Kateter Mount Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kateter%20Mount

Kateter mount solunum cihazı kullanan hastaların ihtiyaç duyduğu bir sarf malzemedir. Solunum cihazının hortumuyla hastanın trakeostomi kanülünün arasına takılır. Hastada trakeostomi kanülü yerine endotrakeal tüp kullanılıyorsa kateter mount bu malzemeye de bağlanabilir. Solunum cihazına bağlı hastaların hareketleri kısıtlanır. Bu nedenle kateter mount kullanarak ihtiyaç olan hareketlere bir esneklik kazandırılabilir.

Hasta trakeostomi kanülüne bağlı filtre ve solunum devresi ile rahat hareket edemez. Hareketlerini kolaylaştırmak için kateter mount kullanılmalıdır. Bu ürünler hastanın kendisini rahat hissedebileceği özelliklerde üretilmektedir.

Farklı şekilde ve özellikte üretilen kateter mount çeşitleri vardır. Piyasada sıklıkla bulunan sabit dirsekli ve körüklü modeller tercih edilmektedir. Hareketli, dirsekli ve körüksüz modeller de bazen tercih edilebilmektedir. Bazı modellerinde anestezi ve aspirasyon işlemleri için portlu dirsek bölümü kullanılmaktadır.

Genellikle tüm kateter mount bağlantıları standart ölçülerde üretilmektedir. Bu ürünlerin, özel tasarımlı bağlantı sistemleri sayesinde hava kaçağı söz konusu olmaz. Bu sayede trakeostomi kanülü, filtre veya solunum devresine bağlanırken, sorunla karşılaşma ihtimali minimize edilmektedir. Ayrıca, ürünlerin üzerindeki port sayesinde, hasta mekanik ventilatör cihazından ayrılmadan aspire edilebilir. Bu durum enfeksiyon riskini azaltmakla birlikte, hastanın solunumu devam ederken, aspire işleminin yapılmasına olanak tanır. Böylece kandaki oksijen saturasyonunu düşürmeden, hasta aspire edilmiş olur.

Hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda kateter mount içerisinde su buharı oluşabildiği gibi, nemli ortamlarda kateter mount içerisinde bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden kullanılan kateter mountun haftada bir değiştirilmesi önerilir. Hastanın kullanım amacına göre, kateter mountların fiyatları modeline göre farklılık göstermekle birlikte, piyasadan uygun fiyatlara tedarik edilebilir.

Kateter mount hem hastanelerde hem de evlerde hasta bakımında kullanılmaktadır. Hastaya sağladığı hareket kabiliyeti, hasta bakıcıya da kolaylık sağlamaktadır. Hastayı çevirmek, temizlemek veya rutin bakımlarını yapmak bu sayede daha kolay hale gelmektedir. Kateter mount, ihtiyaç duyan hastaların rahatlıkla tercih edebileceği ürünler arasında yer almaktadır.