Saç dökülmesi nasıl önlenebilir?

Saç dökülmesi son zamanlarda yaygın olarak görülen bir hastalık malesef. Sıkıntı, stres başta olmak üzere bu hastalığı tetikleyen faktörler var. Bu gün ki incelememi, bu sorunla nasıl mücadele etmek gerekir, ne gibi tedbirler alınabilir üzerine yapıyorum. Aslında durum o kadarda kötü sayılmaz. Yavaş yavaş detaylara inmek istiyorum, şimdiden herkese sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Araştırmalar.

Biyolojik anlamda saç dökülmesine net bir cevap vermek adına dünya üzerinde bir çok araştırma geliştirmiş. Fakat net olarak kimsenin tatmin edici bir sonuca vardığı pek söylenemez. Fakat bizler sıfırdan araştırmalar yapmayacağımız için yapılmış olan incelemeleri bir ele alalım. Kıyıda köşede kalmış bilgileri toplayalım.

İlk olarak Japon şirketlerin 2020 de bu sorunu tarihe gömeceğiz iddaası geliyor aklıma. Güncel olarak orada süren bir inceleme süreci var. Fareler üzerinde bir deney yapmışlar ve ölmüş tüy foliküllerini tekrar hayata geçirmişler. Bunu ispat ettikleri için dünya onlardan umutlu diyebiliriz. İnsallah dedikleri gibi 2020 de bu sorun tarih olur.

Biz neler yapabiliriz?

Ben bu makaleyi hazırlarken japonlar gibi fareler üzerinde deney yapmıyorum malesef. Çam sakızı çoban armağanı bizimkisi :slight_smile: gerekli incelemeler, uzman doktorlardan tavsiyeler gibi verileri not edip düzenliyorum. Neticede Japonlarla ortak olan bir tanede olsa güzel yanım var. Oda faydalı işler üretmek. Sağlıklı konular yazarak sağlığınıza destek olmak :slight_smile:

İlk öneri zeytinyağı ve Hindistan cevizi

Şimdi Japon doktorların incelemesini ve araştırmalarını gördükten sonra, bizim doktorların zeytin yağı demesi bana biraz lokman hekimlik gibi geliyor. Nasıl ki her sağlık sorununun altından sigara alkol çıkıyorsa her şifadan da zeytin yağ gibi doğal bir çözüm çıkıyor diyebilirim. Bunu evde saç kökünüze masaj yaparak sürmeniz dökülme riskini azaltıyormuş. Hindistan cevizi de aynı şekilde.

İkinci yöntem marul

Saç ilaçlarının çoğunda morul katkısı olduğunu biliyor muydunuz? Bende bilmiyordum, yeni öğrendim :slight_smile: uzmanların evde kendi kendinize yapmanız için sizlere bir kaç tavsiyesi yok değil. Bir demet marul, püre haline getirip taze sıkılmış ıspanak suyu ile karıştırmanız ve bunu saç derinize sürmeniz de zayıflamış saçlarım güçlenmesine olanak sağlıyormuş.

Kına ilaçları

Hindistan da kadınlar genellikle saçları parlak ve güzel görüksün diye kınayı bolca kullanılmış ama içinde kına olan doğal ilaçlarda varmış. Kullanıp fayda görenler var gibi ama siz yinede doğal ilaçlara yönelin derim. Çünkü her hangi bir yan etkide kimse sorumluluk kabul etmez.

Yonca suyu.

Aslında sık olarak kullanılan bir ilaçmış saç sorunlarında. Ama bulunması güç olsa gerek. Saç köklerini beslenmede ve saçlarım incelemesinde büyük bir öneme sahip olan yonca suyu aynı zamanda serinletici ve güzel bir kokuya sahipmiş.

Gelinen sonuç.

Biyolojik anlamda tam olarak aydınlık getirilmeyen bir konuyu ele aldık. Ama biliyoruz ki bazılarında ırsi gri sorun bazılarında jole ve waks kullanımına bağlı bir sorun. Bazende sıkıntıdan stresten saçım döküldü diyen insanlar görmek mevcut. Bu kadar karmaşık ve dağınık bir konuda bilgileri toplayıp sıraya koymaya çalıştım. Bazı bitkisel ve evde kolaylıkla uygulanabilir yöntemleri inceledim ve sundum. Güzel bir konu olduğunu düşünüyorum. Umarım okumaktan keyif almışsınızdır.

Ya sızın Cevreniz?

Sız veya Cevrenizde birisi böyle bir sorun yaşamış olabilir. Ne gibi yöntemlere baş vurdu? Hangi yöntemlerden fayda gördü hangi yöntemler kifayetsiz kaldı? Bunları konu altına yorum olarak yazarsanız çorbada sizinde tuzumuz bulunmuş olur. Neticede sadece Japonya da 18 milyon insanın yaşadığı bir sorundan bahsediyoruz. Duyarlı olmak gerekir. Şimdiden katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.

Eğer yaşadığınız saç dökülmesi bir hastalıkla ilgiliyse uzman doktorunuza danışarak ilaç tedavisine başlamalısınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar ve yeniden saç büyümesinde destek olabilecek takviyelerle beraber de saçlarınız eski sağlığına kavuşabilir.

1 Beğeni

Bence ilaç tedavisinden önce bitkisel ürünler denenmeli. Çok fazla ilaç almak karaciğeri zamanla yıpratır. Vücudu ilaçlara alıştırmak yerine, doğal yöntemlere başvurulabilir.

1 Beğeni