Küme Baş Ağrısı (Cluster) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Cluster

Baş ağrısı hemen hemen herkeste görülebilen ve çok ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Fakat bazı tip baş ağrıları kişilere cehennemi yaşatır ve büyük ıstırap verir. Bu ağrı tiplerinden biri olan küme baş ağrısı diğer adıyla Cluster nedir?

Küme Baş Ağrısı

Küme baş ağrısı her ne kadar nadir olarak da görülen bir ağrı tipi olsa da oldukça şiddetlidir. Baş ağrısının şiddeti bu hastalıkta oldukça yüksektir ve kişiyi kendini öldürmeye bile sevk ettirebilir.

Küme Baş Ağrısı Atakları Nasıl Olur?

Küme baş ağrıları tek taraflı acı verir. Atak şeklinde gelen bu hastalık özellikle yılın belli dönemlerinde görülür. Bu dönemler genellikle sonbahar ve kış aylarıdır. Görülen bu ataklar hemen hemen her gün gelir ve ortalama olarak 30 dakika sürer. Bazı durumlarda 3 saate kadar görülme ihtimali de vardır. Bu ataklar genellikle günün belli saatinde ve her gün olmak üzere tekrarlanır. Günde genellikle 1 ile 2 atak arasında görülür.

Dengesiz bir hastalık olan küme baş ağrısı bazen aylarca sürebilir bazen de yıllarca hiç atak görülmez. Bu ağrılar genelde tek taraflı ve büyük bir basınçla gelir. Göz çevresini kaplar ve kişiye sanki kafatası oyuluyor gibi keskin ve acılı bir his yaşatır. Ağrının yanı sıra ataların görüldüğü bölgeler de hassastır ve dokununca acır.

Küme Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalıkta ortaya çıkan yaygın belirtiler: Burun tıkanıklığı, göz yaşarması, gözde kızarma, göz ve çevresinde şişkinlik, ağrıyan kısımda bulunan alın ve yüzde terleme, gözde küçülme ve göz kapağında düşüklük bulgularına sıklıkla rastlanır. Tüm bu belirtiler hastalarda aşırı derece de yakınmaya ve ağrıya da neden olurken kişilerin ruh sağlığını da olumsuz etkiler

Küme Baş Ağrısı Kimlerde Görülür?

Küme baş ağrısı genellikle 20 ile 40 yaş aralığında seyreden erkeklerde görülür. Erkek ve kadınlarda görülme oranı 9’a birdir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin diğer kişilere göre daha fazla sigara ve alkol tüketen kişiler olduğu saptanmıştır. Fakat buna rağmen hastalar sigara ve alkol tüketimini azaltsalar da ağrılar görülmeye devam etmiştir ve bu hastalığa bir çözüm olmamıştır.

1 Like