Katılım Payı İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları 3

Soru:

Tıp merkezlerinin 10 gün içinde aynı hastalıktan gidince muayene katılım payı alınmamakta bu 10 günün içinde cumartesi ve pazarları olduğu için mağdur durumda oluyoruz. Bu 10 günün içine cumartesi pazarları alınmamasını istiyorum.

Cevap:

Öneriniz değerlendirilecektir.

Soru:

Bügün bu hastaneye göz muayenesi için gittim. Benden 15 TL ücret alındı. SSK emeklisiyim. Bu ücret rapor vermek için alındı. Bu uygulama yasal mı?

Cevap:

Özel hastanelerde 12 TL muayene katılım payı alınmaktadır.

Soru:

Güneydoğu gazisiyim özel hastaneye muayene olmak için gittiğimden benden katkı payı ve muayene ücreti alındı. Bu alınan ücret yasal mı öğrenmek istiyorum.

Cevap:

SUT gereği Gazilik aylığı alan kişilerden katılım payı ve ilave ücret alınmaması gerekmektedir. Vatandaş elindeki belgelerle SGK il Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir.

Soru:

Vatandaşımız yurt dışı sigortalısı. Hastaneye her gittiğinde her işlem yaptırmak için 5 lira ödüyor. Bu durumdan şikayetçi. Tahlil için bile ödüyor. 6 yaşındaki çocuğum için de ödüyorum ama normalde 18 yaşın altındakilere devlet bakıyor. Bize neden bakmıyor. Dişçiye gittiğinde 4-5 defa gitmesi gerekiyor ve her işlem için para ödüyor. Bunu şikayet
ediyor.

Cevap:

İkili Sosyal Güvenlik Anlaşmalar çerçevesindeki yurt dışı sigortalıların tedavisinde TC vatandaşları için belirlenen kurallar çerçevesinde işlem görürler. Hastanın kendisinden katılım payı kesilmekte olup durum mevzuata uygundur. Diğer yandan diş le ilgili olarak her hastaneye gidişinde aynı tedavi için katılım payı kesilmemesi gerekmekte olup bulunduğu ildeki SGK’ya müracaatı önerilmelidir. 18 yaş altı çocukların tedavisi ise Türk vatandaşları için geçerli olup tedavileri kurumca sağlanmaktadır.

Soru:

Özel hastanelerde muayene sonrası kontrol için verilen 10 günlük sürenin çok kısa olduğunu düşünüyorum ve bu sürenin uzatılmasını istiyorum.

Cevap:

Sut gereği süre 10 günlük olarak belirlenmiştir.

Soru:

Emekli Sandığı çalışanıyım düzenli ödememe rağmen geriye dönük olarak alınıyor. Katılım paylarını ödememe rağmen her eczaneye gittiğimde sürekli olarak katılım payı alınıyor bunun nedenini öğrenmek istiyorum.

Cevap:

Katılım payı hastaneler tedavi faturalarını kuruma gönderdikten sonra emeklilerin maaşından kesilmektedir. Ancak bu kesintiler bazen aylar sonra olabilmektedir. Eğer başvuru sahibi yapılan kesintilerle ilgili olarak yersiz kesinti yapıldığını düşünüyorsa SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile müracaat etmesi önerilmelidir.

Soru:

Devlet memuruyum. Sağlık personeliyim. Bugün devlet hastanesine tedavi için gittim. Eczaneden 8 TL katılım payı alınıyor. Kendi kurumumda çalışıyorum . Neden katılım payı ödüyorum bu konu hakkında bilgi istiyorum. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet memuruyum neden ödüyorum? Konuda detaylı bilgi istiyorum.

Cevap:

5510 sayılı yasa ve Sağlık Uygulama Tebliği gereği Genel Sağlık Sigortalıların ayaktan muayenelerinde katılım payı alınması zorunludur.

Soru:

Özel anlaşmalı bir hastanede 3 haftaya bir kontrole çağrıldım benden kontrol için 20 TL civarında ücret aldılar. Bu yasal mıdır?

Cevap:

Muayene katılım payı ve ilave ücret dışında 20 TL alındıysa kişinin SGK İl Müdürlüğü’ne müracaatı önerilmelidir. Aksi durumda 12 TL katılım payı ve 8 TL de ilave ücret olmak üzere toplam 20 TL alındıysa yapılan işlemde mevzuata aykırılık söz konusu değildir.

Soru:

SUT hakkında şikayetçiyim alınan katılım paylarından şikayetçiyim her defasında bu parayı niçin veriyoruz gerekenin yapılmasını istiyorum.

Cevap:

5510 sayılı yasa gereği katılım payı alınması zorunludur. Kişinin müracaatıyla ilgili yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

Soru:

Muayene katılım payları hakkında şikayetçiyim ve aynı hastanede bölüm değişikliğinde kayıt yapılıp muayene katılım payı çıkartılıyor bu konu hakkında katılım payları hakkında işlem yapılmasını istiyorum gün içerisinde 4 bölüm girişinde 4 defa katılım payı alınıyor .

Cevap:

5510 sayılı yasa gereği gereği kontrol (muayeneleri hariç) her muayenede katılım payı alınması gerekmektedir. Başvuru sahibinin talebiyle ilgili yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.