Kemik Kırılmalarında İlk Yardım

(Tarık Ersöz) #1

Kemik kırılmalarında ilk yardım uygulamaları hayati önem taşıyan uygulamalardır. Günlük hayatta evde, işte, okulda, sokakta birçok yerde birçok kaza meydana gelir ve ne yazık ki bu kazalarda en çok karşılaşılan durumlardan biride kırıklardır. Bu kazalar sonucu oluşan kırıklarda yapılan ilk yardım uygulamaları hayati önem taşıyan uygulamalardır. Bu uygulamalar olay yerinde yapılırsa ağrıyı azaltır, kırığın durumunun artmasını önler ve sonrası için tedavi süresini azaltmaya yardımcı olur.

KIRIK TÜRLERİ

Kırık türlerini bilerek ona yönelik ilk yardım yapmak yapılan ilk yardımın başarısını artırır. Kırıklar genel olarak; Açık kırıklar, kapalı kırıklar, parçalı kırıklar ve komplike kırıklar olarak farklı gruplara ayrılır. Aslında tüm kırık türlerinde yapılması gereken en önemli uygulama fazla hareket ettirmeden kırığı sabitlemektir.

AÇIK KIRIKLARDA İLK YARDIM

Açık kırıklar deri duvarını delerek, kemik ucunun ve ya kemiğin bir bölümünün dışarıya çıktığı kırıklardır, yapılacak ilk işlem dışarıda olan kemik ucu veya kemik bölümünü temiz nemli bir bez ile kapatmaktır. Kanama var ise tampon yapılmalıdır tabi dikkatli tampon yapılmalı aksi halde kırık şiddeti ve ağrısı artabilir. Bu işlemden sonra kırık olan bölge vücuda dikkatli bir şekilde sabitlenmelidir.

KAPALI KIRIKLARDA İLK YARDIM

Kapalı kırıklarda dışarıya çıkmış bir kemik bulunmamaktadır. Ama dışarıdan bakıldığında derinin bir bölümüne baskı yapan kemik gözlenebilir. Önemli olan etrafında morluk var ise kanama riskinin göz önünde bulundurulmasıdır. Kapalı kırıklarda sabitleme yapılamayacağından kırık olan bölge hiç hareket ettirilmemelidir.

PARÇALI KIRIKLARDA İLK YARDIM

Parçalı kırıklar kemiğin aynı anda birden fazla yerden kırıldığı kırıklardır ve sabit etmek çok zordur ve genellikle kanama da bu kırık türüne eşlik eder. Yapılacak ilk iş temiz nemli bir bezle kırık üzerini kapatmak ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

KOMPLİKE KIRIKLARDA İLK YARDIM

Kırığın bir organa saplanmasıyla oluşan kırıklardır, saplandığı organa göre hayati risk artar, kazazede kesinlikle hareket ettirilmemeli ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.