Sebebi Hala Kesinlik Kazanmayan Ms Hastalığı Nedir?


(Celil Çağlar ÖZLÜ) #1

MS hastalığı, insan vücudunda bağışıklık sisteminin sinirleri kapsayan koruyucu dokuya zarar vermesi ve bu dokuyu zayıflatması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyin bu hastalıktan sonra görme, konuşma, yürüme gibi işlevleri yürütürken sıkıntılar yaşamaya başlar.

Hayat Bilgisi, Pis Yedili, Yahşi Cazibe gibi birçok ekran fenomeni diziye imzasını atan Gani Müjde ve Star TV işbirliği ile Melek ile Serhat adlı bir internet dizisi yayına sürülmüş ve MS hastası iki gencin hikayesi, Engin Hepileri ve Aslı Tandoğan’ın oyunculuklarının da yardımıyla hastalık konusunda farkındalığın artırılması amaçlanmıştı. Peki MS hastalığı konusunda farkındalığımız ne kadar arttı, aşağıdaki bilgilerin ne kadarına hakimsiniz? Okuyun ve görün…

Türkçesi ‘çoklu sertleşim’

Multiple skleroz’un kısaltması olan MS hastalığı dilimize “çoklu sertleşim hastalığı” olarak da geçti. Türkiye’de 30 – 40 bin MS hastası bulunduğu bildiriliyor. Bu sayı ABD’de 350 – 400 bin bandına gelmiş durumda. Elbette ki bunlar doktor tarafından tanı konulmuş hastaların sayısı. Hala belirtilerden şüphelenip doktora gitmemiş hastalar da mevcut.

Peki nedir bu MS hastalığının belirtileri?

Multiple Skleroz hastalığının belirtileri, hastalıktan etkilenen sinir hücrelerinin yerine göre farklılık gösterebilmektedir. MS’in bazı belirtileri şu şekildedir:

Çift ya da bulanık görme

Başınızı hareket ettirdiğinizde meydana gelen elektrik şoku hissi

Bedenin belli yerlerinde karıncalanma veya ağrı

Bazı organlarda uyuşma ve zayıflık hissi

Baş dönmesi

Yorgunluk hissi

Konuşurken geveleme

Yürüyüşte bozuklukların başlaması

Göz hareketi sırasında bir gözde yaşanan kısmi yahut tam görme yetisi kaybı

Belirtilerin süresi ve etkisi farklılık gösterebilir