Renkler iştahımızı etkilermi?

Merhaba arkadaşlar bu konuda diyetisyen Seba SarıTepe’nin ilgi çekici bir konusunu sizinle paylaşmak istiyorum. Renkler ve insan iştahı hakkında bazı bilgiler toplayacağız bu konuda. Şimdiden herkes için sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Renkler ve iştahımız arasında nasıl bir bağlantı var fark ettiniz mi? Ya da dünyaca ünlü Cafe ve restaurantlar da genellikle hangi renkler kullanılır? Renkler neye göre kullanılır hiç düşündünüz mü? Biraz karışık ve enteresan bir konu, Sanırım ilk defa seba Sarıtepe tarafından açıklık getirilmiş :slight_smile:

Renkler ve görsellik tabikihayatımızın birçok kısmında yer alıyor. Yemek sunumları bile iştah kabartıcı olabiliyor. Fakat renklerin iştahınız üzerinde ne gibi bir etkisi var bunu merak ediyoruz. Yaptığımız ufak çaplı bir araştırmada görüyoruz ki Renklerin insan iştahı Üzerinde birçok etkisi var. Aynı araştırmada tabak çeşitlerinin iştahı etkilemediği de saptanmıştır. İsterseniz yavaş yavaş hangi renk sana bir etki uyandırır inceleyelim.

““Kırmızı””

Eskilerin bir sözü var “kırmızı olsun 1 lira daha fazla olsun” demişler. Belki de restaurantlar da bu nedenle en fazla kullanılan renktir. Cafe ve restaurantlar yok gördüğümden beri kırmızıdır. Kırmızı hem iştah arttırıp hem de muhabbet etme İsteği uyandırıyormuş. Sanırım bir cafe veya bir restoran için vazgeçilmez ikili. Muhabbet ve yemek :slight_smile: aslında kimsenin günahını almak istemem fakat yapılan araştırmada görüyoruz ki kırmızı insanların iştahını açıyor ve düşünmeden hareket etmesine neden olabiliyor. Seni düşünmekten daha çok tüketim yapmanız için kırmızı rengi birçok Cafe ve Restaurant da ön plana çıkıyor. Diyetisyen Seba Sarıtepe kırmızı hakkında böyle düşünüyor.

““Turuncu””

Turuncu rengi Aslında heyecan ve enerjiyi temsil eder. Aynı Kırmızı da olduğu gibi açlık hissini tetikler. Aslında düşündüğüm zaman birçok turuncu ön plana süren kafe veya Restaurant geliyor aklıma. Özellikle Pizza satan restaurantlar bu rengi ön plana çıkartıyor. Düşündüğün zaman senin aklınıza gelecektir.

““Sarı””

Sarı rengi sosyalleşmeyi temsil eder. Sosyalleşme denince aklımıza ilk gelen karşılıklı muhabbettir. Bu muhabbet esnasında tüketilen içecekler ve besinler Restaurantların dikkatini çekiyor. Ama bence olaya böyle bakılmamalı. Hayatta herkes para kazanmak için uğraşıyor, bunu biliyorum. fakat İnsanların bu kadar ince düşüneceği aklıma bile gelmiyor. Hoş aklımıza gelmeyen başımıza gelir ya :slight_smile:

““Kahve ve tonları””

Kahve ve tonlarının sakinleştirici özelliği vardır. Bu nedenle kafelerin ve restorantların çok fazla tercih ettiği renk değildir. Ben geçmişe bakıp düşündüğüm zaman kahverengi ile donatılmış bir restorantta yemek yediğimi hatırlamıyorum. Çok fazla prim yapmıyor olmalı.

““Yeşil””

Yeşil Aslında sakinleştirici bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda cafeler ve Restaurantlar yeşil temalar güvenilir olduklarını mesajını veriyorlar. Müşterilere yeşil ışık yakmak lazım tabii ki :slight_smile: yeşil agresif olmayan olumlu bir renktir. Örnek vermek gerekirse kırmızıda durmak gerekir yeşille Özgür davranabiliriz :slight_smile:

““Mavi””

Seba Sarıtepe ye göre mavi rengi iştah baskılayıcı bir renk. Diyet yapanlar için ince bir tüyo Olsun bu da. Eğer daha az yemek istiyorsanız mavi renkleri Tercih edebilirsiniz.

““Sizin tavsiyeleriniz?””

Konu ile alakalı fikir sahibi iseniz başlık altına yorum yazabilirsiniz. Yazılan her mesaj eminim Birgün yerine ulaşacaktır. Belki yıllar sonra görecek olan Hiç tanımadığınız insanlara Faydalı bilgiler bırakıyoruz. Sanırım bir Çeşme yaptırmak kadar güzel bir şey böyle şeyler yazmak. Herkes için sağlıklı ve faydalı olmasını dilerim keyifli forumlar.

Mutfak, yemek odası ya da restoran fark etmez; yemek ile ilişkili mekanlarda kullanılan renklerin duyuları harekete geçirmede ve iştahı tetiklemede oldukça etkili olduğu söyleniyor. Bazı renkler daha fazla yemek yemeniz için sizi baştan çıkarırken bazıları da kontrolsüzce atıştırma isteğini frenleyebilmenize yardım ediyor. Kilo almak ya da kilo vermek noktasında iştahınızla ilgili problem yaşıyorsanız, mutfak ya da yemek odanızı dekore ederken renklerin bu etkisini dikkate almakta fayda var.

Bu aslında insan psikolojine etki eden bir şeydir. Beynin renk algılarına göre iştahımızı açmak mümkündür. Örneğin fast food restoranlarında kırmızı rengin fazla kullanılması, iştahı açarak tüketimi fazlalaştırır. Restoranların bunu algıyı bilerek, politika olarak uygulaması ne derece doğru bilemeyiz tabii.