Sağlık adı altında, vurgun yapıyorlar! (Dikkat)

Merhaba arkadaşlar. Bu gün dikkatli olmamamiz gereken bir durumu sizlerle paylasmak istiyorum. Bazi insanlarin gozu malesef bizlerin cebindeki parada olabiliyor. Bizim cebimizdeki paraya kolay yoldan sahip olabilmek adina türlü şeytanliklar yapabiliyor. Yine bu guruba dahil olan insanlarin son zamanlarda sık olarak kullandigi bir yöntemi sizlere aksetmek istiyorum. Bu konuda hepimiz duyarli olalim ve herkesi uyarim. Bu bizim icin bir sorumluluk sayilir. Bu nedenle benim basima gelmez demeyin ve iyi okuyun lutfen.

Saglık borcunuz için, arıyorlar.
Son zamanlarda insanlarin telefonlari caliyor. Gayet resmi bir konusma ile bir bayan, ciddi bir ortam fonu eşliğinde sizlere 2 veya 1 yil once hastaneden randevu aldiginizi soyluyor. Ve bu islemden size belli bir miktar borc kaldigini. Bu borcun katlanarak yukseldiginiz ve üç aşşağı beş yukarı 250 TL civari bir rakama ulastigini iddaa ediyor. Eger bu rakami odemezseniz dosyanizi icra takibr vermek ile tehdit ediyor.

Benim boyle bir borcum yok.

Bu durum karsisinda tabiki ilk olarak soyleyeceginiz kelime budur. Ancak size elinde ses kaydiniz veya islak imza gibi verilerin oldugunu soyluyorlar. Surekli icra ile tehdit edip sizi biran once bu dertten kurtulayim havasina sokmak istiyorlar.

Ses kaydım veya imzam varsa gönderin

Diye devam ettiginiz taktirde, bu belgelerin sadece mahkemece verilecegini iddaa ediyorlar. Kisacasi seytanin bile aklina gelmeyecek bu plani, sizin cebinizdeki parayi kolay yoldan alabilmek icin yapiyorlar. Bu ve bunun gibi bir cok telefon soyguncularini halk olarak gorduk. Bu tuzaga hala dusen ve inanan bir cok insan var ki bu insanlar bu yontemle aramalar yapmaya hala devam ediyorlar. Duyarli olalim, uyanik olalim, uyaralim mumkun oldukca cevremizi.

Parayı banka vereceğimiz hesaba yatır.

Tabiki parayi direk elden talep etmiyorlar. Sizlere bir banka hesabi veriyorlar, oraya yatirmanizi talep ediyorlar. Icralik olmamak adina bir cok kez bu tuzaga dusmus insan var. Plan cok gercekci ve aldatici. Unutmayin hic bir resmi kurum veya saglik kurulusu sizden şahsi hesaba para yatirmanizi talep etmez.

Sağlık adı altında vurgun.

Atalarimiz gül dikensiz olmaz demiş. Telefon gibi cok onemli bir buluş, değer, bazen boyle şeylere de alet edilebiliyor. Bu insanlar hiç utanmadan cekinmeden gunde kim bilir kac kisiyi ariyor, kac kisiye bu numarayi inandiriyor. Kac kisinin disi ile tirnagi ile kazandigi paralari bir çırpıda soyuyor. Toplumsal anlamda duyarlilik artmali bu konuda. Artik ne kadar iyi planlansada pabuç birakilmamali bu vurgunculara.

Bence bu numaralara inanan yok, demeyin.

Geçenlerde bir durakta beklerken yanima bir teyze geldi. Oglum dedi, bu telefonun tusu nasil aciliyor ? Telefon da eski marka tuşlu bir telefondu. Teyzeyi kirmadim istegini yerine getirdim. Nasil acilacagini da gosterdim. Eger unutmazsa buyuk bir zahmetten kurtuldu, teyze :slight_smile: Benim burada vurgulamak istedigim konu aslinda, henuz tus kilidini acamayan insanlarin bile var olmasi, bilinçlendirilmemesi. Bu durum emin olun ki bazilarinin iştahini kabartiyor ve her aradigi numarada oyle birine denk gelmek icin can attırıyor. Iste bu yuzden hala boyle olaylar var, ve bu yuzden duyarli olmak sorumluluklarimizdan bir tanesi.

Sizi bu yontemle arayan oldumu?

Sizi daha once boyle arayan oldumu. Olduysa bu olay karsisinda nasil bir tepki verdiniz ? Lutfen inandim demeyin.

Herkese keyifli forumlar, saglicakla kalin :slight_smile: