Hipnoterapi ile tedavi edilebilir hastalıklar hangileridir?


(Ali Ciftci) #1

images (5)

Hipnoterapi konusu aslında bir çok kişinin ilgi alanına girmekte. Bu nedenle bu konuyu biraz daha açmamızda fayda var. Bu makalenin ana konusu hipnoterapi ile tedavi edilen hastalıklardır. Makale bu konu ve ilişkili konuları anlaşılır bir şekilde sunmak amaçlı yazılmıştır. Şimdiden okuyan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Kısaca hipnoterapiyi anımsayalım.

Hipnoterapi insanın bilinçli bir uykuya yatırılması olarak ifade edilebilir. Doktorunuzun sorularını cevaplayacak kadar bilinçli, kendi istediklerinizi yapamayacak kadar uykuda olursunuz. Doktorunuzun talimatlarını yerine getirirsiniz ancak bu her talimat için geçerli değildir. Bu nedenle olumsuz şeyler düşünmenize gerek yoktur.

Hipnoterapi ile fobileri yenebilirsiniz.

Fobilerin temeline indiğiniz taktirde eski bir yaşanmışlık görmeniz muhtemeldir. Şuan sık olarak görülen fobiler, yükseklik korkusu, yalnızlık korkusu, örümcek korkusu gibi temel fobilerdir. hipnoterapi ile bu fobileri başınızdan savmanız mümkün. İsmini anımsayamadığım bir kitapdan aklımda kalmış bir kaç cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘‘İnsan korkuları ile ancak yarım bir yaşam sürebilir’’ diyordu yazar.

Panikatak hastalarına müjde :slight_smile:

Panikatağın ne olduğunu zannediyorum ki bir çoğuuz biliyoruz. Bilmeyenler için söylemek gerekirse, aşırı şekilde yaşanan yoğun bir tepki diyebiliriz. Yolda yürürken başıma bir şey düşecek, karşıdan karşıya geçerken çokuzakta olan bir araba bana çarpabilir, gibi düşüncelere sahipseniz panikatak olabilirsiniz. Yine aslında her sorunda olduğu gibi ilk olarak hedef sorunun temeline inmek ve neden kaynaklandığını bulmak. sonra üzerine telkinler ile tedavi uygulamak. belki sizde hipnoterapi sayesinde panikatağınızdan kurtulabilirsiniz.

Düzensiz beslenme

Bazen bir insana aşık olursunuz. darmadağın olan yaşantınıza bir çeki düzen verir ve size büyük ölçüde yaşam kalitesi sağlar. Belki aşık olunan bir insan olmasada, insan hayatını düzene sokan tedavi yöntemlerinden birisi hipnoterapi. Düzensiz ve dengeli bir beslenme alışkanlığınız yoksa, hipnoterapi ile motivasyon arttıtabilirsiniz.

Stresin de bir çözümü var

Nasıl ki alkol bütün kötülüklerin anasıysa, stresde bir o kadar öyeledir. Genellikle yoğun iş temposu ve kendine vakit ayıramayan insanlarda aşırı stres görülür. stresin tetiklediği bazı hareketler vardır. tırnak yeme, saç ile oynama veya bir yere uzun süre gergin bir bakış atma gibi. uzun süre stresli bir yaşam süren insanlarda erken yaşlanma ve daha çabuk hastalıklara yenik düşme durumu gözlemlenmekte. stresin neden olduğu hastalıklara başka bir konuda değineceğim. Üç aşamalı bir hipnoterapi sürecinde bu sorunu yenebilirsiniz. umarım erken harekete geçenlerden olursunuz.

Bağımlı olarak kullanılan maddelerin bırakılmasında büyük rol oynuyor.

Evet. çağımızın srunu bağımlılık. tekrar tekrar karşımıza çıkmaktan usanmadı. ve yine tekrar karşımıza çıktı. benim bağımlılıklar ile alakalıbir konum vardı okumayanlar için tavsiye edebilirim. forumda arama butonunda arattığınız taktirde görmeniz mümkün olacaktır. bağımolılık tedavisinde hipnoterapinin faydaları tartışmasız gözlemlenmektedir. Huylu huyundan vaz geçermi diyerek bir gaflete düşmeden bu tedaviye başvurabilirsiniz.

Uzun bir makale sonucu, genel bir kanıya varabiliyoruz.

Belki sizinde dikkatinizi çekmişitir. hipnoterapi genel anlamda piskoloji ile ilintili oayları ele almakta ve çözüme kavuşturmakta. yani kısa bir tanım koymak gerekirse ortaya, hipnoterapi piskolojik hastalıkları tedavi eder diyebiliriz. sizinde bu konuda herhangi bir düşünceniz varsa konu altına yrum olarak yazmanız rica olunur. okuyan ve katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Herkese sağlıklı ve keyifli forumlar dilerim.


(İREM AKKAYA) #2

Çoğu ülkede, hekim olmadıkları hâlde psikolojik sorunlarda hipnoterapi yapma yetkisi, ruhsal sorunlar ve hastalıklar konusunda lisansüstü eğitim almış klinik psikologlara da tanınmıştır. Ancak ülkemizdeki sağlık yasalarına göre psikologlara bu hak tanınmamıştır. Bazı az sayıda ülkede hipnoterapi yapma yetkisi hekim kontrolü altında ve sadece bazı kısıtlı alanlarda olmak koşulu ile hekimlere, hemşirlere ve sosyal hizmet uzmanı gibi mesleklere de tanınmıştır.