İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri son teknoloji ile kanserle mücadele ediyor

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan, birliğe bağlı hastanelerde son teknolojilerle kanser tedavilerinin uygulandığını belirterek, “Birlik bünyemizde kanser tedavisinde ülkemizin öncü hastaneleri olan sağlık tesisleri yer almaktadır. Söz konusu sağlık tesislerinde tıbbi cihaz ve teknik donanım ile birçok onkoloji merkezinde yapılamayan özellikli tedaviler yapabilmektedir” dedi.

Kanser, günümüzün önemli sağlık sorunlarından birisi haline geldi. Tanı ve tedavisindeki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma olanaklarının artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı ortalama yaş süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin önemi daha da artmakta; her gün daha çok sayıda kanserli hastaya tanı konabiliyor.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Türkiye’nin alanında uzman personeli ve sahip olduğu ekipman alt yapısı ile Onkoloji alanında hizmet veriliyor. Ayrıca Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesinde “Nükleer Tıp Üniteleri” bulunuyor.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi 1995 yılında kurulmuş olup bu alanda İstanbul Anadolu yakasında hizmet veren en eski ve en kapsamlı onkoloji merkezi olarak biliniyor. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezinde yer alan radyasyon onkolojisi bölümü içerdiği cihaz ve teknik donanım ile birçok onkoloji merkezinde yapılamayan özellikli tedavileri yapıyor. Bunlar içerisinde günümüzde giderek artan, sıklıkla kullanılmaya başlayan sterotaktik radyoterapiyi ve brakiterapiyi saymak mümkün.