Kas oranını yükselten besinler nelerdir?

Genel olarak kadınların başı, zayıf kas oranıyla belada. Kas oranını arttıran besinlerden bahsetmek istiyorum. Hangi besinler düzenli tüketildiğinde kas oranınız artıyor, hiç düşündünüzmü?

Kas oranını belirleyen en temel faktörler, yaşınız, kilonuz, spor geçmişiniz ve cinsiyetinizdir. Kas kaybına neden olan faktörlerin başında ise, yanlış uygulanan diyetler gelmektedir. Kas oranı düşük olan insanlar: genel olarak olduğundan kilolu bir görüntüye sahip olur. Aynı zamanda güç problemi yaşar. Peki kas oranım nasıl artar dediğinizi duyar gibi oluyorum. Tabiki sağlıklı ve bol protein içeren besinlerle.

Balık Omega 3 ve zengin yağ seçenekleri sayesinde, kas oranını arttıran besinler arasında yerini alıyor. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız düzenli bir şekilde tüketmenizde fayda var.

Ananas protein sindirimi konusunda yardımcı besinlerden. Alınan proteinlerin daha sağlıklı ve iyi sindirilmesini sağlar. Aynı zamanda vitamini ve minerali bol bir besin. Bu yüzden Ananası’da not edelim bir köşeye.

Bakliyatlar dediğimizde aklımıza neler geliyor? Mesela nohut, mercimek ilk akla gelenlerden. Kesinlikle insanlar bu besinleri tüketmeye çok erken yaşta başlamalı. Çünkü asıl protein bu besinlerde gizli.

Tavuk etinin protein açısından ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğerki mevzu bahis konu kas oranını arttırmaksa, tavuk etini yabana atmamız gerekir. Hele ki birde yanında yeşilliği bol bir salata düşündüğümüzde, protein açısından sıkıntı bitmiştir diyebiliriz.

Kuruyemişler aslında çok fazla kalori barındıran besinler. Bu nedenle tüketilirken titiz davranmak ve ölçülü olmak gerekir. Aslında tabiatın kanunu budur. Her şeyin fazlası zarar.

Muz ekonomik anlamda pekte ele avuca sığmayan bir besin. Fakat çocukların gelişiminde ve kas sorunlarında tüketilmesi, işleri biraz daha yoluna sokacaktır. Hem kas yapıcı hemde keyif veren bir besin soruyorsanısız, muz size göre ideal seçim olabilir.

Süt ve süt ürünleri. Bu ürünlerin ne kadar protein içerdiği ezelden beri bilinir. Fakat bu ürünleri tüketirken iyi üretilmiş olmasına özen göstermek gerekir. Sütü tüketirken vitaminini kaçırmamak gerekir. Yani bu ürünlerde titiz davranır düzenli tüketirseniz, kas oranınız artacaktır. Aksi taktirde sonuç pek iç açıcı olmayabilir.

Yumurta protein deposu dediğimiz besinlerden birisi. Bu nedenle spor salonlarında, kas oranı düşük olan insanlara tavsiye edilir. Özellikle beyazı tercih edilmeli ve kızartma olarak tüketildiğinde yağ oranı dengeli bırakılmalı.

Sizin bu konuda tavsiyeleriniz varmı?

Bu konu üzerine düşünmüş ve bilgi birikimi yapmış biriyseniz. Makale altına yorum yazarak paylaşmanız rica olunur. Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.

Ispanakta vitaminler açısından fazlasıyla zengindir ve içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Doymamış yağların yanında bol miktarda lif içerir.

Sağlıklı yaşamdan ziyade sporu sadece estetik açıdan değerlendiren bir nesil var.Ne yazık ki bu nesil doğada doğal protein içeren bir çok besin kaynağı varken, protein tozu olarak satılan ve bazılarının içeriğinde ağır metaller olduğu tespit edilen suni gıda takviyesi alıyorlar.Bu tozlar içeriğindeki maddelere uygulanan işlemler sonucunda kolestrol, kalp damar hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, karaciğerde yağlanma, aşırı tüketiminde böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi bir çok hastalığı tetikliyor.Daha ileri boyut da bu tozun bilinçsiz tüketiminin kısırlığa yol açtığını ispat eder nitelikteki çalışmalar da mevcut.Bu yüzden her ne olursa olsun protein, karbonhidrat, Omega 3 ve benzeri vücut için gerekli olan ihtiyaçlar doğal yolla temin edilmeli.

Beslenmeye dikkat edildiği kadar düzenli egzersiz yapmaya da dikkat edilmelidir. Sadece yediklerimizi düzene sokarak güçlü bir bağışıklık sistemi elde edemeyiz. Egzersiz düzenli beslenme ile aynı oradan yapıldığında kaslar için büyük faydası görülecektir.