır. Ayrıca fatura ve garanti belgesi de eksik olmamalıdır. Bir problemle karşılaşıldığında iadesi veya tamiri için önemlidir.

Cihazın Ağırlığı ve Batarya Ömrü

Tercih yapılırken taşınabilir ağırlığa ve kullanım konumu ve durumuna göre gerekli batarya ömrüne dikkat edilmelidir. Bazı ağır cihazları tek kişinin taşıyamaması mümkün olabilir. Bu durum düşünülerek tercih yapılmalıdır.

Cihaz Bakımı ve Teknik Servis

Cihazların birçoğu 3 ay ile 6 ay gibi periyotlarda bakıma ihtiyaç duyar. Belirli sıklıklarda filtrelerin temizlenmesi gerekir. Bu noktada teknik servis de önem kazanmaktadır. Sadece bakım için değil aynı zamanda herhangi bir problem olduğunda çözüme ulaştırabilecek kapasitede olmalıdır. Bunun dışında danışmanlık görevi de gören kaliteli bir teknik servis özellikle cihazı ilk defa kullanacak kişiler için önemlidir.

Aksesuarlar, Ses Seviyesi Ve Elektrik Harcama

Son olarak da görece biraz daha az önemli olan özelliklere de bakılmalıdır. Cihazın çıkardığı ses, harcadığı elektrik ve mevcut aksesuarları gibi. Cihazın gerekli aksesuarların tam olduğuna da dikkat edilmelidir.