SMA hastası bebeğin ailesi yardım bekliyor

İzmir’de yaşayan Altınbaş ailesi, Gevşek Bebek Sendromu ile doğan ve hareket edemeyen 88 günlük bebekleri Bilal’in bir tek hareketini ve gülüşünü görebilmek için yardım bekliyor. Manisa’nın Selendi ilçesinde dünyaya gelen kuzen çocukları Aydın Altınbaş (24) ve Filiz Altınbaş (18) 2016 yılında evlenerek İzmir’e yerleşti. İnşaat işçiliği yaparak evini geçindirmeye çalışan Aydın Altınbaş ve eşinin 2017 yılının ocak ayında oğulları Bilal dünyaya geldi. İlk dünyaya geldiğinde kolunu, bacağını oynatan, ağlayan bebeğin hareketleri, hastaneden taburcu edildikten sonra giderek yavaşlamaya başladı. Oğullarının sağlık durumundan endişelenen Altınbaş çifti, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalına başvurdu. Çift, burada, bebeklerinin genetik olan ve halk arasında “Gevşek Bebek Sendromu” olarak bilinen Spinal Müskülür Atrofi (SMA) tip 1 hastası olduğunu öğrendi.

“OĞLUMUZA YARDIM EDİN”

88 günlük Bilal’in hastalığının doğum öncesi tetkiklerde fark edilmediğini belirten Baba Aydın Altınbaş, “Doğumun ardından da bebeğin hareketlerinin yavaşlamasına ve giderek de yok olmasına anlam veremedik. Ben inşaatlarda amelilik yapıyorum, ayda bin 500 lira kazanıyorum. İlaçları almaya gücüm yetmiyor. Oğlumun gözümün önünde erimesine gönlüm razı olmuyor. Destek bekliyoruz” diye konuştu. Anne Filiz Altınbaş ise, “Bebeğimin ihtiyacı olan ilaç Türk Eczacılar Birliği tarafından ithal edilebilecek. Yüksek fiyatlı bu ilaçtan 6 doz gerektiğini öğrendik ve maddi durumumuz yetersiz olduğu için çaresiz kaldık” dedi.

Allah acil şifalar versin. Keşke yardım edicek imkanım olsa. Buradan gönlü zengin biri duyar umarım Allah onu vesile eder bu sayede.