Sağlık Raporu Uyarısı

Yeni ehliyet alım süreci hızla devam ediyor. Eski sürücü belgelerinin 5 yıl içerisinde yenilenmesi gerekiyor. Acele edilecek bir durum olmasa da ehliyetini yenilemek isteyenler için sağlık raporu konusunda da dikkat edilmesi gereken önemli detay

Bilindiği üzere 2016 yılı itibarı ile Karayolları Trafik Yönetmeliği değişikliği ile ehliyetlerde değişim süreci başlatılmıştı. 5 yıl içerisinde eski tüm ehliyetlerin değiştirilmesi zorunlu olduğundan süre halen oldukça var. Fakat yeni ehliyet almak isteyen vatandaşların yoğun talebinden dolayı randevularda yoğunluk yaşanmakta. Bazı bölgelerde aylarca sonrasına gün verilmektedir.

Yeni ehliyet alım sürecinde özellikle biyometrik fotoğraf, parmak izi alınması ve sağlık raporu konusu 3 önemli detay olarak göze çarpıyor.

Ehliyet değişiminde en önemli detaylardan biri de sağlık raporları. İlk ehliyet değişim sürecinin başladığı 2016 Ocak ayında da belirttiğimiz üzere sağlık raporları Aile Hekimliklerinden alınabilmektedir. Ayrıca özel sağlık kuruluşlarından yükse meblağlarda rapor alınmasına gerek yoktur. Aile hekiminiz gerek görürse eğer sizi ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirebilmektedir.

Konumuz sadece sağlık raporunun nerelerden alınacağı değil. Çünkü bunun üzerinde geçtiğimiz yıl da özellikle durduk. Bu haberde özellikle sağlık raporlarının alınma süreçleri ile ilgili. Çünkü sağlık raporunun sadece aile hekiminden alınması yetmeyebilir. Özellikle göz, kalp-damar ve uyku ile ilgili sorunları olanların mutlaka tam teşekkülü hastanede rapor almalarında fayda bulunuyor.

Emniyet birimlerinden alınacak randevuların ardından sağlık raporunun alınması gerekiyor. Sağlık raporlarını alırken özellikle ciddi rahatsızlığı olanların mutlaka tam teşekküllü hastaneden alması gerekiyor. Herhangi bir hastalığın gizlenmesi durumunda ilerde çıkacak sorunlar daha büyük sıkıntılara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Sağlık raporlarının da geçerlilik süresi de 6 ay olduğu için randevu aldıktan sonra özellikle uzun bekleme süreci olacağından ille 5 yıllık süreç beklenmemesinde fayda var diye düşünüyoruz. Bu kapsamda randevu alındıktan sonra uzun bekleme sürecinde sağlık raporu kolaylıkla alınabilir.

Referans Haber7

Sağlıkcakla kalın. Keyifli forumlar.