Sakatat Faydalı Mıdır?

SAKATAT FAYDALI MIDIR?NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Sakatat,kasaplık hayvanların kasları dışında kalan yenilebilir kısımlarına (yürek, karaciğer, böbrek, işkembe, beyin gibi iç organlarıyla baş ve ayakları) verilen genel isimdir.
Sakatatın faydaları nelerdir?
Sakatatlar, kırmızı ete kıyasla daha az yağ içerdiklerinden dolayı kalori değerleri de düşüktür. En fazla enerji değerine sahip olan organ dildir. Protein miktarı ise beyin hariç diğer iç organlarda çizgili kas dokusunun protein miktarına yakın düzeydedir. Kırmızı etin çok az karbonhidrat içermesine karşılık, sakatatların çoğu yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Bu karbonhidratların büyük bir kısmı glikojen olarak karaciğerde bulunur. Sakatatların çeşitli mineral madde içeriği etten daha yüksektir.

IMG_5057

Sakatat
Özellikle vücut depo organları olmaları nedeniyle protein, A vitamini, B grubu vitaminlerinden beslenme için esansiyel olan B1 (thiamine), B2 (riboflavin), niasin, folasin, B6 (pryodaksin) ve B12 vitaminleri ve mineraller yönünden oldukça zengin gıdalardır.

Sakatat tüketimindeki riskler
Hayvanlar tarafından dışardan alınan tüm kimyasal maddeler, metabolizmaya girerek hayvan vücudunda birikebilir. Bu birikme,başta karaciğer olmak üzere akciğer, beyin, böbrek, kemik dokuları gibi sakatat olarak ifade edilebilen tüm hayvansal organlarda olabilmektedir. Toksik maddeler; reaksiyonların gerçekleştiği organlarda depolanabilir, daha toksik hale gelebilir, vücutta başka bir yere taşınabilir ve o organda hastalığa neden olabilirler. Sakatatlar insan sağlığına zararlı olan hormonları, bazı proteinleri (deli dana hastalığı etken proteini), virüsleri, parazitleri ve toksik ögeleri (pestisitler, insektisitler vb) de depolama özelliğine sahiptirler.

IMG_5058

Bunların yanında karaciğerde kelebek ve benzeri paraziter hastalıklar sık görülmektedir. Diğer bir hastalık ise karaciğer, akciğer ve dalakta görülen içi su dolu keseciklerdir. Keseciklerin sakatatlardan kesilerek ayrılma işlemi hastalık etmeninin yayılmasına neden olacağından bu kesecikleri içeren sakatatların hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir.
Ayrıca sakatatların kolesterol ve doymuş yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkilediği de bilinmektedir. Yani bir yanıyla sakatatlar önemli sağlık risklerinin odağıdır.
Sakatların güvenli bir şekilde tüketilebilmesi ve istenilen besin değerinde olması onun taze olmasına ve hastalık etmenlerini taşımamasına bağlıdır.
Bu nedenlerle başta karaciğer ve böbrek olmak üzere sakatatın et gibi hergün yenmemesi sağlık açısından en uygun olanıdır.Tavsiye edilebilecek sıklık ayda 2-3 defa olmasıyla birlikte bir defada çok fazla tüketilmemesi de gerekir.

Sizin Sağlığınıza❤️

-KURBAN BAYRAMINIZI EN İÇTEN DUYGULARIMLA KUTLAR, İYİ BAYRAMLAR DİLERİM.

Aslında karaciğer vücudun gün içerisinde ihtiyacı olan A ve B12 vitaminlerinin 2 kat fazla alınmasını sağlar. Ancak karaciğer hafta da bir kez tüketilmelidir. Özellikle kronik hastalığı olan kişilerde bu besinlerin göstereceği etkiler tam olarak bilinmez.

Sakatat aslında pek de sevilmeyen bir besindir. Kırmızı ete oranla daha fazla karbonhidrat içermektedirler. Hayvanların dışarıdan aldıkları tüm kimyasal maddeler metabolizmalarına girerek vücutlarında birikebilir. Bu birikme ise sakatatlarda olabilir. Sakatatlar insan vücuduna zararlı olan virüsleri, parazitleri ve toksik öğeleri de depolama özelliğine sahiptirler.