Sağlık Bakanlığı IVD Laboratuvar Grubu Ürünlerinin LOINC Kodları Çalışması 2019/132 27.06.2019

Sayı: 2019/132
Tarih: 27.06.2019

Sayın Dernek Yöneticileri,

26.06.2019 tarihinde UTS-IVD Grubu, Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Binici’nin katılımı ile LOINC kodlamasına ilişkin toplantı gerçekleştirilmiştir.

LOINC kodları, kâr amacı gütmeyen Amerikan Regenstrief Enstitüsü Tıbbi Araştırma Organizasyonu tarafından 1994 yılında laboratuvar ve klinik test sonuçlarının her birini bir ID kod ile tanımlamak ve verilerde standardizasyonu sağlamak için geliştirilmiş bir veri tabanıdır. LOINC kodları her bir testin yöntemi, çalışma prensibi ile ayrılan bir kod sistemidir.

Bu kodlar laboratuvarda çalışılan testlerin sonuçlarının tek bir dilde toplanması amacıyla oluşturulan evrensel kodlardır. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı, SUT kodlarının bu kod sistemlerine entegre edilmesini istediğinden konu ile ilgili olarak artık teknik şartnamelerde SUT+ LOINC kod eşleştirilmesinin yazılacağı ve bunun 2 hafta sonra yayınlanacak genelgede zorunlu hale getirileceği bilgisi paylaşıldı. Sektörümüzü de bu çalışmayı 10 Temmuz’a kadar tamamlamamız gerektiği için bilgilendirdiler.

Bakanlık, konu ile ilgili 13.06.2019 tarihinde İl Sağlık Müdürlüklerini bilgilendirmiştir. Çalıştığınız hastanelerden konuyu takip etmenizi hatırlatırız.

10 Temmuz’ a kadar yapmamız gerekenler şunlardır;

  1. Ürün grubu arkadaşlarınızın çalıştığınız tüm yurt dışı firmalarınızdan kitlerin LOINC kodlarını isteyip, bu kodları ekte yer alan 9699 laboratuvarloinckod excel dosyasından eşleştirip tabi olduğu SUT kodunu bularak LOINC istem listesine yazmaları gerekmektedir.
  2. Firmalardan aldığınız kodların ekte yer alan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kodlar ile eşleşmemesi durumunda tarafımıza bilgi verilip bu kodlar konusunda Sağlık Bakanlığına bilgi vermemiz gerekmektedir.
  3. İlgili gruplarda ürünleriniz varsa, ekli ‘’LOINC İstem Formu’’nun 10.07.2019 tarihine kadar doldurularak, MUTLAKA Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne (Ankara) resmi yazı ile evrak kayıttan geçirilerek teslim edilmesi gerekmektedir. (Ayrıca esra.zehir@saglik.gov.tr adresine de gönderebilirsiniz.). Özellikle belirtmek isteriz ki sadece mail ile gönderilen, resmi yazı ile evrak kayıttan geçirilerek teslim edilmeyen bildirimler kabul edilmeyecektir.
  4. Yeni gelecek kitleriniz için de bu işlemleri sürekli yapmanız gerekmektedir.
  5. Bu eşleştirmenin titizlikle yapılması gerekmekte olup, ödemeler bu kodlar üzerinden yapılacağı için bu konu firmalarınız için önem arz etmektedir.

Loınc Kodları ile ilgili sayfalar

https://loinc.saglik.gov.tr/Home/Index

https://loinc.saglik.gov.tr/

Saygılarımla,

Genel Sekreter
Y.Hakan ER

Belge 1: Sirkuler_2013ekLOINC_%C4%B0stem-Listesi.xlsx (9.98 KB)

Belge 2: 9699,laboratuvarloinckodlarixlsx (1).xlsx (383 KB)

Belge 3: e-nabiz-sistemine-veri-gonderimi.pdf (209 KB)