Obezitenin Neden Olduğu Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Obezitenin neden olduğu kronik hastalıklar nelerdir ? bu soprunun cevabın ı vermeden önce bir şeyin altını çizmek isterim. Geçenlerde obezite cerrahisi hakkında bazı bilgiler vermiştim. O kıonu bir hayli ilgi gördü sanıyorum. Bu konuyuda onun devamı gibi düşünelim. Bu konuda ilgi görürse bununda devamı muhakkak yazılacaktır. Bu kısa ve ön bilgiyi verdikten sonra konumuza bir dönelim. Şimdiden herkese sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Kronik hastalıklar nelerdir?

Öncelikle bilmeyenler için bahsedelim. Kronik hastalıklar genellikle ilaçlarla geçiştirilen ve kesin bir çözümü olmayan hastalıklardır. Mesela buna örnek vermek gerekirse astım bir kronik hastalıktır. Kişi nefes darlığı çektiği taktirde ilaç etki eder ancak ama aynı durum yine umulmadık bir anda baş gösterebilir. İşte bu yüzden kronik hastalıklar ilaçlarla geçiştirilen hastalıklardır da diyebiliriz. Tam olarak emin değilim ama yüksek ihtimalle kalp hastalıkları da kronik hastalıklar arasında yer almaktadır. Çünkü yakınlarımdan biliyorum ilaç kullanıyorlar ama kesin bir iyileşme söz konusu olmuyor. Şimdi kronik hastalıklar hakkında bir inceleme yapmayacağız. Sadece obezitenin yol açtığı kronik hastalıklarını inceleyeceğiz. Peki nedir bu kronik hastalıklar ?

Obezitenin neden olduğu kronik hastalıklar nelerdir?

Astımın bir tür kronik hastalık olduğundan bahsetmiştim. İlk olarak obezitenin neden olduğu hastalık nefes darlığı ve astımdır. Aşırı kilolardan kaynaklanan bu sorun obezite hastarında genellikle baş göstermekte. Not: sadece obezite hastalarında astım olmaz, yani astımın sebebi sadece obezite değildir. Bazı kanser türleri ve felç de obezitenin neden olduğu kronik hastalıklar arasında boy göstermekte. Eğer böyle sorunlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsak, kesinlikle bir obezite cerrahisine vakit geç olmadan danışmamız gerekir. Hiper tansiyon ve uyku apnesi de obezitenin neden olduğu hastalıklar arasında yerini almakta. Bu konuda uyku apnesi hakkındaki riskin önemini vurgulamak istiyorum. Bu konu üzerine bir makalem olmuştu. Dileyen forumun arama butonunda aratıp onuda inceleyebilir. Ruhsal sorunlar ve toplumsal uyumsuzluklarda obezite hastalarında görülen sorunlardan. Ruhsal sorunlar bir kronik hastalıkmıdır diye düşünecek olursak bence hem kronik hem değildir diyebilirim. Çünkü bu sorunun ciddiyetine göre değişir bir durum olabilir. Zira akıl hastanelerinde yıllarca yatan hastalar var kesin bir çözüme ulaştıkları söylenemez. Buna nazaren dönemsel ve ufak tefek psikolojik sorunlar yaşayan insanlar da var. Onlar ise ufak bir psikiyatri tedavisi sonrası normal yaşantısına dönebiliyor.

Birden bire söküp atmasanızda.

Kesinlikle obezite sorunu zamana bırakılmamalı ve bir tıbbi destek almadan aşılmamalı. Kilo vermek uğruna hayatını kaybeden insanları da duyduk haberlerde. Aç kalarak kilo vermek mümkündür ama sağlıksızdır. Yani kesin olarak bir beslenme listesi belirlenmeli, spor yapılmalı ve kalori ihtiyacına göre besin tüketilmelidir. Aksi taktirde kaş yaparken göz çıkarmak söz konusudur. Toplumsal uyumsuzluklara karşı da kimse karamsar olamalı. Saçları dökülmüş, yüzü yanmış ve bir çok o0lumsuz etkenlere rağmen hayata tutunan insanlar var. Onları düşünerek hareket etmelisiniz. Unutmayın hayat ve toplum siz bıraktığınız an sizden gider ve siz sarıldığınız an szin olur. Toplum olarak da insanlar aşırı kilolu insanların kilolarıyla alay etmemeli ve onları motive edicek sözler söylemeli. Bir evlilik proğramında itici bir vatandaşın Tv de gördüğü bir kişiye talip olduğuna. Ve canlı yayına geldiğinde ve kişiyle karşılaşınca abi bu zayıftı diye alay ettiğine şahit olduk. Kesinlikle yanlış ve kınalası bir harekettir. Herkesin kendince ve doğal bir güzelliği vardır ve güzellik kişiden kişiye değişim göstermektedir.

Obezite sonucu kronik hastalıklara yakalanan yakınlarınız varmı?

Obezite hakkında yeni ve faydalı bir konuyu tamamladığıma inanıyorum benimde çorbada bir tuzum olsun diyorsanız makale altına obezite sonucu kronik hastalıklara yakalanan dostlarınızdan veya kendinizden örnekler ekleyebilirsiniz. Her zaman birimiz hepimiz hepimiz birimiz için olmalı. Saygı sevgi ve dostluk ile sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

1 Beğeni