Kas oranını yükselten besinler nelerdir?


(Ali Ciftci) #1

Genel olarak kadınların başı, zayıf kas oranıyla belada. Kas oranını arttıran besinlerden bahsetmek istiyorum. Hangi besinler düzenli tüketildiğinde kas oranınız artıyor, hiç düşündünüzmü?

Kas oranını belirleyen en temel faktörler, yaşınız, kilonuz, spor geçmişiniz ve cinsiyetinizdir. Kas kaybına neden olan faktörlerin başında ise, yanlış uygulanan diyetler gelmektedir. Kas oranı düşük olan insanlar: genel olarak olduğundan kilolu bir görüntüye sahip olur. Aynı zamanda güç problemi yaşar. Peki kas oranım nasıl artar dediğinizi duyar gibi oluyorum. Tabiki sağlıklı ve bol protein içeren besinlerle.

Balık Omega 3 ve zengin yağ seçenekleri sayesinde, kas oranını arttıran besinler arasında yerini alıyor. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız düzenli bir şekilde tüketmenizde fayda var.

Ananas protein sindirimi konusunda yardımcı besinlerden. Alınan proteinlerin daha sağlıklı ve iyi sindirilmesini sağlar. Aynı zamanda vitamini ve minerali bol bir besin. Bu yüzden Ananası’da not edelim bir köşeye.

Bakliyatlar dediğimizde aklımıza neler geliyor? Mesela nohut, mercimek ilk akla gelenlerden. Kesinlikle insanlar bu besinleri tüketmeye çok erken yaşta başlamalı. Çünkü asıl protein bu besinlerde gizli.

Tavuk etinin protein açısından ne kadar zengin olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğerki mevzu bahis konu kas oranını arttırmaksa, tavuk etini yabana atmamız gerekir. Hele ki birde yanında yeşilliği bol bir salata düşündüğümüzde, protein açısından sıkıntı bitmiştir diyebiliriz.

Kuruyemişler aslında çok fazla kalori barındıran besinler. Bu nedenle tüketilirken titiz davranmak ve ölçülü olmak gerekir. Aslında tabiatın kanunu budur. Her şeyin fazlası zarar.

Muz ekonomik anlamda pekte ele avuca sığmayan bir besin. Fakat çocukların gelişiminde ve kas sorunlarında tüketilmesi, işleri biraz daha yoluna sokacaktır. Hem kas yapıcı hemde keyif veren bir besin soruyorsanısız, muz size göre ideal seçim olabilir.

Süt ve süt ürünleri. Bu ürünlerin ne kadar protein içerdiği ezelden beri bilinir. Fakat bu ürünleri tüketirken iyi üretilmiş olmasına özen göstermek gerekir. Sütü tüketirken vitaminini kaçırmamak gerekir. Yani bu ürünlerde titiz davranır düzenli tüketirseniz, kas oranınız artacaktır. Aksi taktirde sonuç pek iç açıcı olmayabilir.

Yumurta protein deposu dediğimiz besinlerden birisi. Bu nedenle spor salonlarında, kas oranı düşük olan insanlara tavsiye edilir. Özellikle beyazı tercih edilmeli ve kızartma olarak tüketildiğinde yağ oranı dengeli bırakılmalı.

Sizin bu konuda tavsiyeleriniz varmı?

Bu konu üzerine düşünmüş ve bilgi birikimi yapmış biriyseniz. Makale altına yorum yazarak paylaşmanız rica olunur. Okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.