Karaciğer sorunlarının nedenleri ve belirtileri nelerdir?

merhaba arkadaşlar. bu makalede karaciğer sorunlarının belirtileri hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. hepimiz biliyoruz ki tıpda erken teşhis can kurtarır. sorunları ne kadar erken farkedersek o kadar avantajlı oluruz. yani eskilerin deyimine göre zararın neresinden dönersek orasında kar etmiş oluruz. Bu makalenin önemini vurguladığımız göre başlayabilirz. şimdiden herkes için sağlıklı ve keyifli bir konu olmasını dilerim.

Çok fazla ilaç kullanımı

Evet daha önce bir konuda bunun hakkında bilgiler vermiştim aslında. yani olur olmaz ilaçlar kullanmak. çok fazla sayıda ilaç kullanmak karaciğerimizi olumsuz etkiliyor. e hastayız ve mecburen almamız gerek diyenler olmuştur kesin. ancak ben onlardan bahsetmiyorum. yani doktorların kaş yaparken göz çıkarma gibi bir lükslerinin olmadığını düşünüyorum.o yüzden bu uyarı aslında bakkalardan bulduğu ve eşten dosttan temin ettiği ilaçları sık kullananlar için diyebiliriz.

Belli ilaçları sürekli kullanmak

Nedendir bilmiyorum ama belli ilaçları sürekli olarak kullanmak da karaciğeri olumsuz etkiliyor. heralde bu yüzden genel olarak doktorlar önce bir ilacı bitir der ve eğer sorun geçmezse başka ilaç yazar. hepmiz bu duruma şahit olmuşuzdur. baazı şeylerin derinine inince daha iyi anlıyor insan :slight_smile:

Alkol yine karşımıza çıkıyor

Aslında alkol dediğimiz şey külliyen zarar insan vucuduna. bu forumda ne kadar sağlıkla alakalı bir sorun yazdıysam içinde muhakkal alkolun bir katkısı oluyor.işte bu yüzden alkolden ne denli olursa olsun uzak durulması tarafındayım. karaciğere zarar verecek kadar tüketim günde beş kez tüketim oluyor. eğer günde beş kere alkol tüketiyorsanız hem karaciğer, hem piskoloji, hem mideniz vs bir çok açıdan zarar görürsünüz. ya hiç içmeyin yada tadında bırakın.

Bazende ırsi bir mesele

Daha önce saç dökülmesi ve saç beyazlaması gibi durumların ırsi bir olay olduğunu duymuştum. ilk defa karaciğer sorunlarında böyle bir durumun söz konusu olduğunu duyuyorum.uzmanlara göre karaciğerine çok iyi bakan insanların bile bu sorunları yaşadığı aşikar. aile geçmişinde karaciğer hastalığı yaşanmış olanlarda karaciğer sorunları yaşayabiliyor. yani eğerki geçmişinizde bu hastalığı yaşayanlar varsa bir kontrolden geçmelerinde fayda var.

Kalp ve diyabet ilaçları.

Kalp ve diyabet ilaçları alanları da uyarmak lazım. o ilaçlar da malesf karaciğer sorunlarına yol açabiliyor. insanlar kullanmak zorunda kalıyor bu ilaçları düzenli olarak, doktorlar kaş yaparken göz çıkarmaz, öyle bir lüksleri yok demiştim. sanırım bu durumda yanılmış oluyorum. ancak yinede gerekli durumlar sonucunda verildiğini. daha kötü durumlar yaşanmasın diye verildiğini savunuyorum.

Bu belirtiye dikkat

Sanırım bendede olan bir şey. bu makaleyi yazdıktan sonra bir kontrolden geçmemde fayda var. :slight_smile: Yağlı yiyecekler biliyorsunuz ki türk mutfağının vaz geçilmezleri. bir çok uzman vazgeç diyor ancak ben daha farklı bir şey söyleyeceğim. eğer yağlı yemekler yedikten sonra sizdede baş dönmesi oluyorsa bu bir karaciğer sorunun ilk belirtileri olabilirmiş. işte bu yüzden böyle bir sorun yaşıyprsanız bir uzmana görünüp durumu izah etmelisiniz.

Dilde oluşan beyaz lekeler

Aslında ben bunun hasta olmasak da olduğunu düşünüyorum. dilin üst kısmı genelde pembeyle karışık beyaz oluyor. leke denilen şey de biraz siyaha yakın lekeler oluyor sanırım. yani bir vişne suyu içtiyseniz bunun oluşması normal. çünkü bazı besiner leke bırakıyor. aksi taktirde uzun vadeli geçmeyen lekeler varsa tehlike çanlarını çalmak lazım diye düşünüyorum.

Sizinde dikkatinizi çeken belirtiler varmı?

Evet daha önce siz veya bir yakınınız böyle bir sorun yaşamış olabilir. siz veya bir yakınınız bu sorunu ilk nasıl teşhis etti ve tabiri caizse nasıl uyadnı bu olaya bunları makale altına yorum olarak yazmanızı rica ederim. çünkü böyle bir yaklaşım çorbada sizinde tuzunuzun olması demek. katkısı olan ve okuyan herkese şimdiden teşekkür ederim.

sağlıklı ve keyifli forumlar.

Alkole bağlı karaciğer hastalıklarının özellikle alkol tüketiminin fazla olduğu batı toplumlarında daha fazla görülüyor. İçki içildiğinde alkol, mide ve bağırsaklardan emilerek kana karışır. Alkolün parçalandığı yer karaciğerdir. Ancak karaciğerin birim zamanda zararsız hale getirebileceği alkol miktarı sınırlıdır. Bu sınırın üzerinde alınan alkol tüm vücudu, özellikle de, beyni ve kalbi etkiler. Karaciğerin fazla miktarda alkolü zararsız hale getirme işlemi sırasında, diğer fonksiyonları aksar ve bu işlem çok uzun sürer ise karaciğer hücreleri hasar görebilir, yapısal değişikliklere uğrayabilir.

Alkol ne kadar çok karaciğer düşmanı görünsede ondan daha da zararlı bir madde daha var. Yağlar her ne kadar bitkisel olarak tanıtılsa da birçok işlem görür. Ayrıca hayvansal yağların da fazla bir miktarda tüketilmesi karaciğerde yağlanmaya, kalpte de damar tıkanıklığa sebep olacaktır.