Sosyal medya icin uyarı

Merhaba arkadaslar. Malum okullar tatil ve artik genclerin pekte bir isi kalmadi. Gecenlerde bir uzman psikolok ebebeynleri uyariyordu. Henuz kisiligi ve karakteri oturmamis gencler sosyal medyadan fazlasiyla olumsuz etkileniyor gibi yorumlarda da bulundu. Tabiki bu konuda hepimizin duyarli davranmasinda fayda var. Sizde cevrenizde genc cocugu olan insanlari uyarirsaniz duyarlilik artmis olur. Dedim ki birde ben ele alayim bu konuyu. Biraz daha halk diliyle sizlere sunayim.

Henuz bilgisayar kullanmayan ebebeynler var.

Gecenlerde anlatmistim. Bir teyze yanima geldi ve tuslu bir telefon uzatarak oglum bunun tusunu acarmisin dedi. Tabiki bizim vazifemiz ama insanimizin bunu bilmemesi bizi uzmuyor degil. Buradan yola cikarak ebebeynlerin internet ve sosyal hayattan kactiklarini vurgulamak istiyorum. Fakat cocugunuzun gununu gecesini icinde gecirdigi o sosyal medyayi bilmeden, onlari yan etkilerinden koruyamazsiniz. Bu yuzden ben anlamam bu bilgisayar islerinden gibi klise olmus laflari birakip biraz kurcalamaya ve ogrenmeye ozen gostermelisiniz, diye dusunuyorum.

Ben interneti su gibi biliyorum zaten.

Evet olumsuz yaklasimlarin yani sira birde bilgili ebebeynleri gormek lazim. Herkesin bu konuda bir dusuncesi olabilir, benim dusuncem ise cok bilenin bazen cok hata yaptigi oluyor. Sosyal medyada her yandan takip ederek aslinda gencleri sahte hesap acmaya tahrik ediyor olabilirsiniz. Disiplin ne kadar onemliyse rahatlikta o kadar onemli bir vurgu bence. Bu yuzden çıtayı aşanlardan olmamakta fayda goruyorum.

Tatil bitene kadar bolca vakitleri olacak.

Aslinda bu konuyu ele almamin bir sebebi de tatil surecince insanlarin okuyup “aaa sahiden dikkat etmeliyim”" demesini saglamaktir. Sosyal medyada bir turlu kaliba sigmayan siyaset ve cesitli derecede olumsuz etki edecek paylasimlar genclerin, henuz kisiligi oturma asamasinda olan genclerin dusuncelerini bir hayli kotu etkileyebilir. Iste tamda bu yuzden bu konuda gencleri sosyal medyadan uzak tutmakta fayda goruyoruz. Iyi bir tatil veya elinde ek olarak bulunacak bir meslek kursu secmek, veya hobi olarak yaptigi bir seyin kursuna yazdirmak, sizcede daha faydali degilmi?

Bizim zamanimizda sosyal medyami vardi?.

Bir baba ile oğulun yasadigi ömrün farki, bir masanin arka ve ön ayaklari gibidir. Arka ayaklarda ayni masayi ayakta tutar ön ayaklarda. Ancak buradaki püf nokta. Arka ayaklar geridedir, ön ayaklar ileride. Sizim yasam sartlarinizla cocugunuz yasamayacak, cocugunuzun yasam sartlariyla torununuz yasamayacak. Iste bu yuzden sizin zamaninizda sosyal medya yoktu ve insanlar birbirine daha samimiydi. Biraz da olsa kendi yasantinizdan gelecek nesillere aktarmak istiyorsaniz onlari sosyal medyadan biraz uzak tutun. Ama biraz. Karinca kararinca.

Sizler bu konuda ne dusunuyorsunuz?

Ben genel olarak kagit uzerinde bilgilerle yaklasiyorum olaylara. Tabi bu forumda tecrubelerde var. Birazda tecrubeler konussun istiyorum. Okudugunuz icin tesekkur ederim. :slight_smile:

Herkese saglikli ve keyifli forumlar

1 Beğeni

Benim bir yeğenim var bilgisayara karşı aşırı alakası var o oyunlar filan gece herkes unutunca kalkıp oyun oynuyormuş ve masada uyuya kalıyormuş çok merak ediyorum bu çocuklar bilgisayar bağımlısı fakat neden bu konuda gerekli yasal girişimler yokk canlari isteyince herturlu erisimler yasaklaniyor cocuklarimiz goz gore gore birseylerin bagimlisi oluyor aile aslinda çok egitimli

1 Beğeni

Aslinda bu filozoflarin bile yillarca arastirdigi bir konu. Nasil yani derseniz? Mesele bilgisayar bir insan icadi. Ve insan kendi urettigi seye nasil bagimli olabiliyor?

Bilgisayarlarin fisi cikarilabilir oluyor genelde. Gece cikarip fisi saklamak lazim. Boyle olursa ulasamaz ve yavas yavas aliskanligini unutabilir diye dusunuyorum. :slight_smile: